Home Na czasie "Polska Cyfrowa 2014-2020"

"Polska Cyfrowa 2014-2020"

0
0
169

Unia Europejska wchodzi w epokę cyfrową. W Europejskiej Agendzie Cyfrowej do 2015 roku zobowiązano się upowszechnić inteligentne usługi e-administracji, które usprawnią przepływ informacji, zapewnią lepszą jakość usług obywatelom i będą działać poza granicami państw. Wszystko to będzie możliwe, dzięki rozbudowie sieci szerokopasmowych i edukacji w zakresie nowych technologii.

Misja Cyfryzacja – założenia PC 2014

Program „Polska Cyfrowa” przyjęty przez rząd 8 stycznia, opiera się na 3 osiach priorytetowych. Pierwszy cel to zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego Internetu. Plany dotyczące rozwoju infrastruktury szerokopasmowej na terenach wiejskich i słabo zaludnionych zostały zawarte w dokumencie nazwanym „Narodowy Plan Szerokopasmowy”. Druga oś dotyczy e-administracji i otwartego rządu. Zakłada elektronizację usług publicznych związanych m.in. z rynkiem pracy, sądownictwem, czy służbą zdrowia, a także podniesienie ich dostępności i przystosowanie do użytku przez osoby niepełnosprawne. Trzeci priorytet stanowi przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych oraz podniesienie kompetencji informatycznych Polaków. W ramach edukacji przewidziano stypendia oraz konkursy dla studentów informatyki, jak również programy stażowe i szkoleniowe z zakresu zaawansowanych technologii informacyjnych. Wszystkie cele i szczegółowe plany opisuje przygotowany przez resort Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PIZP).

E-urzędy

W ramach osi priorytetowej „E-administracja i otwarty rząd” przewidziano 3 cele szczegółowe. Są to: podniesienie jakości i dostępności e-usług publicznych; poprawa efektywności funkcjonowania administracji rządowej oraz dostępności informacji sektora publicznego. Na realizację tych celów rząd przeznaczył 1 mld euro.

  • Raport „Społeczeństwo informacyjne w liczbach – 2013” wykazał, że tylko co trzeci urząd w Polsce udostępnia usługi elektroniczne. Informatyzacja procesów administracyjnych już trwa. Obecnie funkcjonują już takie e-usługi jak: ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) w urzędach, eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Świadczeniobiorców) w ośrodkach zdrowia, internetowy dostęp do rejestrów KRK i KRS. Rząd chce skupić się na rozwoju istniejących aplikacji oraz wdrożeniu systemów w 10 obszarach działalności publicznej określonych w PZIP (m.in. sprawy obywatelskie, rynek pracy, służba zdrowia, sądownictwo).
  • Zmiany muszą najpierw nastąpić „od wewnątrz”. Pierwszym krokiem będzie, więc podniesienie standardów pracy urzędów poprzez wprowadzenie elektronicznych systemów zarządzania dokumentacją i ich integrację na wspólnej platformie.  Istotne jest również przygotowanie na te zmiany pracowników administracji dedukując im ofertę studiów podyplomowych i szkoleń, które pozwolą doskonalić umiejętności cyfrowe.

Jednak jednym z najważniejszych aspektów cyfryzacji jest zapewnienie sprawnej komunikacji na linii obywatel-administracja. Problem rozwiążę upowszechnienie korzystania z elektronicznej skrzynki podawczej ESP. Jest to system, który pozwoli nam kontaktować się z urzędem drogą elektroniczną i umożliwi przesyłanie danych do innych organów administracyjnych. Docelowo będzie funkcjonował jeden ogólny formularz, dzięki któremu załatwimy wiele spraw nieujętych w standardy.

Teleinformatyka dla sektora publicznego

Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa wielokrotnie określa dostępność
i bezpieczeństwo teleinformatyczne jako wytyczne efektywnej e-administracji. Jak, więc wygląda informatyzacja od strony technicznej? Jakiego Internetu potrzebuje sektor publiczny?

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?

Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć…