Home Biznes SAP CX Day – nowe doświadczenie

SAP CX Day – nowe doświadczenie

0
0
223

SAP Customer Experience Day to jedna z najciekawszych konferencji w których miałem okazję uczestniczyć w tym roku. To przykład jak sprzedawać nowoczesne rozwiązania z zaawansowaną analityką zachowań klienta, skupiając się na ich zaletach biznesowych, a nie samych funkcjach technicznych.

Program wydarzenia oparty został na kompletnej ścieżce zakupowej przykładowego konsumenta od momentu wejścia do sklepu do finalizacji transakcji. Rozwiązania oferowane przez SAP uwzględniają różne scenariusze zakupowe w tym wykorzystania chat-botów, które inicjują proces sprzedaży.

Prezentację produktową poprzedziły dwa interesujące wystąpienia dotyczące handlu w sieci i znaczenia customer experience, w efektywnym procesie sprzedaży. O neuronauce konsumenckiej oraz o emocjach w komunikacji z klientami uczestnikom opowiedział prof. Rafał Ohme. To niezwykle interesujące wystąpienie przedstawiło nie tylko znaczenie emocji w promocji marki, ale również metody ich pomiaru i możliwości wykorzystania bezpośrednio w marketingu i zarządzaniu personelem.

SAP CX Day to wydarzenie dedykowane tematyce relacji marek z klientami w czasach, gdy doświadczenie klienta decyduje o wszystkim.

"sap

Kolejnym krokiem rozwoju technologii w tym obszarze staje się łączenie „twardych” danych biznesowych z cyfrową analizą uczuć i emocji – podkreślają eksperci SAP CX Day. 

Konsumenci zwracają uwagę, że wiele firm wciąż powtarza elementarne błędy w relacjach z klientami. Polacy badani przez SAP Customer Experience jako najbardziej irytujące zachowania marek najczęściej wymieniają nadmierną ilość telefonów od konsultantów (59%) i maili od sprzedawców (55%), różnice w promocjach między sklepami online i stacjonarnymi (43%) czy zalewanie klienta niedopasowanymi treściami (42%).

W tej sytuacji na popularności zyskuje pojęcie customer journey. Kryje się za nim idea, zgodnie z którą firma powinna uważnie towarzyszyć klientowi na każdym etapie procesu zakupowego – od poszukiwań ofert, poprzez zakup produktu, aż po obsługę posprzedażową. Coraz ważniejszym elementem tych działań staje się sprawna analityka danych.

W poszukiwaniu emocji klienta

O tym, w jaki sposób tworzyć wartościowe relacje z konsumentami i jak zmienia się świat obsługi klienta dyskutowano 30 maja na SAP CX Day w Warszawie – spotkaniu ponad setki ekspertów ds. handlu w sieci i customer experience. Zgromadzeni specjaliści podkreślali, jak istotną rolę odgrywa poprawa doświadczeń klientów poprzez łączenie technologii z empatyczną postawą.

Dla wielu rozwiniętych firm spersonalizowane podejście do klienta staje się normą. Pytanie jednak, na jakich danych ta personalizacja się opiera. Zrozumienie emocji konsumenta jest bazą, bez której trudno budować wartościowe relacje. To emocje, bardziej niż racjonalne myślenie, „nakręcają” nas jako konsumentów, budują lojalność i pozytywny tzw. word of mouth. Dlatego tak ważne jest, żeby marka oprócz dobrych produktów i usług oferowała także wyróżniającą się obsługę klienta oraz dobre doznania  z produktem. Aby to robić, powinna nie tyle wyczuwać emocje konsumentów, co przyglądać się im uważnie przez precyzyjną lupę, umiejąc zrozumieć przyczynę reakcji i odpowiednio reagować – przekonuje prof. Rafał Ohme, jeden z najważniejszych światowych ekspertów ds. neuronauki konsumenckiej oraz gość specjalny SAP CX Day.

