Home Bezpieczeństwo 5 najważniejszych luk w zabezpieczeniach małych i średnich przedsiębiorstw

5 najważniejszych luk w zabezpieczeniach małych i średnich przedsiębiorstw

0
0
66

Małe i średnie firmy są często celem ataków cyberprzestępców, ponieważ posiadają słabe zabezpieczenia, co sprawia, że są łatwym celem. Ataki ransomware są obecnie bardzo powszechne i agresywne i mogą kosztować firmę wiele pieniędzy. Aby zabezpieczyć swoją firmę przed takimi atakami i uniknąć ich konsekwencji, warto poznać najczęstsze luki w zabezpieczeniach i wiedzieć, jak ich unikać.

  • Brak świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa to jedna z największych słabości w organizacjach na całym świecie, niezależnie od ich skali. Nie wystarczy próbować zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo, ponieważ atakujący wykorzystują coraz bardziej podstępne i często niewykryte jeszcze metody. Inżynieria społeczna, dezinformacja, ataki phishingowe, połączenia telefoniczne mające na celu  wyłudzanie informacji bądź pieniędzy, fałszywe strony internetowe to tylko niektóre ze sposobów, w jakie atakujący mogą uderzyć. Ponad 90% udanych cyberataków wiąże się z błędem lub naruszeniem za pomocą technik inżynierii społecznej, odsetek ten można łatwo obniżyć poprzez regularne szkolenia pracowników.
  •  Słaba polityka bezpieczeństwa cybernetycznego jest kolejnym z najpoważniejszych wyzwań, z jakimi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa. Słabe, łatwe do odgadnięcia hasła niweczą wysiłki podejmowane w celu wprowadzenia skuteczych środków ostrożności.
  • Nowoczesny komputer potrzebuje zaledwie około godziny, aby złamać hasło składające się z ośmiu znaków, zawierające duże i małe litery, cyfry i symbole. Krótkie hasła lub hasła zawierające tylko cyfry i litery są jeszcze mniej bezpieczne, ponieważ komputery są w stanie natychmiast odgadnąć takie kombinacje.
  • Małe i średnie przedsiębiorstwa często korzystają z przestarzałego oprogramowania, co powoduje powstawanie luk w zabezpieczeniach i zachęca napastników do wykorzystania powszechnie znanych luk. Regularna aktualizacja oprogramowania jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa firmie lub organizacji. Przestarzałe oprogramowanie jest podatne na znane luki w zabezpieczeniach z powodu braku aktualizacji zabezpieczeń, które chroniłyby oprogramowanie i sprzęt przed najnowszymi exploitami. Utrzymuj wszystkie systemy z oprogramowaniem podłączone do Internetu, aby regularnie otrzymywać te aktualizacje i zachować świeżość infrastruktury.
  • Inną częstą podatnością w SMB jest brak polityki bezpieczeństwa fizycznego. Na przykład sieci Wi-Fi są często dostępne dla napastników z powodu słabych i łatwych do odkrycia haseł. Odblokowane komputery również narażają firmę na ryzyko, ponieważ każdy, kto wejdzie do biura – kontrahenci, sprzedawcy itp. – może uzyskać dostęp do cennych i poufnych informacji.
  • Jedną z najbardziej znaczących podatności jest brak zabezpieczonych usług w chmurze. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw nie zabezpiecza w pełni swoich usług w chmurze, ponownie wykorzystując hasła i rezygnując z dwuskładnikowego uwierzytelniania, co ułatwia przestępcom penetrację infrastruktury.

Korzystanie z jednego konta dla wielu pracowników stwarza możliwość uzyskania przez atakującego poświadczeń i dostępu do danych przechowywanych w chmurze. A konta w mediach społecznościowych mogą umożliwić intruzom wykorzystanie informacji osobistych pracowników i zaatakowanie ich za pomocą technik inżynierii społecznej.

Łatanie wszystkich tych luk może wydawać się pracochłonne, ale ilość pieniędzy i czasu, które te zmiany pozwolą zaoszczędzić  w przyszłości, jest warta każdego nakładu pracy. Zapewnienie, że pracownicy są zawsze świadomi i przestrzegają aktywnych zasad bezpieczeństwa cybernetycznego oraz używanie silniejszych haseł może potencjalnie uratować Twoją firmę przed destrukcyjnym atakiem. Traktowanie kwestii cyberbezpieczeństwa priorytetowo będzie procentować przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…