Home Biznes Zamawiając usługę czytaj regulamin

Zamawiając usługę czytaj regulamin

5 min
0
0
77

Regulamin promocji i usługi jest formą umowy pomiędzy klientem a usługodawcą, a jego nieznajomość nie zwalnia z obowiązku przestrzegania go. Warto więc wiedzieć, jakie warunki będą obowiązywały podczas trwania okresu abonamentowego zakupionych świadczeń. Należy także pamiętać, iż pobieżne zapoznanie się z regulaminem również nie jest wystarczające. Na tę czynność warto poświęcić więcej czasu i uwagi, korzystnym rozwiązaniem jest np. dwukrotne przeczytanie umowy w odstępie czasu.

Polak nie rozumie tekstu

Badanie na temat rozumienia przez Polaków  czytanych materiałów przeprowadziły organizacje PISA (Programme for International Student Assessment) oraz OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Wynika z nich, iż około 40 % osób biorących udział w badaniu nie zrozumiało tekstu, z którym się zapoznawało, natomiast ok. 30 % badanych jedynie pobieżnie zrozumiało i zapamiętało zawarte w nim treści. Z testu wynika także, iż osoby czytające opisy, umowy czy regulaminy jedynie powierzchownie zapoznają się z analizowanymi materiałami, nie skupiając się na wielu istotnych szczegółach, nie rozważając także konsekwencji zapisów zawartych w umowie."" 

Ceny, okresy, przedłużenie umowy, brutto-netto

Warto być także świadomym, iż w odniesieniu do różnych produktów czy usług, istotne będą różne zapisy w regulaminach i umowach. W przypadku usług zakupionych w modelu abonamentowym (np. domeny internetowe, hosting lub strony WWW) warto zwrócić uwagę na warunki dotyczące kolejnych okresów użytkowania. Zdarza się, że w umowie znajduje się punkt, który zmusza abonenta do przedłużenia usługi. Są to działania wątpliwe pod względem prawnym, jak i etycznym. Bardzo ważne jest również przeanalizowanie umowy pod kątem zawartych w niej opłat. Warto zwrócić uwagę na to, czy cena promocyjna to kwota netto czy brutto. Kolejnym ważnym aspektem jest koszt, jaki poniesie firma po upływie promocyjnego okresu abonamentowego, a także ile takowy trwa. Pozwoli to uniknąć wszelkich nieporozumień pomiędzy stronami zawierającymi umowę.

Co to jest SLA

W przypadku serwerów hostingodawca powinien zagwarantować w umowie tzw. Service Level Agreement (SLA) czyli utrzymanie i systematyczne poprawianie ustalonego między klientem a nim poziomu jakości usługi. Warto sprawdzić zapisy w umowie dotyczące na przykład dostępności serwera w skali roku. Jest to kwestia, która ma istotny wpływ na działania firmowej strony WWW. Zanim dokonamy ostatecznego potwierdzenia chęci zakupu, należy sprawdzić czy w koszyku znajdują się tylko zamówione przez nas produkty. Niektóre firmy dodają automatycznie do zamówienia inne swoje usługi. Zdarza się również, że dopiero po zakupie okazuje się, iż dana promocja obowiązuje tylko po wykupieniu dodatkowych usług. W przypadku kiedy taka sytuacja zaistnieje, warto zastanowić się nad wyborem innego usługodawcy. Firma decydująca się na tego typu praktyki nie jest wiarygodnym partnerem handlowym, działania te są wątpliwe nie tylko pod względem moralnym, ale i prawnym.

Strona WWW musi być aktualizowana


Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…