Nowe równanie. X+O = XM

Kierując się świadomością zmieniających się potrzeb w zakresie Customer Experience, SAP na początku 2019 roku sfinalizował zakup firmy Qualtrics. To jedna z najważniejszych transakcji świata IT w ostatnich miesiącach. Qualtrics jest jednym z pionierów rozwiązań w zakresie programowania XM (experience management). Jego systemy umożliwiają wzbogacenie analityki ​danych operacyjnych (O-Data) – np. “twardych” informacji o przychodach i sprzedaży – o dane dotyczące doświadczeń konsumentów (X-Data) – np. mierzonych w czasie rzeczywistym opinii o produktach, emocjach związanych z marką, jej postrzeganiu oraz o zaangażowaniu pracowników działów sprzedaży.

Qualtrics stanowi część pakietu C/4 HANA, którego stworzenie SAP ogłosił w ubiegłym roku. C/4 HANA umożliwia rozwój cyfrowej ścieżki klienta w modelu end-to-end – od promocji produktów trafiającej do odpowiednich adresatów, przez ich skuteczną sprzedaż prowadzoną w wygodny dla klienta sposób, aż po zarządzanie posiadanymi danymi o konsumentach i ich sprawną obsługę – tak, by wokół marki budować pozytywne emocje.

Śnieżka: na ścieżce z konsumentem

Wśród gigantów, którzy skorzystali z rozwiązań C/4 HANA znajdują się m.in. Colgate-Palmolive, Coty, Levi Strauss i Verizon Communications. Do klientów z Polski należą m.in. Sun Garden – lider rynku wyposażenia ogrodowego, Amica – jeden z największych producentów sprzętu AGD w Europie oraz Śnieżka – największy gracz na rynku farb i lakierów w Polsce.

W przypadku Śnieżki, wdrożenie rozwiązań z pakietu C/4  HANA stanowiło istotną część jej programu cyfrowej transformacji – nazwanego Change IT, rozpisanego na kilka lat. Jak podaje firma, 2018 rok był dla niej rekordowy pod względem inwestycyjnym. Wydatki na ten cel  w Grupie Śnieżka były wyższe o 123%, niż w 2017. Change IT wpisał się w ten trend – firma wdrożyła pierwsze rozwiązania z pakietu SAP C/4 HANA, by usprawnić zarządzanie współpracą z klientami B2B i B2C oraz lepiej odpowiadać na ich potrzeby. Wykorzystanie narzędzi IT poprzedziła budowa strategii. Na początku 2018 roku firma przeprowadziła serię wywiadów z klientami biznesowymi, dzięki którym lepiej poznała ich potrzeby dotyczące cyfrowej obsługi sprzedaży czy promocji produktów.

Z kolei Amica w ramach swojej transformacji cyfrowej postanowiła usprawnić procesy obsługi serwisowej klientów, tak istotne dla wizerunku firm z branży AGD. Sun Garden tymczasem skupił się na wykorzystaniu rozwiązań SAP do odpowiedniej selekcji leadów i trafnego dopasowania produktów do klientów – wspierającego ekspansję zagraniczną marki.

W kierunku dobrych relacji

Dlaczego sięganie po nowe narzędzia obsługi klienta i analizy jego potrzeb są tak ważne? Jak pokazują wyniki badań SAP Customer Experience, konsumenci z Polski chcą personalizacji. 61% z nich rozumie przez personalizację otrzymywanie dopasowanych prezentów (np. zniżek) od marek, 44% – indywidualnie dobranych rekomendacji produktów, 40% – pamiętanie o wcześniejszej historii relacji konsumenta z marką. Jednocześnie tylko 19% powiązuje personalizację z dodatkowymi kontaktami ze strony zespołu obsługi klienta tuż po zakupie.

Jak podkreślali eksperci SAP CX Day, wraz z rozwojem technologii będą zmieniały się obszary, w których firmy będą mogły budować siłę swoich relacji z konsumentami. Najnowsze rozwiązania technologiczne pokazują, że możliwości w tym zakresie już są ogromne – ale ich wykorzystanie wymaga dojrzałego podejścia do procesów obsługi klienta.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…