Home Bezpieczeństwo Vintage niedobry dla oprogramowania

Vintage niedobry dla oprogramowania

0
0
105

94 proc. przedsiębiorstw uważa za istotne, aby oprogramowanie było zaktualizowane. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w ich działaniach – zaledwie 59 proc. przedsiębiorstw przyznaje, że ich aplikacje są zawsze aktualne. I tylko 63 proc. mówi, że ma wystarczające zasoby, aby na bieżąco aktualizować oprogramowanie.

– Często bywa tak, że pomimo czasu, jaki firmy przeznaczają na aktualizację oprogramowania, dotykają one tylko wierzchołka góry lodowej Najczęstszym błędem jest stwierdzenie, że problemem jest system operacyjny, podczas gdy prawda leży gdzie indziej. Systemy operacyjne są zazwyczaj dobrze utrzymane i często aktualizowane. Prawdziwe kłopoty sprawiają aplikacje firm trzecich, zarówno te do użytku domowego jak i korporacyjnego – Skype, Adobe Reader, przeglądarki internetowe wraz z wtyczkami, Java – to tylko kilka, które najszybciej przychodzą na myśl – mówi Pekka Usva, wice prezes ds. Bezpieczeństwa Korporacyjnego w F-Secure.

  • Posiadanie zaktualizowanych programów to dla zachowania firmowego bezpieczeństwa niezwykle istotny element. Nieaktualne oprogramowanie zawiera luki w zabezpieczeniach, których cyberprzestępcy używają jako bram do infiltracji korporacyjnych sieci. Od 70 do 80 proc. z dziesięciu najczęściej wykrywanych przez F-Secure zagrożeń można było uniknąć dzięki zaktualizowaniu aplikacji.

Aktualizacja oprogramowania wymaga czasu

Firmy przyznają, że poświęcają średnio 11 godzin tygodniowo na aktualizację oprogramowania. Im większe przedsiębiorstwo, tym więcej czasu pochłania to zadanie. Te zatrudniające mniej niż 50 pracowników, poświęcają na nie 3 godziny tygodniowo a firmy o zatrudnieniu powyżej 250 osób ponad 15 godzin. Tymczasem liczba cyberataków wykorzystujących podatności nieaktualizowanego oprogramowania stale rośnie, a czas potrzebny do stworzenia nowego wariantu złośliwego kodu liczony jest w sekundach a nie dniach czy tygodniach.

Pracownicy używają własnych aplikacji

Pracownicy przynoszą do pracy własne urządzenia a blisko połowa badanych przedsiębiorstw toleruje używanie przez nich swojego oprogramowania. Mniejsze firmy są bardziej otwarte na ten trend: 56 proc. przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 50 pracowników pozwala na takie praktyki, z kolei tylko 39 proc. zatrudniających powyżej 250 osób godzi się na taką swobodę. W Polsce na korzystanie z własnych aplikacji zezwala 30 proc. firm, z kolei w Szwecji odsetek ten wynosi aż 59 proc.

  • W 67 proc. badanych firm pracownicy, którzy używają własnych aplikacji, muszą sami aktualizować oprogramowanie. W firmach, które posiadają mniej niż 50 stacji roboczych, aż 81 proc. pracowników musi samodzielnie dokonywać aktualizacji. 30 proc. przedsiębiorstw zajmuje się tylko aktualizacjami oprogramowania Microsoft.

Software

Software Updater jest elementem pakietu F-Secure Protection Service for Business. Z nim firmy mają pewność, że ich oprogramowanie jest aktualizowane na bieżąco, nawet to zainstalowane przez pracowników (pełna lista obsługiwanych aplikacji znaleźć można tu: http://www.f-secure.com/en/web/business_global/swup). Software Updater pozwala chronić firmową siec przed atakami wykorzystującymi podatności zainstalowanych aplikacji. Software Updater jest dostępny również z innymi produktami dla biznesu, np. z F-Secure E-Mail and Server Security.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?

Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć…