Home Maszyneria Rynek wynajmu sprzętu IT rośnie

Rynek wynajmu sprzętu IT rośnie

0
0
199

W naszym regionie chętniej wypożycza się sprzęt służący do prezentacji. Z raportu wynika, że w układzie wartościowym prym wiedzie wynajem zaawansowanych rozwiązań IT. Tendencja ta dotyczy obydwu regionów uwzględnionych w raporcie.

„W Europie Zachodniej usługa komercyjnego najmu sprzętu jest obecna już od kilkunastu lat. Pozwoliło to na zaistnienie w świadomości decydentów na równi z alternatywnymi sposobami zaopatrywania się w urządzenia IT. Pozwala to na elastyczne reagowanie na zmiany, gdy zajdzie potrzeba modernizacji wypożyczonego urządzenia. Polski rynek jeszcze nie oswoił się z tą usługą i myślę, że potrzeba jeszcze minimum roku aby wynajem był traktowany jako realna alternatywa dla innych form finansowania. Zazwyczaj ciężko jest zmienić przyzwyczajenia managerów do sprawdzonych form, ale myślę, że w tym przypadku wygoda i efektywność ekonomiczna łatwo przekona każdego” – mówi Marek Straszak odpowiedzialny za rozwój firmy Livingston w Polsce

Co najchętniej wypożyczamy

Firma Livingston pragnąc zorientować się w tendencjach i strukturze rynku wynajmu sprzętu IT sporządziła raport, który wskazuje na różnice między rynkiem zachodnim a środkowo-europejskim. Wynika z niego, że nasi zachodni sąsiedzi świadomi możliwości jakie daje wypożyczenie sprzętu, chętniej korzystają z usług wynajmu w zakresie prostych urządzeń IT, typu laptopy, ekrany, komputery PC – 60% wszystkich transakcji.

Na wschodzie lepiej kupić sprzęt

W Europie Środkowo-Wschodniej nadal panuje przekonanie, że proste urządzenia lepiej kupić i tylko 40% wszystkich transakcji wynajmu dotyczy tego rodzaju sprzętu. W badaniach można również zauważyć trend panujący w polskim społeczeństwie, które bardzo chętnie organizuje targi i wystawy. 35% transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczy wynajmu sprzętu prezentacyjnego. Na zachodzie stanowią one zaledwie 15% wszystkich wypożyczeń. Jeżeli chodzi o wynajem zaawansowanego sprzętu takiego jak macierze dyskowe, serwery i urządzenia sieciowe to plasuje się on na poziomie 25% wszystkich transakcji w obydwu regionach.

Przychody w biznesie wynajmu IT

Inaczej przedstawia się struktura przychodów. Jako że zaawansowane urządzenia IT mają znacznie większą wartość i są wynajmowane z reguły na dłuższy czas (1-6 miesięcy), to generują odpowiednio wyższe przychody. 25% transakcji dotyczących wynajmu skomplikowanych urządzeń IT wytwarza 60-65% przychodów. Prosty hardware generuje zaledwie 15% dochodów w przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej i 30% w przypadku państw zachodnich. Spowodowane jest to małą wartością urządzeń i okresem wynajmu od 1 do 12 tygodni. Jeżeli chodzi o wynajem sprzętu prezentacyjnego to w regionie środkowo-europejskim generuje on aż 35% przychodów a na zachodzie zaledwie 15% (duża wartość sprzętu, ale standardowy okres wynajmu to od 1 do 5 dni).

Najchętniej wypożyczają serwery i macierze

Najchętniej wypożyczane zaawansowane urządzenia IT to przede wszystkim 2 i 4 procesorowe serwery z procesorami Intel, np.: HP DL380, IBM x3650, SUN X4200. Następne w kolejności plasują się Serwery UNIX 2,4,8 procesorowe np.: IBM p51A, IBM p55, SUN Fire V490, SUN Fire V245, HP rp3440, HP rx3660. Równie duży powodzeniem cieszy się wynajem macierzy dyskowych: HP MSA70, SUN StorageTek 2540, SUN StorEdge 3120, IBM DS3400, IBM DS4700.

…i laptopy

Jeżeli chodzi o urządzenia proste to są to przede wszystkim laptopy i komputery stacjonarne między innymi Dell D630, Fujitsu-Siemens LIFEBOOK 8210/8410, HP 6710b, Lenovo ThinkPad T60/T61/R61.

Najchętniej wynajmowane urządzenia służące do prezentacji to przede wszystkim: Ekrany LCD Samsung 32”/40”, następnie ekrany plazmowe Samsung 42”/50” i na trzecim miejscu projektory firm Sanyo, NEC i Epson.

„Zaawansowane rozwiązania typu serwery, macierze i sieci, nie cieszą się jeszcze dużym zainteresowaniem, ponieważ logika managerów podpowiada im, że jeżeli nie mam sprzętu do zrealizowania projektu to powinienem go kupić. Natomiast jeżeli chodzi o sprzęt prosty typu laptopy, desktopy, projektory, itp., to cieszy się on dość znacznym zainteresowaniem wśród klientów realizujących duże, jednorazowe projekty. Głównie są to komputery, laptopy potrzebne do zorganizowania konferencji czy przeprowadzenia szkolenia. W przeciwieństwie do innych krajów, w Polsce jeszcze nie ma większego zainteresowania wypożyczaniem małej ilości drobnych urządzeń. Różnica w ilości transakcji (na zachodzie 1200-1500 miesięcznie, Europa Środkowo-Wschodnia – 80-100) jest najlepszym dowodem na to, że najlepsze lata dla wynajmu sprzętu jeszcze przed nami”  – podsumowuje Straszak.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jedno hasło do wszystkiego, czyli…do niczego  

Nie dla wszystkich są jasne elementarne zasady korzystania z bezpiecznych haseł. Z najnows…