Home Chmura Procesory dla Internetu rzeczy

Procesory dla Internetu rzeczy

0
0
121

Według danych firmy Cisco IBSG, do 2020 roku będzie ich 50 miliardów. Urządzenia te będą generować 44 zetabajty (44 biliony gigabajtów) danych rocznie. Aby mogły sprawnie wykonywać swoje zadania, będą potrzebować znacznie większej mocy przetwarzania na brzegu sieci oraz w tzw. mgle obliczeniowej, która pośredniczy między nimi a siecią.Intel opracował nową generację procesorów Intel® Atom™ przeznaczoną dla Internetu rzeczy. Nowe układy stanowią odpowiedź na rosnącą liczbę urządzeń podłączonych do sieci.

Intel Atom E3900 dla zastosowań IoT

Nowe procesory Intel Atom z serii E3900 zostały zaprojektowane z myślą o szybkim rozwoju i wzroście złożoności technologii Internetu rzeczy. Charakteryzują się wydajnością, mocą przetwarzania i skalowalnością.Mimo niewielkich rozmiarów zapewniają nowy, wyższy poziom bezpieczeństwa, determinizmu pomiarów (niezawodności i powtarzalności ważnej zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych) oraz mocy obliczeniowej wymaganej do przetwarzania obrazów i nagrań wideo. Ułatwią opracowanie innowacyjnych technologii Internetu rzeczy w wielu obszarach ― od nagrywania filmów wideo poprzez różne gałęzie przemysłu i produkcji po handel detaliczny.

Intel Atom A3900 dla przemysłu samochodowego

Intel przedstawił również szczegółowe informacje na temat procesorów Intel Atom przeznaczonych dla przemysłu samochodowego. Procesory z serii A3900 zostały zaprojektowane z myślą o autach nowej generacji. Umożliwiają one utworzenie kompleksowego, sterowanego programowo systemu kabiny kierowcy. System ten, obejmujący rozwiązanie informacyjno-rozrywkowe, klastry instrumentów cyfrowych oraz zaawansowane systemy wspomagające kierowcę ADAS (z ang. Advanced Driver Assistance Systems), mieści się w niewielkim, ekonomicznym układzie scalonym typu SoC (z ang. System-on-a-Chip). Dzięki procesorom A3900 producenci samochodów będą mogli zaoferować urządzenia o znacznie większym determinizmie pomiarów, które ułatwią kierowcom podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Taki standard urządzeń jest oczekiwany od pojazdów nowej generacji. Obecnie procesory te są testowane przez klientów. Na rynku pojawią się w pierwszym kwartale 2017 roku.

Szybsze i lepsze przetwarzanie, większa moc obliczeniowa oraz integracja czujników na brzegu sieci

Dzięki procesorom Intel Atom z serii E3900 brzeg sieci i mgła obliczeniowa staną się bardziej inteligentne. Wiele procesów przetwarzania będzie się odbywać bezpośrednio w czujniku gromadzącym dane lub w jego pobliżu, bez konieczności ich przenoszenia do centrum przetwarzania danych. Mgła obliczeniowa (ang. fog computing) to zdecentralizowana infrastruktura obliczeniowa, w której zasoby obliczeniowe i usługi aplikacyjne są rozmieszczone w najlepszych z logicznego punktu widzenia miejscach między źródłem danych a chmurą.

Przykładem są dane pochodzące z czujników i kamer śledzących ruch drogowy. Przesyłanie tych danych do serwera w celu analizy zajmuje dużo czasu, a kompresja nagrań wideo powoduje utratę części informacji. Za sprawą nowych procesorów Intela dane te mogą być przetwarzane bezpośrednio na urządzeniu. Przetwarzanie danych na brzegu sieci przynosi również duże korzyści w systemie kabiny kierowcy sterowanym programowo. Jeden system sterujący cyfrowymi wskaźnikami, nawigacją i funkcjami ADAS to rozwiązanie zgodne z najnowszymi trendami. Czujniki parkowania i boczne czujniki kolizyjne, a także kamery monitorujące parkingi z góry, powinny mieć na tyle krótki czas reakcji, aby odpowiednio szybko zmieniać swoją funkcję niezależnie od tego, jakie czynności wykonuje w danej chwili system mediów lub nawigacji.

Procesory z serii E3900 mają 1,7 raza większą moc obliczeniową w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji1. Przyspieszają pracę pamięci i zwiększają jej przepustowość. Zapewniają moc i wydajność przetwarzania niezbędną w technologiach obliczeniowych, które łączą brzeg sieci z chmurą. Procesory z serii Intel Atom E3900 są wbudowane w macierz FCBGA (z ang. Flip Chip Ball Grid Array) i oparte na 14-nanometrowej technologii krzemowej. Sprawdzą się doskonale w wielu zastosowaniach związanych z Internetem rzeczy, gdzie skalowalna wydajność, niewielkie rozmiary i duża moc obliczeniowa mają ogromne znaczenie. Ponadto procesory te zapewniają następujące nowe funkcje i możliwości:

  • Duże możliwości graficzne w aplikacjach multimedialnych. Nowe procesory są wyposażone w nowy moduł graficzny Intela dziewiątej generacji, który zwiększa jakość grafiki trójwymiarowej 2,9 raza w porównaniu z poprzednią generacją2 i może obsługiwać aż trzy niezależne wyświetlacze.
  • Zaawansowana technologia przetwarzania obrazu spełniająca wymagania wszystkich systemów wizyjnych. Procesory z serii E3900 mają cztery jednostki wektorowego przetwarzania obrazu, co zapewnia lepszą widoczność, lepszą jakość nagrań wideo w słabym świetle, redukcję szumów oraz wierne odwzorowanie kolorów i szczegółów.
  • Szybsza łączność ułatwiająca synchronizację urządzeń. Technologia Intel® Time Coordinated Computing koordynuje i synchronizuje pracę urządzeń peryferyjnych i sieci połączonych urządzeń. Synchronizuje również zegary wewnątrz układu scalonego SoC i w całej sieci, dzięki czemu sieć pracuje z dokładnością do mikrosekundy.

Aby dostarczać klientom coraz inteligentniejsze urządzenia przeznaczone do pracy w sieci, oferujące praktycznie nieograniczone możliwości, Intel współpracuje z wieloma firmami z różnych branż, wśród których znajdują się czołowi dostawcy urządzeń dla Internetu rzeczy, producenci oprogramowania i producenci typu OEM, tacy jak Delphi*, FAW*, Neusoft* i Hikvision*.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?

Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć…