Home Na czasie Rewolucja na horyzoncie — nadchodzą w pełni autonomiczne pojazdy

Rewolucja na horyzoncie — nadchodzą w pełni autonomiczne pojazdy

0
0
120

Przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Nowe technologie i innowacje zmieniają sposób prowadzenia pojazdów i interakcji z nimi. W świecie zdominowanym przez technologię ludzie chcą, aby ich pojazdy były tak inteligentne, jak ich telefony. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub technologiach SDV pomagają stopniowo wprowadzać tę wizję do naszego codziennego życia.

Transformacja dzięki SDV

SDV (Software Defined Vehicle) to jeden z najbardziej fundamentalnych trendów w branży, w którym oprogramowanie ma na celu pełne zarządzanie funkcjami pojazdu. W pojazdach definiowanych programowo systemy i komponenty, w tym silnik, skrzynia biegów, hamulce, układ kierowniczy, system informacyjno-rozrywkowy, a nawet lusterka i fotele, są kontrolowane i definiowane przez oprogramowanie, a nie tylko komponenty mechaniczne. SDV to każdy pojazd, który zarządza swoimi operacjami głównie lub całkowicie za pomocą oprogramowania. Dlaczego branża tak mocno zwraca się w kierunku pojazdów definiowanych programowo?

– „Kilka czynników napędza ten trend. Możemy zaliczyć do nich rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, potrzebę większej łączności i integracji pojazdów z innymi urządzeniami i systemami. SDV wspiera również rozwój pojazdów autonomicznych, które są już testowane na drogach, na przykład w USA. Pojazdy SDV mogą i będą istnieć bez pojazdów autonomicznych. Pojazdy autonomiczne nie mają jednak racji bytu bez pojazdów SDV.” – komentuje John Makin z Luxoft Automotive i dodaje: – „Potencjał pojazdów SDV leży również w ich zdolności do oferowania ciągłych aktualizacji, poprawy komfortu użytkowania i bezpieczeństwa.”

SDV mogą oceniać sygnały z układu kierowniczego lub innych podsystemów, aby określić stan drogi i zidentyfikować potencjalne zagrożenia, takie jak oblodzenie. Sygnały te mogą być przekazywane do pojazdów jadących z tyłu za pośrednictwem chmury, aby ostrzec je o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ciągła transmisja i aktualizacja danych SDV doprowadzi do lepszego informowania systemów kontroli ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

 SDV – bezpieczeństwo danych i użytkowania

Obecnie pojazdy klasy premium mają ponad 100 milionów linii kodu oprogramowania, między innymi w czujnikach i kamerach. Wraz z rozwojem pojazdów SDV liczba ta będzie rosnąć, automatycznie zwiększając liczbę potencjalnych punktów, do których hakerzy mogą uzyskać dostęp. Definiowane programowo funkcje pojazdów muszą być zatem zaprojektowane tak, aby były bezpieczne. W przeciwnym razie aplikacje motoryzacyjne mogą być podatne na ataki, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – również dla rynku motoryzacyjnego. Właśnie dlatego pojazdy SDV wymagają przede wszystkim solidnej i bezpiecznej infrastruktury oprogramowania, a także odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa i prywatności.

– „Już teraz pojazdy definiowane programowo mogą otrzymywać zdalne aktualizacje oprogramowania, co zwiększa ich bezpieczeństwo. Producenci samochodów mogą wysyłać poprawki i aktualizacje zabezpieczeń bezpośrednio do pojazdu, co ułatwia usuwanie luk w zabezpieczeniach i ochronę przed cyber-zagrożeniami.” – komentuje John Makin – „Systemy oparte na sztucznej inteligencji, które monitorują pojazdy SDV, mogą jednocześnie wspierać bezpieczeństwo danych i dostęp do nich. Muszą jednak być przede wszystkim jasno zdefiniowane w przepisach, zwłaszcza w zakresie ochrony prywatności.” – dodaje.

Bez sztucznej inteligencji ani rusz

Nie tylko SDV, ale także sztuczna inteligencja ma do odegrania znaczącą rolę w rozwoju pojazdów autonomicznych. Przykładowo, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia fotorealistycznych scenariuszy symulacyjnych na potrzeby szeroko zakrojonych testów oprogramowania do jazdy autonomicznej. Eliminuje to potrzebę przeprowadzania testów „w terenie”, które z powodzeniem można zastąpić tymi w warunkach laboratoryjnych. Podobnie jak na zewnątrz pojazdu, możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w jego wnętrzu są nieograniczone. AI może być szeroko wykorzystywana do personalizacji z wykorzystaniem danych kontekstowych, a nawet mapowania emocji. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom programowym, wrażenia z jazdy i komfort użytkowania samochodu osiągają zupełnie inny poziom. Przykładem jest system informacyjno-rozrywkowy nowej generacji stworzony przez Luxoft Automotive, który zmienia sposób interakcji kierowców i pasażerów samochodów Mercedes-Benz.

– „Tworząc platformę opartą w dużej mierze na UX, polegaliśmy na wykorzystaniu nowoczesnych procesów programistycznych, które pozwoliły zespołowi ekspertów skupić się na doświadczeniu klienta. Platforma łączy się z podstawowymi funkcjami systemu informacyjno-rozrywkowego, umożliwiając integrację sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości.” – komentuje John Makin.

Powyższy przykład pokazuje, że sztuczna inteligencja nie tylko pomaga utrzymać doskonałe wrażenia użytkownika z jazdy i korzystania z samochodu, ale także pozwala producentom samochodów reagować na potrzeby i dynamiczne zmiany na rynku.

Kiedy doczekamy się rewolucji?

Pojazdy autonomiczne mogą zaoferować bezpieczniejszy, wydajniejszy i wygodniejszy sposób poruszania się. Jednak pomimo ogromnych postępów poczynionych w kierunku ich wdrożenia na rynku motoryzacyjnym, obecność takich pojazdów na naszych ulicach jest wciąż bardzo ograniczona.

„Moment, w którym nastąpi pełne wdrożenie pojazdów autonomicznych, jest przedmiotem ciągłej debaty.  Moim zdaniem coraz wyraźniej widać, że rozwój pojazdów autonomicznych poziomu 5 to jeszcze kwestia dziesięcioleci. Oczywiście, będziemy świadkami stopniowego wprowadzania tego typu funkcji, a większość wiodących producentów samochodów już jest na etapie rozwoju pojazdów autonomicznych poziomu 3. Jednak wprowadzenie w pełni autonomicznych pojazdów będzie stopniową ewolucją, a nie szybką rewolucją. Pamiętajmy, że na kolejne etapy wdrażania mają wpływ różne czynniki: zarówno te technologiczne, regulacyjne, społeczne jak i ekonomiczne.”  – komentuje John Makin, Global Strategy & Growth Director w Luxoft.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

3 strategie na spełnienie wymogów NIS2

Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii oraz kompleksowość cyberzagrozeń wywierają na…