Home Na czasie Wszystko się zmieni – 5 zmian w 5 lat

Wszystko się zmieni – 5 zmian w 5 lat

11 min
0
0
122

Tegoroczna lista IBM Next Five in Five prezentuje 5 rozwiązań, które mają szansę odmienić nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat. Lista Next Five in Five oparta jest na analizie trendów rynkowych i społecznych, które będą miały wpływ na transformację naszego stylu życia, jak również najnowszych technologiach stworzonych przez laboratoria IBM na całym świecie, dzięki którym innowacje te stają się już rzeczywistością.

5 w ciągu 5

– Energooszczędne panele słoneczne wbudowane w asfalt, farbę, okna

– kryształowa kula przewidująca stan zdrowia;

– możliwość głosowej nawigacji internetowej;

– osobisty, cyfrowy doradca w zakupach;

– koniec z przeciążeniem informacjami.

Energooszczędne panele słoneczne wbudowane w asfalt, farbę, okna

Ile energii elektrycznej można stworzyć, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na poboczach, drogach, chodnikach, oknach, dachach, a nawet w farbie? W ciągu najbliższych pięciu lat energia słoneczna będzie jeszcze bardziej przystępna niż dzisiaj. Do tej pory koszty materiałów i produkcji ogniw słonecznych, powodowały że technologia ta nie była powszechnie stosowana. Obecnie sytuacja ulega zmianie, dzięki stworzeniu super-cienkich ogniw słonecznych (IBM informował o tym w maju 2008 r.).

Ciekły metal jest kluczowym elementem innowacji IBM, która znacznie zmniejszy koszt produkcji ogniw słonecznych. Nowe ogniwa są tańsze w produkcji i 100 razy cieńsze w porównaniu z ogniwami opartymi na płytkach silikonowych. Nowe super cienkie ogniwa słoneczne, mogą być umieszczane m.in. na ścianach budynków, w przyciemnianych oknach, telefonach komórkowych, komputerach przenośnych, samochodach czy ubraniach.

Diagnoza za mniej niż 600 złotych z "kryształowej kuli"

Czy frytki, chipsy, ser czy wino nie są korzystne dla zdrowia generalnie? A może akurat należymy do grupy osób, które mogą spożywać większe ilości potraw bez negatywnego wpływu na stan zdrowia?

W ciągu następnych 5 lat, lekarz będzie mógł zaoferować nam badanie genetyczne, dzięki któremu określi potencjalne schorzenia, na które będziemy narażeni w swoim życiu oraz poinformuje nas o działaniach profilaktycznych. A to wszystko za mniej niż 600 zł.

Od momentu, kiedy możliwe stało się tworzenie mapy ludzkiego genomu, zyskaliśmy możliwość ujawnienia sekretów skrywanych przez nasze geny. Umożliwi to określenie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Lekarze mogą wykorzystać te informacje, aby zalecić zmianę stylu życia lub najskuteczniejszą metodę leczenia. Firmy farmaceutyczne zyskają możliwość stworzenia nowych, bardziej efektywnych lekarstw, przeznaczonych dla indywidualnych pacjentów. Mapowanie genetyczne w radykalny sposób przeobrazi opiekę zdrowotną w ciągu następnych pięciu lat i pozwoli nam lepiej dbać o nasze zdrowie. Proces ten wykonano już wykonując symulację superkomputerową ludzkiej kości, co zrewolucjonizuje diagnostykę osteoporozy (IBM informował o tym w lipcu 2008 r.)

Rozmowy z Internetem

Korzystanie z zasobów sieci ulegnie znaczącej zmianie w ciągu najbliższych pięciu lat. W przyszłości będzie można surfować w Internecie bez używania rąk, a jedynie za pomocą głosu, co w konsekwencji wyeliminuje potrzebę korzystania z klawiatury. Nowe technologie zmienią sposób, w jaki ludzie będą tworzyć, budować i wykorzystywać zasoby informatyczne i komercyjne Internetu używając mowy zamiast pisma.

Technologia, która to umożliwia już istnieje. Rewolucja w korzystaniu z Internetu jest nieunikniona. W miejscach takich jak Indie, gdzie słowo mówione ma o wiele większą wartość niż pismo w edukacji, kulturze i działaniach władz, mówienie do Internetu przewyższa popularnością inne rodzaje interfejsu.

W przyszłości dzięki zastosowaniu głosowych stron internetowych ludzie bez dostępu do komputerów lub niepotrafiący pisać ani czytać, będą mogli korzystać ze wszystkich możliwości sieci. Dzięki zastosowaniu rozwiązań opartych na głosie, Internet nie tylko stanie się bardziej dostępny, ale również łatwiejszy w użyciu dla nas wszystkich. 

Cyfrowy doradca w zakupach  

W ciągu następnych pięciu lat, klienci coraz częściej będą polegać na samych sobie w kwestii podejmowania decyzji o zakupie, zamiast oglądać się na sprzedawców czy przyjaciół. Połączenie nowych technologii i nowej generacji urządzeń mobilnych w znaczącym stopniu odmieni proces wyboru produktu. Już wkrótce przymierzalnie będą posiadały cyfrowych doradców wyposażone w ekran dotykowy i aktywowane głosem kioski, które umożliwią dobór ubrań i akcesoriów, oraz wymianę tych już wybranych. Po podjęciu decyzji, informacja zostanie przekazana do pracownika sklepu, który przyniesie klientowi wybrane rzeczy. Będziemy mieli możliwość robienia zdjęć w różnych kreacjach i wysyłania ich emailem lub SMS-em do przyjaciół i rodziny. Klienci będą mieli również dostęp do rankingu produktów i opinii innych kupujących, a nawet uzyskają możliwość ściągnięcia z Internetu kuponów promocyjnych.

Zapominanie stanie się odległym wspomnieniem

Obecnie coraz częściej czujemy się przeciążeni informacjami. W ciągu najbliższych pięciu lat, o wiele łatwiej będzie zapamiętać listę zakupów, osobę, z którą rozmawiało się na konferencji, miejsce gdzie umówiliśmy się z przyjacielem, czy jaki produkt widzieliśmy na reklamie na lotnisku.

Wszystko to dzięki temu, że szczegóły z codziennego życia będziemy mogli rejestrować, przechowywać, analizować i dostarczać w odpowiednim miejscu i czasie przez przenośne i stacjonarne urządzenia. Informacje będą automatycznie gromadzone i analizowane na komputerze osobistym. Ludzie będą mieli błyskawiczny dostęp do rozmów przeprowadzonych w przeszłości. W oparciu o te dane, inteligentne telefony wyposażone w GPS, będą mogły przypomnieć o odebraniu np. zakupów czy recept.


Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Badanie UEK: stacje bazowe nie wpływają na wartość nieruchomości

Dostatecznie gęste rozmieszczenie masztów telefonii komórkowych jest gwarantem dostępu do …