Home Na czasie Wakacje od czterech ścian dla wielkopolskich seniorów

Wakacje od czterech ścian dla wielkopolskich seniorów

0
0
87

Ruszyły wakacje. Polacy, wciąż spragnieni wyjazdów po pandemii, masowo zapełnią dworce, lotniska, wsiądą w swoje auta i ruszą w drogę po wypoczynek. W tym czasie wiele starszych, samotnych osób marzy po prostu o wyjściu z domu. Z badań wynika, że ponad 12% z nich w ogóle nie opuszcza mieszkania. W województwie wielkopolskim według danych GUS odnotowano w 2021 r. ponad 126 000 osób po 80 roku życia. Schorowani, samotni, tęsknią za jednym dniem z dala od czterech ścian. To dla nich rusza akcja Wakacje jednego dnia Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, w której każdy może ufundować seniorom jeden dzień bliskich podróży.

  • W te wakacje ponad połowa Polaków zamierza wyjechać na urlop (CBOS, 2023). Tymczasem samotni seniorzy często nie są w stanie nawet wyjść za próg własnego mieszkania.
  • Według raportu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich 12% seniorów nie wychodzi w ogóle z domu, a 26% jest osamotnionych. Dla wielu z nich wymarzoną wakacyjną destynacją jest – ławeczka w parku, ogród botaniczny, ogródek ulubionej kiedyś restauracji.
  • Ruszyła akcja Wakacje jednego dnia, w ramach której każdy może ufundować wymarzony dzień wakacji podopiecznym Stowarzyszenia.

Według badania CBOS¹ z 2023 r. ponad połowa dorosłych Polaków zamierza w tym roku wyjechać z domu w celach wypoczynkowych lub turystycznych, przy czym 54% planuje odpoczywać wyłącznie na terenie kraju, a 42% zagranicą. Polacy po doświadczeniach pandemii i z echami wojennych niepokojów w tle, są spragnieni wakacji. Jak wynika z badania biura podróży Travelplanet.pl ² rodacy pomimo wybierania w dobie inflacji najtańszych ofert, nie odmawiają sobie odpoczynku i ruszają w najróżniejsze zakątki świata, by cieszyć się towarzystwem bliskich i spełniać urlopowe marzenia. Pojawia się pytanie: jak nie teraz, to kiedy?

Tymczasem w blokach i kamienicach mieszkają samotni seniorzy, dla których spełnieniem marzeń są bliskie destynacje – ławeczka w parku, ogród botaniczny, ogródek ulubionej niegdyś restauracji. Pojawia się pytanie: jak nie teraz, to kiedy? Zwłaszcza, gdy dokucza samotność i niemożność opuszczania domu.

Samotni i uwięzieni

Samotni seniorzy, niewidoczni na co dzień – zamknięci w czterech ścianach z powodu trudności z samodzielnym wyjściem wynikających z chorób, ograniczeń ruchowych czy obaw przed samodzielnym wyjściem z domu, często nazywani „więźniami czwartego piętra”. Jak wskazuje najnowsze badanie z 2023 r. Stowarzyszenia mali bracia Ubogich³ co czwarta osoba starsza w wieku 80+ zmaga się z osamotnieniem, a 70% nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać, zaś ponad 12% w ogóle nie opuszcza mieszkania.

Dokładnie z takim problemem spotyka się każdego dnia pani Teresa z Warszawy, która boi się wychodzić z domu, od kiedy nóżki jej metalowego balkonika zaklinowały się w torach tramwajowych. Obawia się tego, że nikt jej nie pomoże, a kierowca jej nie zauważy i zginie pod kołami tramwaju. Od tamtego zdarzenia pani Teresa nie robi sama nawet zakupów. Prosi o to opiekunkę społeczną. Dlaczego nie bliskich? W maju 1982 roku pani Teresa straciła ojca, a miesiąc później ukochanego męża. Miał wówczas tylko 49 lat. Sama pani Teresa m teraz 93 lata, świetną pamięć, poczucie humoru i błysk w oczach. Wspomina męża, jak pół Polski zjeździli razem na motocyklu: Jantar nad morzem, Bieszczady. Teraz pani Teresa jest sama zamknięta w domu.

Z wolontariuszem na Wakacje jednego dnia

Samotni seniorzy, żeby udać się na spacer czy krótką wycieczkę, tak potrzebną zwłaszcza latem, potrzebują wsparcia drugiej osoby, która zapewni im bezpieczeństwo nie tylko fizyczne, lecz także emocjonalne. Takimi osobami są wolontariuszki i wolontariusze ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Wspierają przez cały rok, odwiedzają seniorów w ich domach, zapraszają na spacer, do kina czy do teatru, dbają o ich zdrowie i samopoczucie. Stowarzyszenie troszczy się o ponad 700 osamotnionych seniorów  z 12 miast Polski, w tym o 144 w Poznaniu i Gnieźnie.

