Home Biznes Wi-fi czy kabel ?

Wi-fi czy kabel ?

0
0
89

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona, czy laptopa. Bardzo popularne są także tablety. Dla tych urządzeń najlepszym rozwiązaniem jest wi-fi. Co innego jeśli chcemy podłączyć do sieci komputer stacjonarny, drukarkę sieciowa, dysk sieciowy,  czy dekoder telewizji cyfrowej. Wtedy najlepiej skorzystać ze stałego łącza. Choć  wi-fi jest wygodniejszym w użyciu sposobem łączenia się z Internetem, to jednak lista jego wad jest dłuższa niż w przypadku Internetu przewodowego.  

Zalety i wady sieci kablowej

Zalety:

 • Niezawodność komunikacji.
 • Inne urządzenia lub otoczenie (tzn. sąsiedzi) nie oddziałują na sieć.
 • Wysoka prędkość transmisji – równoczesne korzystanie z sieci przez wielu użytkowników nie wpływa na szybkość Internetu.
 • Dobra ochrona przed zewnętrznymi cyberatakami.
 • Stosunkowo niska cena.

Wady:

 • Ograniczenia wynikające z miejsca podłączenia urządzenia do sieci, stąd swoboda korzystania z urządzeń jest niewielka (np. nie ma możliwości korzystania z laptopa w ogrodzie).
 • Sieć nie może być wykorzystywana dla urządzeń posiadających tylko połączenie bezprzewodowe.

Zalety i wady sieci wi-fi

Zalety:

 • Użytkownik może korzystać z urządzeń bezprzewodowych w całym domu. Jeśli mamy silny sygnał, to urządzenia mogą być także używane np.
  w ogrodzie.
 • Wi-fi może być rozwiązaniem w przypadku lokalizacji, w których połączenie przewodowe nie jest dostępne.  

Wady:

 • Nie może być stosowana dla urządzeń wyposażonych tylko w łącze przewodowe.
 • Mniejsza niezawodność.
 • Trudno z góry określić zasięg. W znacznym stopniu zależy on od materiałów zastosowanych w budynku. Najmniej tłumią sygnał radiowy panele drewniane. Ściany betonowe, aluminiowa stolarka okienna, czy kaloryfery mogą osłabiać sygnał aż o 90%, powodując szybki zanik zasięgu. Problem słabego zasięgu można rozwiązać instalując wzmacniacz sygnału.

 

"przenikanie

Materiały użyte na ściany, sufity i podłogi mogą ograniczać zakres systemów bezprzewodowych: 1. Ściany kamienne – strata 20 do 40%. 2. Ściany drewniane i gipsowe – strata 5 do 20%. 3. Beton zbrojony – strata 40 do 90%. 4. Metal i stal – strata 90% do 100%. (Źródło ilustracji: Niko)

Warto też wiedzieć, że sieć wi-fi jest wielokrotnie wolniejsza od sieci kablowej. Jej szybkość może się znacznie zmniejszyć podczas jednoczesnego korzystania z kilku urządzeń. Ponadto podawana przez operatorów szybkość transmisji nigdy nie jest szybkością przesyłu danych. Sieć wymaga tzw. ruchu sterującego (narzutu) w celu komunikacji między urządzeniami bezprzewodowymi a routerem, co może zajmować znaczną część dostępnego pasma. Co więcej, bywa że inne urządzenia pracujące na tej same częstotliwości (kuchenka mikrofalowa, czy telefon bezprzewodowy) mogą powodować zakłócenia pracy wi-fi. Sieć bezprzewodowa jest także słabiej chroniona przed zewnętrznymi cyberatakami lub korzystaniem przez osoby postronne.

Twój wybór

Nie w każdym budynku istnieje możliwość zainstalowania Internetu przewodowego, ponieważ wiąże się to choćby z niszczeniem ścian. Inaczej rzecz się ma w domach, które są w trakcie budowy i gdzie można dostosować infrastrukturę sieciową do swoich potrzeb. W nowym domu warto zbudować solidną sieć kablową i uzupełnić ją małą siecią wi-fi, z której korzystać będę tylko telefony czy tablety. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…