Home Na czasie Ponad połowa specjalistów ds. bezpieczeństwa myśli o rezygnacji z pracy

Ponad połowa specjalistów ds. bezpieczeństwa myśli o rezygnacji z pracy

0
0
202

Zaskakująco duża liczba pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem odczuwa wypalenie zawodowe i rozważa odejście z pracy. Ich postawa jest spowodowana nadmiarem obowiązków spoczywających na ich barkach.

Raport „State of Pentesting 2022” opublikowany przez Cobalt szczegółowo opisuje trudności, jakie odczuwają specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Spośród 602 ankietowanych pracowników ds. bezpieczeństwa i rozwoju 54 proc. stwierdziło, że zamierza zrezygnować z pracy z powodu przytłaczającej ilości obowiązków i niedoborów siły roboczej. 45 proc. respondentów zadeklarowało, że w ich działach brakuje pracowników. Natomiast 90 proc. osób stwierdziło, że nadmiar obowiązków prowadzi do wypalenia zawodowego.

  • Na pierwszy rzut oka wydaje się, że specjalista od cyberbezpieczeństwa to wymarzony zawód. Ale większość osób patrzy na tę profesję wyłącznie poprzez pryzmat zarobków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to stresująca praca, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy nastąpiło nasilenie cyberataków. Niestety, decydenci często nie zapewniają działom IT zasobów pozwalających odnieść sukces w walce z hakerami. W rezultacie pracownicy zmuszeni są wykonywać mnóstwo różnych zadań. – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 Należy dodać, że 94 proc. ankietowanych przez Cobalt stwierdziło, że niedobór pracowników źle wpływa na pracę działu, zaś 11 proc. nie wierzy, iż najbliższa przyszłości przyniesie w tym zakresie jakąkolwiek poprawę. Natomiast 38 proc. respondentów próbowało poradzić sobie z tym problemem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Niestety, bezskutecznie.

Według Cobalt deficyt specjalistów od cyberbezpieczeństwa negatywnie wpływa na wiele obszarów działalności przedsiębiorstwa, a szczególnie dotknięte są obszary zachowania zgodności z zasadami cyberbezpieczeństwa, wspieranie bezpiecznego rozwoju, zarządzanie ryzykiem czy utrzymanie krytycznej infrastruktury bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cyberbezpieczna rewolucja. Czy podmioty publiczne w Polsce są gotowe na NIS2?

W październiku 2024 r. w życie wchodzi unijna dyrektywa NIS2, która będzie miała szczególn…