Home Analizy Wyzwania w sektorze edukacji ICT

Wyzwania w sektorze edukacji ICT

8 min
0
0
67

Tymczasem na politechnikach już w 2012 r. uczyło się ponad 306 tys. osób – więcej niż w 2007. Na samą informatykę aplikowało w mijającym roku aż 31,2 tys. osób – najwięcej spośród wszystkich kierunków. Firmy informatyczne coraz częściej zwracają jednak uwagę na niewystarczające dostosowanie programu nauczania szkół technicznych do potrzeb pracodawców. To, w jaki sposób będą współpracować z biznesem w 2014 r., może mieć duży wpływ na rozwój rynku informatycznego w naszym kraju. (dane za businesswire.com)

  • Według rankingu Interbrand’s Global Brands 2013, w TOP 10 rankingu światowych marek znalazło się aż 6 oferujących usługi IT – Apple, Google, IBM, Microsoft, Samsung i Intel. Siłę informatyki odczuwamy silnie w naszym regionie świata. Według Komisji Europejskiej, do 2015 r. w krajach Wspólnoty powstanie 900 tys. wakatów w IT. Rozwój branży informatycznej widać także w Polsce.

Jak ostrzegają jednak eksperci branży IT, dynamiczny rozwój sektora nowych technologii przynosi także poważne wyzwania, przed którymi stają polskie uczelnie kształcące informatyków. Wyniki rekrutacji na uczelnie wyższe oraz tempo wzrostu liczby technologicznych miejsc pracy w Polsce w 2014 r. może stanowić istotną odpowiedź na pytanie, czy Polska będzie jednym z czołowych beneficjentów informatycznej rewolucji. 

W tej sytuacji młodzi specjaliści uznają, że uczelnia stanowi konieczny dodatek, a nie podstawę kształtowania rzeczywistych kompetencji technicznych. Dlatego decydują się na praktyki i staże jeszcze w trakcie studiów. Przemysław Berendt, Globalny Wiceprezes Luxoft ds. Marketingu podkreśla, że błędem jest lekceważenie nauki uniwersyteckiej i pozostawienie odpowiedzialności za kształtowanie kadr IT wyłącznie w rękach firm. Dlatego bardzo istotne jest, aby zacieśniała się i intensyfikowała współpraca uczelni z biznesem.

Synergia jest kluczem do sukcesu

Jednym z najciekawszych przykładów inicjatyw biznesu skierowanych do ośrodków akademickich jest Model Kompetencyjny ABSL, opracowany przez Hays Poland i Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL).

Do przyszłościowych dziedzin IT, które m.in. w 2014 r. będą gwarantowały pracę i szybki rozwój dla specjalistów, pracodawcy zaliczają m.in. Big Data, technologie chmurowe czy programowanie aplikacji powszechnie dostępnych na smartfonach. Według pracodawców IT bardzo istotne jest, by uczelnie zwracały uwagę na włączanie kształcenia z zakresu przyszłościowych dziedzin rynku nowych technologii do programu studiów.

Coraz więcej firm potrzebuje wsparcia ze strony zdolnych informatyków, łączących wiedzę teoretyczną z biznesowym myśleniem. IT staje się bowiem ważnym elementem rozwoju wielu branż.

W całej Polsce powstają kierunki studiów oraz kursy tworzone w porozumieniu z biznesem. Bezpośrednio w branży IT, szereg akcji partnerskich z uczelniami realizuje Capgemini, współpracując m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Opolską czy Akademią Górniczo – Hutniczą.

– Do najciekawszych projektów realizowanych przez nas z uczelniami należy przedmiot „Nowe technologie w informatyce”, który znajduje się w siatce dydaktycznej kierunków technologicznych na Politechnice i Uniwersytecie w Opolu. To niepowtarzalna okazja do przekazania naszej ekspertyzy, opartej na bezpośredniej praktyce, naszym potencjalnym pracownikom. Studenci uczeni są m.in. jak dostarczać sprawne usługi hostingu, wirtualizacji czy zarządzać pamięciami masowymi. To jedne z najbardziej przyszłościowych usług na rynku IT – mówi Angelika Śniegocka, Talent Development Director z Capgemini.

Przedstawiciele sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce inwestują również w kursy językowe dla swoich pracowników. Dla przykładu, w pracy inżynierów z wrocławskiego centrum Capgemini Software Solutions Center kluczowa jest znajomość niemieckiego. Dlatego też firma organizuje im zajęcia doskonalące znajomość tego języka, które odbywają się także w godzinach pracy firmy.

Przyszłość pod znakiem współpracy

Na znaczeniu w oczach pracodawców zyskuje zarówno wysokie przygotowanie merytoryczne absolwentów uczelni wchodzących na rynek pracy, jak i ich zdolności interpersonalne oraz intuicja biznesowa. Czy polski biznes będzie coraz lepiej współpracował z biznesem w 2014? Odpowiedź na to pytanie przyniesie następnych 12 miesięcy. Pracodawcy pozostają optymistami, podkreślając znaczenie zachodzących zmian dla klimatu inwestycyjnego w Polsce.

 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…