Home Analizy 52% programistów uważa, że polityki bezpieczeństwa hamują innowacyjność 

52% programistów uważa, że polityki bezpieczeństwa hamują innowacyjność 

0
0
1,633

W miarę przyjmowania modelu bezpieczeństwa Zero Trust, zespoły ds. bezpieczeństwa muszą zredefiniować procesy, aby wzmocnić innowacje i doświadczenia klientów. VMware ogłosił wyniki raportu badającego relację pomiędzy zespołami IT, bezpieczeństwa i rozwoju. 

Forrester Consulting przeprowadził ankietę wśród 1 475 liderów IT i bezpieczeństwa. Ustalono, że tylko jeden na pięciu (22%) programistów zdecydowanie przyznaje, że nie rozumie, jakich zasad bezpieczeństwa się od nich oczekuje. Co alarmujące, ponad jedna czwarta (27%) programistów w ogóle nie bierze udziału w decydowaniu o politykach bezpieczeństwa, choć to one niejednokrotnie mają duży wpływ na sposób pracy. Te organizacje, w których zespoły ds. bezpieczeństwa i rozwoju mają ze sobą dobre relacje, są zdolne przyspieszyć cykl rozwoju oprogramowania o nawet 5 dni roboczych — pokazuje to, jak dużą rolę odgrywa szybkość wprowadzania produktów na rynek i przewaga konkurencyjna. 

Bezpieczeństwo barierą rozwoju 

Badanie VMware wykazało, że bezpieczeństwo nadal jest uważane za barierę w wielu organizacjach – 52% programistów uważa, że polityki bezpieczeństwa hamują innowacyjność. 73% respondentów zgodziło się, że mimo iż kadra kierownicza bardziej skupia się na wzmacnianiu relacji między rozwojem a bezpieczeństwem, niż to miało miejsce 2 lata temu, to te są nadal napięte. Co trzeci (34%) decydent stwierdził, że zespoły w jego organizacji nie współpracują skutecznie lub nie podejmują starań, by wzmacniać relację między sobą. Brak jasnego określenia ról wśród programistów, problemy z komunikacją i sprzeczne priorytety mają duży wpływ na jakość kooperacji. 

  • Nasze badania pokazują, że bezpieczeństwo wymaga percepcyjnej zmiany. Zamiast być traktowanym jako zespół, który zajmuje się tylko usuwaniem naruszeń, przecieków, przeszkadzając przy tym we wprowadzaniu innowacji, bezpieczeństwo powinno być zintegrowane z ludźmi, procesami i technologiami. Należy je traktować jako sport zespołowy, gdzie IT i programiści współpracują ze sobą w celu zabezpieczenia chmur, aplikacji i całej infrastruktury cyfrowej — mówi Andrzej Szymczak, Lead Solution Engineer w VMware. 

 Współpraca popłaca 

 Wspólne priorytety i zaangażowanie zespołu pozwolą wytyczyć drogę naprzód, a widać już postępy w tym zakresie. Ponad połowa (53%) respondentów spodziewa się, że w ciągu trzech lat zespoły ds. bezpieczeństwa i rozwoju zostaną ujednolicone. 42% oczekuje, że w tym samym czasie bezpieczeństwo stanie się bardziej integralną częścią procesu rozwoju. Panuje powszechne przekonanie, że współpraca między zespołami umożliwi zmniejszenie silosów (71%), tworzenie bezpieczniejszych aplikacji (70%) oraz zwiększenie elastyczności w adaptacji nowych metod pracy i technologii (66%). 

  • Powinniśmy stworzyć kulturę, w której wszystkie zespoły będą miały jednakowe interesy i mierzalne cele, gdzie będą mówiły wspólnym językiem. Korzyści dla firmy są ogromne, gdy działy IT, bezpieczeństwa i programiści są częścią procesu podejmowania decyzji, projektowania i realizacji — stwierdza Andrzej Szymczak, Lead Solution Engineer w VMware. 

 Pełne badanie, wraz z zaleceniami odnośnie do niwelowania różnic pomiędzy zespołami programistów i bezpieczeństwa, można pobrać tutaj. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rekordowe wakacje Polaków za granicą: nowe kierunki, większe możliwości

Polacy coraz częściej wybierają zagraniczne wakacje, korzystając z regularnych i niskokosz…