Home Na czasie Więcej pracy dla doświadczonych specjalistów od AI – zarobią średnio 25 000 zł

Więcej pracy dla doświadczonych specjalistów od AI – zarobią średnio 25 000 zł

0
0
82

Rozwój sztucznej inteligencji to najgorętszy temat ostatnich kilku miesięcy. Premiery kolejnych produktów opartych o AI rozpalają dyskusję czy technologia pozbawi ludzi pracy, czy stworzy nowe etaty. Aktualnie przybywa ofert dla najbardziej doświadczonych programistów, którzy mają tworzyć lub rozwijać istniejące rozwiązania AI. Jednocześnie nie jest łatwo wejść do zawodu. Oferty juniorskie to tylko 3 proc. wszystkich ogłoszeń.

 30 listopada 2022 r. firma Open AI udostępniła publicznie ChatGPT, co dla wielu stanowiło milowy krok w rozwoju sztucznej inteligencji, a na pewno masowy pokaz jej praktycznego zastosowania. Od tego czasu mamy do czynienia z prawdziwym boomem medialnym na AI. Czy przekłada się on na rynek pracy IT w Polsce?

Portal pracy dla branży IT, Just Join IT, przeanalizował blisko 16 000 ofert pracy, opublikowanych od grudnia 2022 do kwietnia 2023 r., w wymaganiach których znalazły się umiejętności związane z AI. Oprócz opisu stanowiska pod uwagę brano ogłoszenia zawierające znajomość języków Python oraz R, a także zagadnień z zakresu AI, uczenia maszynowego (Machine Learning), uczenia głębokiego (Deep Learning), programowania neurolingwistycznego (NLP) czy znajomość biblioteki TensorFlow.

Według danych serwisu, łączna liczba ofert dotyczących pracy z szeroko pojętym AI wzrosła w ciągu ostatnich 5 miesięcy o 30 proc. Najwięcej, bo o 37 proc., wzrosło zapotrzebowanie na starszych programistów, tzw. seniorów. Specjaliści ze średnim doświadczeniem (mid), w kwietniu tego roku znaleźli na Just Join IT o 27 proc. więcej ogłoszeń o pracę niż w grudniu 2022, natomiast juniorzy już o 10 proc. ofert mniej. Co więcej, ogłoszenia juniorskie stanowiły zaledwie 3,3 proc. wszystkich ofert pracy w AI.

Open AI rzucił rękawicę i aktualnie na rynku trwa wyścig zbrojeń. Firmy, które upatrują wzrostów związanych z wykorzystaniem AI w swoim biznesie, zaczynają inwestować w doświadczone talenty, by nie zaciągać technologicznego długu już na początku tej rewolucji mówi Michał Szum, Head of Customer Success w Just Join IT, analizujący dane.

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com, wskazuje zaś, że niewielka liczba ofert dla juniorów raczej nie powinna nikogo dziwić. AI jest wciąż stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku pracy. Mimo dynamicznego rozwoju, wiele projektów wymaga szczególnego wyczucia, dlatego odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na osobach z dużym doświadczeniem. Widzimy jednak, że oferty dla juniorów również są, w dodatku oferuje się im bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. To oferty dla najlepszych. Osoby początkujące w tej dziedzinie nie są skreślane, a wprost przeciwnie, jeśli są dobre w tym, co robią, mają szansę się przebićmówi Magdalena Rogóż i dodaje, że coraz więcej midów i seniorów interesuje się zmianą aktualnej ścieżki zawodowej w kierunku technologii AI.

Otrzymujemy też coraz więcej pytań w sprawie ewentualnych kursów ze sfery AI. Pytają o to specjaliści na poziomie mid czy senior, którzy mają już większe doświadczenie, ale w innych dziedzinach. Programiści Python szukają możliwości na poszerzenie swoich kompetencji, bo wiedzą, że AI to ich przyszłość. Nie boją się, że sztuczna inteligencja zabierze im pracę. Nie chcą wyłącznie “bawić się” Chatem GPT, tak jak wiele osób spoza branży, lecz chcą sami tworzyć tego typu rozwiązania i je rozwijać – podkreśla Magdalena Rogóż.

