Home Biznes W jaki sposób kody QR stanowią wartość dodaną dla systemów kontroli dostępu?

W jaki sposób kody QR stanowią wartość dodaną dla systemów kontroli dostępu?

0
0
90

Kody QR przed większością z nas nie stanowią już tajemnicy. Jednakże często nie zdajemy sobie sprawy, jakie możliwości płyną za ich wykorzystaniem w wielu branżach. Jednym z takich obszarów jest kontrola dostępu wzbogacona o kody QR – bardziej ekonomiczna, ekologiczna i zoptymalizowana.

Technologia kodów QR, stworzona w połowie lat 90. XX wieku staje się coraz bardziej znacząca – zwłaszcza w branżach rozwijających rozwiązania bezdotykowe. Co więcej, z ostatniego badania HX Study wynika, że ponad 60% Polaków regularnie korzysta z kodów QR. Pomimo tego, w systemach kontroli dostępu wciąż dominującym rozwiązaniem jest korzystanie z tradycyjnych, plastikowych kart – pomimo tego, że istnieje ryzyko ich zgubienia lub dzielenia się nimi z innymi, nieuprawnionymi osobami.

Wykorzystanie kodów QR eliminuje ten problem – mogą stanowić one bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób kontroli dostępu, a także przynieść dodatkową korzyść dla środowiska naturalnego w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na karty plastikowe. Ponadto, już teraz mamy do czynienia także z dynamicznymi kodami QR, które m.in. mogą być zabezpieczone hasłem, co zwiększa poziom bezpieczeństwa tej technologii.

Kody QR w kontroli dostępu

Dwuwymiarowość kodów QR, mogących zostać odczytanych przez kamerę w smartfonie lub specjalny czytnik, pozwala na przechowywanie większej ilości danych niż w standardowym kodzie kreskowym. Ta specyfikacja i elastyczność pozwala na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu, gdzie w roli danych uwierzytelniających występuje kod QR. Zarządzanie kodem, jako poświadczeniem w systemie kontroli dostępu, jest dość proste w porównaniu z tradycyjnymi kartami. System może szybko i łatwo wygenerować unikalny kod QR dla dowolnej osoby, który można skonfigurować tak, aby umożliwiał dostęp przez ograniczony czas do danego budynku i definiował maksymalną liczbę jego użyć. Wygenerowany kod QR wysyłany jest pocztą elektroniczną bezpośrednio do odbiorcy, który może go wyświetlić na ekranie smartfona lub wydrukować w razie potrzeby. Następnie, kod zostaje przedstawiony specjalnemu czytnikowi, który go zeskanuje i przekaże dane do systemu kontroli dostępu w celu potwierdzenia praw dostępowych.

„W przypadku kontroli dostępu, rozwiązaniem szytym na miarę mogą być dynamiczne kody QR. Eliminują one ryzyko związane z kopiowaniem danych uwierzytelniających, ponieważ kopia ekranowa, fotokopia, a nawet nagranie wideo dynamicznego kodu QR nie zadziała. Połączenie go z rozwiązaniem uwierzytelniania wieloczynnikowego, takim jak PIN wprowadzany w tym samym czasie, w którym skanowany jest dynamiczny kod QR, dodatkowo zwiększy poziom bezpieczeństwa” – mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications.

Kody QR: efektywne, ekonomiczne i ekologiczne

Korzystanie z kodów QR w zakresie kontroli dostępu niesie za sobą szereg zalet. Kod QR może być generowany, dystrybuowany, aktualizowany i odwoływany w ciągu kilku sekund z dowolnego miejsca, zapewniając wysoce wydajne rozwiązanie do zarządzania całym systemem. Jest on również bardzo wygodny w użyciu, odpowiadając priorytetom użytkowników typu mobile-first. Przykładowo, gość zewnętrzny otrzymuje na swój smartfon kod QR, który umożliwia mu wejście do obiektu lub na parking bez konieczności zatrzymywania się przy recepcji. Innym typowym scenariuszem jest zarządzanie dostawami, odbywającymi się poza ściśle ustalonymi godzinami pracy biura. Dostawca, który ma kod QR na swoim urządzeniu mobilnym, może wyświetlić go przed wideodomofonem lub kamerą, aby uzyskać dostęp do określonych obszarów obiektu.

Ponadto, kody QR stanowią ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie niwelujące konieczność zakupu, obsługi, druku i produkcji fizycznych kart oraz instalacji dodatkowej infrastruktury – istniejące już wideodomofony i kamery mogą zostać z powodzeniem wykorzystane jako czytniki kodów QR.

Integracja kodów QR z rozwiązaniami analitycznymi i audio

 Połączenie technologii kodów QR z wideodmofonami i interkomami nie jest jedynym sposobem na usprawnienie działania systemów kontroli dostępu – dużą rolę może odegrać tutaj także analityka wideo. Przykładowo, technologia rozpoznawania tablic rejestracyjnych w połączeniu z kodami QR jest w stanie ułatwić gościom dostęp do obiektu, np. do hotelu. Podczas rezerwacji pokoju, gość hotelowy po podaniu numeru rejestracyjnego swojego samochodu, otrzymuje kod QR, który w bezpieczny sposób umożliwi mu dostęp do hotelowego parkingu.

„Dodatkowym usprawnieniem może być również integracja sieciowych systemów audio z kontrolą dostępu. Dzięki systemom audio możliwe jest wygenerowanie komunikatu, np. do kierowcy próbującego dostać się na parking, o tym, że jego kod QR stracił ważność. W razie potrzeby systemy audio mogą wygenerować alarm, informujący pracowników ochrony o próbie nieautoryzowanego dostępu, a zintegrowane kamery zarejestrują zajście, stanowiąc ważny materiał dowodowy” – dodaje Bogumił Szymanek z Axis Communications.

  • Karty dostępów i uprawnień

    Systemy pozwalające na kontrolę dokumentów w firmie i monitorowanie pracy wszystkich urząd…

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Bezpieczeństwo w świecie magii

„Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii” – …