Home Biznes Prościej z przelewami

Prościej z przelewami

10 min
0
0
71

Usługę BILIX wdraża Inteligo Financial Services a nową formę regulowania płatności drogą elektroniczną jest oferowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową dla klientów bankowości elektronicznej iPKO Banku Polskim.

Szybko i nowocześnie płać faktury

BILIX to wygodny i prosty sposób opłacania rachunków i faktur. Dzięki tej usłudze klienci mogą otrzymywać rachunki i faktury wyłącznie w formie elektronicznej i regulować je jednym kliknięciem za pośrednictwem internetowego dostępu do bankowego konta. Wraz z rachunkami i fakturami dostarczane są również inne materiały, które otrzymywali dotąd pocztą w formie papierowej: biling, informacje o ofercie itp. Na świecie tego typu usługi określane są jako usługi EBPP (Electronic Bill Presentment and Payment). Dzięki BILIX klienci usługi iPKO w PKO Banku Polskim i Inteligo mogą zarządzać rachunkami telekomunikacyjnymi, energetycznymi, za telewizję kablową czy dostęp do Internetu, prosto z konta, w dogodnym dla nich terminie, bez konieczności wypełniania formularza przelewu i otrzymywania faktury tradycyjną pocztą.

Automatyczny formularz i archiwizacja

Rachunki i faktury będą dostępne po zalogowaniu do internetowego konta bankowego. Jeżeli klient zechce zapłacić rachunek, przy pomocy jednego kliknięcia automatycznie wypełniony zostanie formularz przelewu i będzie on mógł zrealizować tę transakcję. Ważne jest również, że listę wszystkich dokumentów dostępnych w systemie konta będzie można archiwizować na dysku własnego komputera.

Decydując się na korzystanie z usługi BILIX, użytkownicy zadbają także o środowisko naturalne, gdyż otrzymywane dotychczas w formie papierowej rachunki, faktury oraz dostarczane wraz z nimi materiały, będą otrzymywać wyłącznie w formie elektronicznej.

"PKO BP jest bankiem udostępniającym usługi bankowości elektronicznej dla największej w Polsce liczby klientów. Innowacyjna usługa została najpierw wdrożona dla klientów Inteligo, jako tych najbardziej internetowych. Po zdobyciu doświadczeń i sprawdzeniu, że usługa zyskuje zwolenników, przede wszystkim ze względu na jeszcze większą wygodę regulowania płatności drogą elektroniczną, wdrażamy BILIX w iPKO. To kolejna nowoczesna funkcjonalność i wygodna forma transakcji bezgotówkowych w bankowości elektronicznej PKO BP " – mówi Jacek Komaracki, Prezes Inteligo Financial Services.

Konto internetowe prowadzone przez PKO Bank Polski, było pierwszym kontem internetowym, które udostępniało usługę BILIX swoim klientom. Warunkiem pełnego wykorzystania możliwości usługi BILIX przez klientów iPKO i Inteligo jest przystąpienie do BILIX kolejnych dostawców usług, aby zamiast masowo wysyłać do klientów rachunki i faktury pocztą, dostarczali do KIR S.A. dokumenty w formie elektronicznej. KIR S.A. będąca operatorem BILIX-a, prowadzi rozmowy z kolejnymi partnerami. Przedstawiciele Izby zakładają, że jeszcze w tym roku do korzystania z usługi dołączy kolejny bank, a także operator telekomunikacyjny.

"Ponad 40% dorosłych Polaków posiadających konto w banku chciałoby w ramach bankowości internetowej otrzymywać gotowe do wysłania przelewy i opłaty za rachunki. W przypadku użytkowników bankowości internetowej te wyniki są jeszcze lepsze: aż 65%  respondentów chciałoby w takiej formie otrzymywać faktury. Te liczby pokazują, że od e-faktur nie ma już odwrotu" – mówi Prezes Kazimierz Małecki z KIR.

Czym wyróżnia się BILIX

Co odróżnia BILIX od dotychczas proponowanych klientom form regulowania płatności? W przypadku Polecenia Zapłaty transakcja, którą inicjuje wierzyciel, jest automatycznie realizowana przez bank dokładnie w dniu płatności. Korzystając z usługi BILIX, o momencie opłacenia rachunku decyduje klient. Natomiast w odróżnieniu od Zlecenia Stałego, gdzie przy płatnościach o zmiennych kwotach klient zobowiązany jest do wprowadzania właściwej kwoty należności bądź poinformowania o niej banku, w przypadku BILIX, klient nie musi o tym pamiętać. Właściwa kwota będzie wpisana na fakturze wysłanej przez wierzyciela do banku i widoczna w internetowym koncie klienta. Opłaty za płatności realizowane w systemie BILIX będą pobierane jak za każdy inny przelew.

Jak działa usługa BILIX

1. Dostawca (operator telekomunikacyjny, zakład energetyczny, itd.) zamiast wysyłać do klienta kopertę zawierającą rachunek lub fakturę i pozostałe materiały drukowane, dostarcza je w formie elektronicznej do KIR.

2. Otrzymane dane KIR grupuje i udostępnia bankowi.

3. Inteligo prezentuje klientowi otrzymane z systemu BILIX dane za pośrednictwem systemu bankowości internetowej.

4. Klient zapoznaje się z otrzymanymi rachunkami i fakturami i akceptuje (lub nie) poszczególne płatności.

5. Inteligo informuje KIR o statusie przetwarzania danego dokumentu, w tym o fakcie zaakceptowania bądź odmowie wykonania płatności.

6. KIR grupuje otrzymane z banków informacje i przekazuje je dostawcom w ustalonej formie.

7. Płatność (przepływ środków z tytułu opłaconych rachunków i faktur z banku klienta do banku dostawcy usług) realizowana jest standardowo poprzez system ELIXIR lub jako przelew wewnętrzny.


Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Gemius: Paczkomat® InPost nr 1 dostaw e-commerce w Polsce

Zgodnie z raportem firmy Gemius „E-commerce w Polsce w roku 2022” Paczkomat® InPost umocni…