Home Na czasie 20-ta rocznica systemu Elixir

20-ta rocznica systemu Elixir

0
0
125

System, który jest prawdziwym krwioobiegiem polskiego sektora finansowego i dzięki któremu rozliczane są niemal wszystkie przelewy międzybankowe w Polsce, wystartował w 1994 roku. Pierwsza sesja rozliczeniowa w systemie ELIXIR® odbyła się 18 kwietnia. 

  • Kiedy 20 lat temu przeprowadzono pierwszą w naszym kraju sesję elektronicznej wymiany zleceń płatniczych między bankami, był to początek prawdziwej rewolucji. We wcześniej uruchomionym systemie SYBIR, rozliczenia pomiędzy instytucjami finansowymi odbywały się w oparciu o dokumenty papierowe. Ich dostarczaniem przez sieć swoich regionalnych oddziałów, zajmowała się powołana w 1992 r., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. W owym czasie Izba działała jak błyskawiczna firma kurierska – dokumenty dostarczane były pomiędzy najbardziej odległymi punktami kraju w maksymalnie 22 godziny, a rozliczanie i rozrachunek transakcji międzybankowych odbywały się raz na dobę. SYBIR istniał do 2004 roku, kiedy to został całkowicie zastąpiony uruchomionym w 1994 r. elektronicznym systemem ELIXIR®. Oznaczało to pełną elektronizację rozliczeń bankowych.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania w systemie ELIXIR® uczestniczyło zaledwie 8 banków. W ciągu pierwszego roku, do 18 kwietnia 1995 r., system rozliczył tylko niewiele ponad 700 tys. transakcji. Dla porównania przez ostatnie dwanaście miesięcy (pomiędzy kwietniem 2013 r., a marcem 2014 r.) było ich ponad 1,5 miliarda. W początkowym okresie w systemie ELIXIR® przeprowadzano w ciągu każdego dnia roboczego dwie sesje rozliczeniowe – poranną i popołudniową. Rozwój systemu następował jednak bardzo szybko. Już w 1995 r. Izba wprowadziła dodatkową sesję rozliczeniową w połowie dnia, a 1 czerwca 1998 r. uruchomiona została nowa forma rozliczeń – polecenie zapłaty. Do dziś w systemie ELIXIR® każdego dnia roboczego odbywają się trzy sesje: o godz. 9:30, 13.30 i 16.00.

  • Dziś system obejmuje cały polski sektor bankowy, uczestniczą w nim wszystkie banki, które rozliczają między sobą zlecenia klientów. W marcu br. liczba transakcji przekroczyła 136 mln (136 323 357). Historyczny rekord liczby przelewów rozliczonych w systemie ELIXIR® od początku jego funkcjonowania padł w poniedziałek, 10 marca br. W tym dniu przetworzonych zostało aż 11,6 mln zleceń płatniczych (11 664 963) – ponad szesnastokrotnie więcej, niż przez cały pierwszy rok działania systemu.
  • Szybki i stabilny rozwój systemu ELIXIR® umożliwił stałe poszerzanie zakresu usług rozliczeniowych. Obecnie są one realizowane również w ramach systemów Express ELIXIR oraz EuroELIXIR. Dzięki usłudze Express ELIXIR, dostępnej od czerwca 2012 r., możliwe jest przelewanie środków pomiędzy kontami w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. To najszybszy i całkowicie bezpieczny sposób na przesyłanie pieniędzy z konta na konto. KIR S.A. jest jednym z prekursorów tej innowacyjnej technologii w Europie. System EuroELIXIR, uruchomiony w marcu 2005 r., jest międzybankowym systemem rozliczeń płatności w euro. Zapewnia on paneuropejski zasięg dzięki połączeniu z izbą rozliczeniową STEP2 oraz z izbami zrzeszonymi w stowarzyszeniu EACHA, umożliwiając działającym w Polsce bankom uczestnictwo w jednolitym obszarze płatności w euro (SEPA).

Będąc jedną z kluczowych instytucji infrastruktury polskiego sektora bankowego, KIR S.A. stale pracuje nad nowymi usługami w zakresie rozliczania płatności. Obok obecnie prowadzonych systemów rozliczeniowych i płatności internetowych (usługa PayByNet), w niedalekiej przyszłości Izba odpowiadać będzie za rozliczanie płatności mobilnych oraz udostępni lokalny system obsługujący rozliczenia płatności kartowych. Rozwiązania oferowane przez Izbę gwarantują interoperacyjność, umożliwiając wszystkim podmiotom uczestniczenie w niezawodnej i bezpiecznej wymianie zleceń na równoprawnych zasadach.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Koniec SMS-owych oszustw? Niekoniecznie.

Ostatnie lata przyniosły ze sobą znaczny wzrost liczby oszustw za pomocą SMS-ów. Nowa usta…