Home Analizy Prognoza rynku ERP w 2012

Prognoza rynku ERP w 2012

5 min
0
0
183

Według prognoz Epicor technologia Cloud Computing, funkcje z obszaru sieci społecznościowych, przyjazny interfejs i mobilność aplikacji to czynniki, mające wpływ na przyszły kształt systemów klasy ERP w 2012 roku – mówi Chad Meyer, Director of Product Marketing z firmy Epicor. Taka wizja kierunków rozwoju rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw jest konsekwencją zmian, jakie w ostatnim czasie dokonały się zarówno w zewnętrznym, jak i wewnętrznym środowisku biznesowym firm.  

Chmura, chmura, chmura

Możemy to zaobserwować na przykładzie rosnącej popularności rozwiązań chmurowych. Jeszcze do niedawna ważną barierą rozpowszechnienia się tej technologii była obawa przedsiębiorców związana z „wirtualną jakością” modelu Cloud. Chociaż argumenty dotyczące niższych kosztów czy mniejsze obciążenie działów IT, były przekonujące, inwestycja w Cloud wciąż wydawała się zbyt ryzykowna. Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania aplikacjami opartymi na technologii chmurowej. Coraz bardziej powszechne stosowanie takich rozwiązań w życiu codziennym, jak np. internetowe konta bankowe, sieci społecznościowe i usługi oferowane przez internet osobom prywatnym, powodują, że Cloud jako sposób na prowadzenie biznesu, ma szansę stać się numerem jeden w 2012 roku.

Socmedia

Z procesem przechodzenia praktyk z życia prywatnego do biznesowego mamy do czynienia także w przypadku sieci społecznościowych.  Posiadanie kont na portalach internetowych przestało być sprawą prywatną. Firmowe profile, a nawet kontaktowanie się z klientami poprzez takie serwisy, jest coraz powszechniej spotykaną praktyką. Dlatego taki sposób przepływu informacji znajduje odzwierciedlenie w ofercie dostawców systemów ERP.

  • Jednym z ciekawszych narzędzi zastosowanych w oprogramowaniu Epicor są tzw. activity streams, czyli spersonalizowane powiadomienia. Działają niczym wiadomości z popularnego Facebooka, z tym, że zamiast informacji o znajomych, dowiadujemy się, jaki jest status zamówień, produktów czy płatności.
  • Nasze obserwacje związane z rozwojem rynku systemów ERP znajdują potwierdzenie w analizach rynkowych. Według prognoz specjalistów, do technologicznie najistotniejszych zmian w 2012 należeć będą m.in. wirtualizacja danych, sieci społecznościowe, Cloud, zintegrowana infrastruktura oraz mobilność aplikacji.
  • Coraz większe znaczenie rozwiązań mobilnych i rosnąca liczba użytkowników, w tym także przedsiębiorstw, których specyfika wymaga często zdalnego wykonywania obowiązków, nie jest jednak jednoznaczna z globalną eliminacją oprogramowań desktopowych. Proces ten polega natomiast na rozłożeniu ciężaru pomiędzy te dwa modele wykorzystywania systemów w zależności od potrzeb biznesowych, stylu pracy czy branży.

Jaki będzie rynek ERP w 2012? Z pewnością dostosowany do zmieniających się realiów i wymagań klientów, które dla dostawców i producentów są i będą zawsze najważniejszym kryterium.


 

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Obrońmy pracowników przed cyberprzestępcami

Ludzie stanowią główny wektor ryzyka i najczęstszy cel ataków hakerskich. Dominuje przekon…