Które technologie i obszary związane z AI są najbardziej poszukiwane przez pracodawców? Najwięcej, bo 83 proc. wszystkich ofert, dotyczyło specjalistów piszących w języku Python. Liczba ogłoszeń dla Mid Python Developerów urosła o 42 proc., a dla seniorów o 55 proc. Wzrosło również zainteresowanie pracownikami z doświadczeniem w uczeniu maszynowym. W porównaniu z grudniem 2022, w kwietniu 2023 r. opublikowano o 43 proc. więcej ofert ze znajomością ML dla midów oraz o 15 proc. więcej dla seniorów. Największe wzrosty widać w liczbie ofert z wymaganym językiem R: +181 proc. mid, +95 proc. senior.

Niektórzy stracą!

Analizowanymi obszarami, których dotknęły spadki liczby ofert, są z kolei NLP, z porównywalnym dla midów i seniorów spadkiem o ok. 53%, czy TensorFlow w przypadku seniorów (-62 proc.). Co ciekawe liczba midowskich ofert ze znajomością tej biblioteki wzrosła o 55 proc. kwiecień 2023 do grudnia 2022. Spadki liczby ogłoszeń widać we wszystkich obszarach związanych z AI, dotyczących juniorów, za wyjątkiem ogłoszeń ze znajomością Pythona.

Kategorie związane z AI w większości rosną, ale nie wykładniczo, jak byśmy mogli się spodziewać po medialnym szumie. Należy jednak pamiętać, że każdy wzrost w czasie niepewności na rynku IT jest wart odnotowania. Gdzie zaprowadzi dalszy rozwój AI? Liczymy, że w stronę powrotu dynamiki rynku IT z roku 2022dodaje Michał Szum.

Portal Just Join IT przeanalizował także aktualne zarobki specjalistów od AI. Co ciekawe, przy spadku liczby ofert dla juniorów, to ich stawki wzrosły najbardziej. Średnio młodszy specjalista w obszarze sztucznej inteligencji zarobi aktualnie 9 370 zł (brutto UoP, netto B2B), co oznacza wzrost o 14,6 proc. względem grudnia 2022. Mid otrzyma prawie dwa razy tyle, bo 18 300 zł i podwyżkę rzędu 3% w porównaniu z końcem ubiegłego roku. U seniorów różnice stawek są kosmetyczne, a ich średnie zarobki oscylują w okolicach 25 000 zł.

 

Operując na wycinku danych trudno wysnuć jednoznaczne wnioski, niemniej przy sporym wzroście zapotrzebowania na midów i seniorów w AI, ich wynagrodzenia nie szybują do góry tak szybko, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Być może dobijamy już do granicy wyporności finansowej biznesu w walce o talentypodsumowuje Michał Szum.

Tabela 1: wzrost/spadek liczby ofert pracy w AI w kwietniu 2023 r. w porównaniu do grudnia 2022, w podziale na seniority. Źródło: Just Join IT.

 

UmiejętnośćSeniorityWzrost/Spadek liczby ogłoszeń
Pythonjunior

mid

senior

+ 11,71%

+ 42,46%

+ 55,07%

Machine Learningjunior

mid

senior

– 50,00%

+ 43,33%

+ 15,87%

 

NLP

 

junior

mid

senior

– 48,39%

– 53,36%

– 53,45%

Rjunior

mid

senior

0%
+ 181,25%

+ 95,83%

TensorFlowjunior

mid

senior

– 50,00%

+ 55,00%

– 62,22%

Deep Learningjunior

mid

senior

0%

– 8,33%

+ 30,00%

 

Tabela 2: średnie zarobki w AI w grudniu 2022 i kwietniu 2023 r. Źródło: Just Join IT

 

SeniorityGrudzień 2022Kwiecień 2023Wzrost/Spadek
junior8 174,59 372,5+14,65%
mid17 764,518 297,5+3%
senior25 63625 302,5-1,3%

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco modernizuje infrastrukturę sieciową w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

Wyremontowany Oddział Transplantologii został wyposażony w nowoczesną, bezprzewodową sieć …