Home Maszyneria Taki mamy klimat w serwerowni, czyli wieczna wiosna w branży IT

Taki mamy klimat w serwerowni, czyli wieczna wiosna w branży IT

7 min
0
0
64

Niewłaściwe warunki, takie jak zbyt wysoka czy zbyt niska temperatura a także zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność, mogą stanowić duże zagrożenie dla pracy urządzeń a także wpływać na pogorszenie wskaźników efektywności. Rozwiązania firmy Rittal gwarantują bezpieczną i spójnie działającą serwerownię a przy tym – dzięki automatycznej optymalizacji procesów – znacznie wpływają na zużycie energii.

Zużycie energii, tak kluczowe w branży IT, z roku na rok wzrasta. Dlatego też branża nieustannie poszukuje rozwiązań, aby zmniejszyć jej zużycie. Nie jest tajemnicą, że gros kosztów związanych jest w tym przypadku z koniecznością chłodzenia i utrzymywania ściśle określonych parametrów fizycznych. To nie lada wyzwanie, bo utrzymanie klimatu „wiecznej wiosny” w serwerowni wymaga nowoczesnej i niezawodnej technologii pozwalającej na optymalizację kosztów.

Efektywność jako współczynnik produktywności

Mówiąc o Centrum Przetwarzania Danych, Data Center, musimy mieć na względzie nie tylko szafy, sprzęt IT czy aplikacje, ale także urządzenia chłodnicze i agregaty chłodzenia cieczy. Do tego dochodzi dystrybucja energii w obrębie szaf przez PDU, rozdzielnie, systemy zasilania awaryjnego UPS, systemy wczesnego wykrywania i gaszenia pożaru, bezpieczeństwo fizyczne pomieszczenia, dostępność zasobów na jak najwyższym poziomie.

Jeśli te wszystkie elementy będą spójne, wówczas będą mogły wzajemnie komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym a także reagować na wszelkie zmiany obciążeń i zachodzących zdarzeń. Wtedy też niższe będą koszty utrzymania infrastruktury i co za tym idzie – wzrośnie ich dostępność.

Schłodzone, niemieszane

Rozwiązanie oparte na tzw. separacji strefy zimnej, nazywane też czasem „zimnym korytarzem”, pozwala na oszczędność energii oraz inteligentną regulację. Serwery i pozostałe urządzenia oddają wtedy ciepłe powietrze do pomieszczenia, z którego jest ono zasysane przez urządzenia chłodnicze typu LCP. Ich rolą jest także nadmuchiwanie zimnego powietrza do wydzielonego, zamkniętego między szeregami szaf, korytarza. Do zastosowania mamy dwie technologie chłodzenia. Jedna opiera się na chłodzonej wodzie technologicznej (CW FC), druga – na czynniku chłodniczym i wodzie (DX FC). Obie wykorzystują chłodzenie swobodne tzw. free cooling. Dzięki separacji strefy zimnej możliwe jest podwyższenie temperatury wody technologicznej, zmniejszenie przepływu strumienia powietrza i zmniejszenie przepływu. Czujniki temperatury i wilgotności, różnicy ciśnienia rozmieszczone są we wszystkich najważniejszych miejscach. Zapewniają one zoptymalizowanie całego obwodu chłodzenia w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności pod kątem zużycia energii.

Chłodzenie przez LCU – w tym przypadku nie budujemy korytarza tylko chłodzimy wnętrze każdej szafy indywidualnie. Separację strefy zimnej osiągamy przez maskownice zainstalowane na przedniej powierzchni 19” zabudowy frontu szaf. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Oddzielenie strefy zimnej od gorącej znacznie ogranicza straty, które powstają przy mieszaniu temperatur. Wytwarzanie chłodu i dostarczanie go do urządzeń IT ograniczone jest zaledwie do niewielkiej powierzchni, utworzonej na szczelnie zamkniętej frontowej powierzchni wnętrza szaf.

Uwaga na tropiki w Data Center!

Urządzenia LCP, w opozycji do LCU, to najwydajniejsze rozwiązania dla centrum obliczeniowego High-End. W skrócie jest to wysoka wydajność chłodzenia na małej powierzchni. Przy bezpośrednim chłodzeniu rzędowym, za pomocą Rittal Liquid Cooling Package, chłodzone są tylko wnętrza szaf w szczelnie zamkniętym systemie. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 60% kosztów inwestycji. Rozwiązanie umożliwia chłodzenie na zwiększonych temperaturach wody oraz powietrza.

W zależności od warunków klimatu, inwestycja we Free Cooling zwraca się już w pierwszym roku. Nawet gdy tylko 30% utraty mocy może być odprowadzane przez Free Cooling, instalacja zostanie spłacona po ok. dwóch latach.

Free Cooling to niezwykłe rozwiązanie. Efektywność osiąga dopiero wtedy, gdy spełnione są założenia jego optymalnego wykorzystania.

Filozofia firmy Rittal bazuje na założeniu pewnej elastycznej, ekonomicznej i modułowej koncepcji. Użytkownik wykorzystuje tylko aktualnie potrzebną pojemność infrastruktury IT. Dopiero ze wzrostem wymagań rozbudowywana jest infrastruktura. Efektywność oznacza skuteczność plus wydajność. Brzmi prosto i takie jest. Ale tylko wtedy, gdy poszczególne obszary urządzeń pracują w optymalnej harmonii.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona prywatności danych — wyzwanie prawne czy kulturowe?

 Nasze dane osobowe mają wartość jak pieniądze w banku, jednak nie zawsze  są tak samo chr…