Home Analizy Przyszłością UE streaming na szybkich łączach

Przyszłością UE streaming na szybkich łączach

0
0
324

Regulacja jaka jest Europejska Agenda Cyfrowa wyznacza konkretny cel: do 2020 roku wszyscy obywatele UE będą posiadać dostęp do internetu o przepustowości min. 30 Mb/s, a przynajmniej połowa – do 100 Mb/s. W Polsce infrastruktura światłowodowa umożliwiająca korzystanie z szybkiego internetu jest jeszcze słabo rozwinięta, zmiany mogą nadejść wkrótce za sprawą inwestycji w ramach rządowego Narodowego Planu Szerokopasmowego wynikającego z unijnych dyrektyw.

  • Według najnowszego raportu EricssonConsumerLab na temat mediów i telewizji sukcesywnie wzrasta popularność streamów. Odbiorcy korzystają ze strumieniowej transmisji wideo równie często, co z telewizji naziemnej. Wzrost zanotowała liczba korzystających z usług typu S-VOD czyli subskrypcji wideo na żądanie. W przeciągu ostatnich dwóch lat o 25% wzrosła liczba osób, która płaci stały miesięczny abonament za dostęp do filmów i seriali.

Netflix, największa wypożyczalnia filmów i seriali online podbija kolejne europejskie rynki. Platformy streamingowe stają się coraz popularniejsze, stanowiąc poważną konkurencję dla tradycyjnej telewizji. Sprzyja temu również rozwój technologii i telekomunikacji, gdyż często od takich czynników jak szybkość internetu zależy wysoka jakość odtwarzanego klipu.

Dostawa treści na platformy mobilne

Odbiorcy rządzący rynkiem treści wymuszają zmiany po stronie dostawców. Współczesny konsument treści oczekuje wysokiej jakości przekazu, co antycypuje rozwój technologii Ultra HD i 4K. Zmieniają się również zachowania odbiorców: wraz z mobilnością upowszechnia się zjawisko „place shifting” – oglądania filmu lub serialu na różnych urządzeniach, także mobilnych jak smartfon i tablet.

Cały sequel na raz

Łatwy i nieograniczony dostęp do tysiąca produkcji na platformach VOD sprawił, że wśród widowni coraz częściej spotykany jest „binge-watching”, który oznacza oglądanie całego sezonu danego serialu jednym ciągiem, bez oczekiwania na następny odcinek. Raport Ericssona pokazał, że aż 56% użytkowników usług S-VOD woli poczekać, aż dostępny będzie cały sezon, by obejrzeć go we własnym tempie, bez uzależnienia od daty emisji na żywo.

USA: 8 dolarów miesięcznie

Ameryka jest ikoną biznesu, który rozumie potrzeby i zachowania oraz nie zaryzykuje zachowań a la polska platforma C+, która pod pozorem obniżek wprowadza stałe podnoszenie cen. Zupełnie jak w ubezpieczeniach. W Internecie jednak klient ma wybór: fenomen amerykańskiej wypożyczalni Neflix wynika ze zrozumienia potrzeb współczesnych odbiorców, „binge watchersów”. Neflix udostępnia cały sezon serialu od razu i umożliwia dostęp do nieograniczonej liczby produkcji za kwotę 7,99 $ miesięcznie. Wszystko jest w pełni legalne, ponieważ firma ma podpisane stosowane umowy z wytwórniami filmowymi. Sam Neflix produkuje własne seriale m.in. uwielbiany przez widzów i krytykę The House of Cards emitowany wyłącznie w internecie.

  • W drugim kwartale 2014 roku liczba subskrybentów Netflix przekroczyła 50 milionów. Obecnie serwis działa już nie tylko w USA, ale także w Europie, konkretnie Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i krajach skandynawskich. Firma planuje rozszerzenie działalności na inne rynki europejskie. Do końca bieżącego roku Neflix pojawi się w Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Francji i Luxemburgu. Wciąż oficjalnie nie wiadomo, czy dotrze również do Polski, choć media wskazywały już na oferty pracy dostępne na stronie firmy, w których wymagana była znajomość języka polskiego.

Kino w Internecie: duży format, 4K oraz 1Gb/s

W raporcie Ericsson 60% badanych wskazała na wysoką jakość obrazu jako jeden z najważniejszych aspektów korzystania z treści wideo. Lepsza jakość jest postrzegana jako naturalny etap ewolucji telewizji, tak jak rosnące oczekiwania konsumentów. 40% uczestników badania wyraziło zainteresowanie nowymi technologiami UHD i 4K. Obecnie trwają prace na przygotowaniem sprzętu umożliwiającego jej odbiór.

Netflix podczas przesyłania strumieniowego dostosowuje jakość obrazu do szybkości łącza użytkownika. Nawet jeśli dany film jest dostępny w wersji HD nie zostanie odtworzony, jeśli transfer danych jest za mały. W polskich serwisach jeszcze nie ma takiej opcji, dlatego przerywanie transmisji ciągłymi komunikatami „trwa buforowanie/ładowanie” może skutecznie popsuć humor. Kłopoty z odbiorem mogą wynikać z wadliwego sprzętu np. karty sieciowej lub zbyt wolnego łącza internetowego.

– Przy oglądaniu filmów wysokiej rozdzielczości najodpowiedniejsze będzie internet o szybkości od 50 Mb/s w zależności ilu użytkowników korzysta z danego łącza. Jeszcze większego transferu wymagają gry online HD. Superszybkie łącze jak 1Gb/s gwarantuje niskie opóźnienie w odbiorze obrazu. Przykładowo ściągnięcie filmu HD przy prędkości 1 GB/s zajmie ok. 8 s. W przyszłości rozwój nowoczesnych mediów jak telewizja 4K będzie niósł ze sobą wymagania sprzętowe i sieciowe odbioru filmów o bardzo dużej rozdzielczości, a do tego z pewnością będzie potrzebny internet o szybkości powyżej 100 Mb/s. – mówi Damian Serwatka  z MOICO, dostawcy szybkiego internetu.

 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Podróże bez obaw: Innowacyjne zabezpieczenia dla telefonów w przypadku ich utraty

W dobie cyfrowej telefon komórkowy jest nie tylko naszym komunikatorem, ale także skarbnic…