Home Bezpieczeństwo Tylko co trzecia polska firma gotowa na cyberatak!

Tylko co trzecia polska firma gotowa na cyberatak!

0
0
118

 Tymczasem cyberataku doświadczyło aż 54,5 proc. ankietowanych – wynika z opublikowanego przez VECTO raportu „Cyberbezpieczeństwo polskich firm 2018”.

O powadze ryzyk związanych z cyberprzestępczością nikogo nie trzeba dziś przekonywać. Skala działalności hackerów przybiera na sile i coraz częściej słyszymy o jej szkodliwości również w Polsce. Wystarczy przypomnieć zeszłoroczne żniwa, jakie zebrały ataki typu ransomware, szyfrujące dane w polskich firmach. Powagę sytuacji zaczęły doceniać również polskie instytucje rządowe – w zeszłym roku, w obliczu szalejącego w naszej części Europy wirusa Petya, ówczesna premier Beata Szydło po raz  pierwszy  w  historii  powołała  Rządowy  Zespół  Zarządzania  Kryzysowego.  Tę rosnącą świadomość cyberzagrożeń potwierdza raport VECTO. Zdaniem niemal 85 proc. badanych, kwestia zabezpieczania firmowych danych jest istotna. Na tym jednak kończą się dobre wiadomości. Choć polskie firmy przyglądają się kwestiom zabezpieczeń  przed  nowymi  zagrożeniami  z  cyfrowej  przestrzeni,  to  jedynie  33,6 proc. ankietowanych oceniło poziom zabezpieczeń w swoich firmach jako prawidłowe. Przeciwnego zdania było aż 38 proc. respondentów. Podczas, gdy na świecie firmy bardzo szybko zwiększają wydatki na modernizację systemów informatycznych i wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, w Polsce niestety dominuje postawa oczekiwania. Praktyka bardzo nierozsądna, jeśli wyobrazimy sobie naszą firmę, w której wskutek ataku hackera tracimy kontrolę nad zasobami lub całym procesem produkcyjnym. Paraliż operacyjny może skutkować ogromnymi kosztami, a utrata wszystkich danych unicestwić marzenia o naszym biznesowym sukcesie.

„Zdaniem ponad 83 proc. ankietowanych, atak cyberprzestępców na system informatyczny może wpłynąć  na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Tymczasem 61 proc. z nich stwierdziło, że nie korzysta z usług specjalistów od bezpieczeństwa. Widać zatem zadziwiającą niekonsekwencję i igranie z ogniem. Takie podejście dużych –   to także przykład niefrasobliwości i niedoceniania zagrożenia.” – mówi   Jakub Wychowański z VECTO.

Smartfon słabym ogniwem

Tymczasem  analitycy  zgodnie  oceniają,     że   hakerzy  poczynają   sobie   coraz odważniej i uderzają w coraz to nowe sektory gospodarki. Nasze rodzime przedsiębiorstwa już kilka razy przekonały się  o dokuczliwości tego typu zdarzeń, choć zmasowane akcje na wielką skalę póki co nasz rodzimy biznes omijają. Niestety taki  stan  rzeczy  może  się  długo  nie  utrzymać,  a  polskie  firmy,  będące  przecież częścią globalnego systemu informatycznego są w większości, jak się okazuje, bezbronne. Uniknąć strat będzie coraz trudniej, bowiem hackerzy nie ustają w kreatywnym poszukiwaniu słabych stron naszych systemów informatycznych. Cyberprzestępcy są stale jeden krok przed nami i wyciągają wnioski z obserwacji ludzkich zachowań. Dlatego coraz częstszym źródłem problemów jest nieostrożne korzystanie ze smartfonów i tabletów, które przez wielu użytkowników traktowane są jako podręczne komputery. Zapominamy, że w ich przypadku również musimy stosować określone zabezpieczenia. Chronimy nasze służbowe komputery, czy serwery, jednak aż 72 proc.  z wszystkich wykrytych w 2017 roku zagrożeń dotyczyło właśnie urządzeń mobilnych. Co 10 sekund pojawia się nowa odmiana złośliwego oprogramowania atakującego system Android, zwiększając niebezpieczeństwo zainfekowania aż o 50 proc. względem ubiegłego roku. „Przeprowadzane przez VECTO audyty wskazują, że większość polskich firm wciąż nie rozumie, że telefon podłączony  do  firmowej  sieci  wi-fi  może  stanowić  furtkę,  przez  którą cyberprzestępcy dokonują ingerencji w system IT, kradną lub szyfrują dane, niszczą zasoby informatyczne.” – przestrzega Wychowański.

Zaufanie klientów bezcenne

Autorzy badania zapytali ankietowanych o biznesowe konsekwencje ewentualnych ataków  hackerskich. Ciekawostką  jest fakt, że  najwyższej  ocenioną  odpowiedzią (4,2 pkt) była obawa o znaczne osłabienie wizerunku oraz zaufania. Nieco niższy wynik (4,1 pkt.) uzyskała odpowiedź wskazująca, że atak może doprowadzić do strat finansowych firmy. Taki rozkład odpowiedzi – choć różnice są wciąż niewielkie – pokazuje, że w mentalności polskich przedsiębiorstw doszło do poważnej przemiany. Potencjalne straty wizerunkowe ocenione zostały bowiem jako bardziej dotkliwe, niż spadek przychodów. Widać zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy zrozumieli już, że straty finansowe można odrobić łatwiej, niż pozbyć się rys na wizerunku i zaufaniu klientów i partnerów biznesowych.

Więcej informacji: Raport (PDF): http://vecto.pl/raport

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

3 strategie na spełnienie wymogów NIS2

Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii oraz kompleksowość cyberzagrozeń wywierają na…