– Wiemy, że najlepszym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka – tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – Dlatego prowadzimy wolontariat towarzyszący: dajemy seniorom swoją obecność, a przede wszystkim budujemy relacje oparte na empatii i przyjaźni. Co ważne, te relacje ubogacają obie strony. Zarówno senior, jak i wolontariusz inspirują się wzajemnie, wymieniają poglądami i doświadczeniami, co szczególnie cenne, gdy w parze są osoby z różnych pokoleń – wyjaśnia Joanna Mielczarek. – Takie relacje ze starszymi osobami to wspaniałe, rozwijające doświadczenie, dlatego gorąco zachęcam do dołączenia do grona wolontariuszy! Mamy licznych chętnych seniorów, którzy są zainteresowani takim wspierającym towarzystwem.

Powstawaniu dobrych, trwałych relacji najlepiej służą wspólne spotkania i współdzielenie doświadczeń. Dlatego tak ważna jest dla starszych osób możliwość spędzenia całego dnia ze swoim wolontariuszem, odwiedzenia w jego towarzystwie ulubionych miejsc, poznania nowych, ożywienia rutyny codzienności.

Na tę potrzebę odpowiada akcja Wakacje jednego dnia Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. W jej ramach wolontariusze organizacji zabierają swoich podopiecznych na małe wycieczki, by zapewnić odmianę od codzienności, dać nowe wrażenia, radość i słońce. Dlatego Stowarzyszenie gorąco zachęca, żeby wesprzeć akcję jako darczyńca. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.malibracia.org.pl/wakacje/ i ufundować całodniowe wakacje wielkopolskim seniorom. To niewielki gest, a zapewni samotnym starszym osobom bezcenny dzień pełen budujących przeżyć. Seniorów można wesprzeć także osobiście, dołączając do grona nowych wolontariuszy, których Stowarzyszenie zaprosi do kolejnych działań.

Jak tłumaczy wielkopolska koordynatorka dla seniorów czas wakacji jest szczególnie trudny. – Zazwyczaj wakacje kojarzą się dobrze, jako czas z rodziną, znajomymi. Tymczasem dla seniorów to trudny okres, wielu z nich pożegnało się z wakacjami z powodu samotności czy barier fizycznych – mówi Stefania Wnuk, koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Poznaniu. – Jedna z naszych podopiecznych, która kiedyś była podróżniczką, pojechała ze swoją wolontariuszką do Torunia. Bardzo przeżywała tę wyprawę. Pokonała barierę komunikacyjną, jaką był pociąg. Sama by się nie odważyła na wyjście z domu i podróż ze względu na zachwiania równowagi. Kiedyś wszystko było dla niej prostsze i łatwiej dostępne. W nowej rzeczywistości wolontariuszka pomogła kupić bilet, dopytała o zniżki i pomogła bezpiecznie wejść do pociągu – opowiada. – Wielu z naszych podopiecznych mieszka w blokach bez wind. Nasza akcja, obejmująca transport i asystę wolontariusza, to często jedyna okazja na wyjście z takiego zamknięcia i możliwość, aby usiąść nad wodą, zjeść dobry posiłek w restauracji czy pójść do muzeum. Dla wielu ludzi to normalne sytuacje, a dla seniorów to wydarzenia, które są wspominane przez cały rok – podkreśla koordynatorka.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od kilkunastu lat pomaga seniorom w Polsce. Działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, którego ideą jest regularna obecność wolontariusza w życiu samotnej starszej osoby. Codzienny kontakt, rozmowa telefoniczna, wsparcie emocjonalne, wycieczki, odwiedziny, wspólne spędzanie czasu – to tylko niektóre z wielu inicjatyw organizacji.

– Chcielibyśmy, aby czas wakacji, których tak dziś jesteśmy spragnieni, był także chwilą urlopu od codzienności dla starszych osób. My najlepiej wypoczywamy podczas podróży lub zagranicznych wycieczek, a samotnym seniorom wystarczy przekroczenie granic swoich czterech ścian. Bez naszej pomocy nie są w stanie tego dokonać – dodaje Joanna Mielczarek. Dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy w ubiegłym roku Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich udało się zorganizować 243 bezpieczne wycieczki.

Szczegóły akcji Wakacje jednego dnia można znaleźć tutaj: www.malibracia.org.pl/wakacje/ .

¹ Komunikat z badań „Wyjazdy turystyczne Polaków w 2022 roku i plany na rok 2023,” CBOS, 2023.
² Badanie wpływu inflacji na plany wakacyjne Polaków w 2023 r., Research Partner dla Travel.planet.pl, 2003.
³ Raport „Samotność wśród osób 80+”, Pollster dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, marzec 2023.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

OnePlus Nord CE4 Lite 5G: flagowiec w budżetowej cenie?

OnePlus zaskakuje rynek średniej półki cenowej, prezentując swój najnowszy model dla europ…