Home Na czasie Aż 3 na 4 pracowników IT chce odejść z pracy. Jak temu zaradzić?

Aż 3 na 4 pracowników IT chce odejść z pracy. Jak temu zaradzić?

16 min
0
0
75

Brak specjalistów to tylko początek kłopotów. Tylko 1 na 4 firmy wie, jak właściwie zadbać o twórców oprogramowania. Nic więc dziwnego, że w tej sytuacji większość programistów myśli dziś o zmianie pracy.

Jeśli firmy nie zmienią podejścia, mogą mieć duży problem z tworzeniem dopracowanych aplikacji i innowacyjnych usług cyfrowych, a w konsekwencji, z realizacją strategii biznesowej. Badania mówią jasno: programista jest na wagę złota nie tylko ze względu na deficyt specjalistów i szybką cyfryzację. Zdaniem 75 proc. liderów IT i biznesu badanych przez VMware, to od nich zależy, czy firma będzie w stanie realizować swoją strategię biznesową.

Z kolei 69 proc. badanych zwraca uwagę, że pozytywne doświadczenia deweloperów przekładają się na sam produkt i lepsze doświadczenia klientów. Nie znaczy to jednak, że firmy odpowiednio dbają o talenty i zabiegają o jak najlepsze doświadczenia programistów.

· Szybko zmieniający się i nieprzewidywalny świat VUCA sprawia, że firmy zaczynają rozważać innowacyjne podejścia do zarządzania. W Boldare uważamy, że trudno tworzyć użyteczne cyfrowe produkty, a także w pełni zrozumieć potrzeby klienta i czuć przynależność do organizacji, podczas gdy tkwi się w ograniczającej strukturze. Dlatego z własnego wyboru działamy w holakracji, która nie jest idealna, ale daje naszym ludziom poczucie sprawczości, odpowiedzialność i nieskrępowany rozwój — mówi Natalia Zglińska, Employer Branding Specialist z Boldare.

Według badania przeprowadzonego przez TalentLMS i Workable, aż 75 proc. pracowników działów IT czuje, że ich potrzeby są ignorowane przez przełożonych albo ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Okazuje się, że pracodawcy bardziej skupiają się na rekrutowaniu nowych talentów niż inwestowaniu w dotychczasową kadrę. W rezultacie 72 proc. ankietowanych myśli o zmianie pracy. Jeżeli swoje plany wprowadzą w życie, wiele firm może popaść w poważne tarapaty. Jak temu zapobiec?

Siła doświadczeń

Rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami menedżerów i programistów pogłębiła dodatkowo pandemia i praca zdalna. Aż 81,5 proc. respondentów badanych przez NTT w 23 krajach przyznaje, że praca poza siedzibą firmy stała się wyzwaniem dla efektywności ich organizacji. Co więcej, biorąc pod uwagę rozbieżne opinie liderów, menedżerów i pracowników, możemy łatwo dojść do wniosku, że kadra zarządcza nie ma pomysłu na to, jak odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości, jak powinna wyglądać przyszłość pracy i jak o nią zadbać.

Dlatego w organizacje coraz częstszą praktykują strategię wspierania doświadczenia deweloperskiego (DevEx). Głównie po to, aby umożliwić programistom efektywne wykonywanie swojej pracy, bez konieczności zmagania się z technologią.

· Za technologią zawsze stoją ludzie i dziś to widać bardzo dobitnie. W obliczu rosnącego ogólnoświatowego zainteresowania talentami w branży IT coraz więcej organizacji zdaje sobie sprawę z wagi inwestycji w doświadczenia programistów i inżynierów IT, którzy nie tylko powinni mieć wiedzę i umiejętności w dziedzinie projektowania zaawansowanych rozwiązań, ale także aktywnie słuchać, aby właściwie zrozumieć potrzeby klienta i dostarczyć rozwiązanie, jakiego potrzebuje. Kluczowe jest zrozumienie, że nowoczesne technologie są użytkowane przez ludzi. W Grupie 3S od dawna wcielamy taki model, w którym dodatkowo doceniamy naszych inżynierów za wsłuchiwanie się w rzeczywiste problemy klienta, ponieważ to pozwala im zaprojektować takie rozwiązanie, jakiego klient potrzebuje, a to w dłuższej perspektywie buduje zaufanie do firmy – mówi Anna Zapart, Public Relations & Employer Branding Expert w Grupie 3S.

W ostatnim czasie wiele dużych przedsiębiorstw stworzyło wyspecjalizowane stanowiska ds. relacji z deweloperami (DevRel), aby wspierać ich społeczności, przygotowywać materiały edukacyjne i ułatwiać korzystanie z produktów.

Co więc należy uczynić, aby zagwarantować płynne i bezproblemowe doświadczenie pracy programisty? Oto 5 działań, od których firmy powinny zacząć:

1. Pozwól im mówić, czego oczekują: Wielu decydentów dba o doświadczenia deweloperów, polegając głównie na tym, co powiedzą im menedżerowie, a nie deweloperzy. W efekcie, chociaż 94 proc. respondentów twierdzi, że ich firmy posiadają strategię DevEx, to tylko co czwarty uznaje podejście organizacji za dojrzałe i wartościowe. Jak to zmienić? To proste: uwzględniając opinie deweloperów już od samego początku, bo tylko transparentna i sukcesywna wymiana informacji może doprowadzić do opracowania sensownej strategii, która zadowoli każdą ze stron.

· Organizacje muszą przede wszystkim zacząć od gruntownej analizy całej swojej struktury, co pozwoli im zlokalizować słabe strony. Kluczowe jest tu słowo: całej. To proces, który w zasadzie nigdy się nie kończy, a od firmy wymaga dyscypliny, otwartości na zmiany i co ważne, konsekwencji – uważa Andrzej Szymczak, Główny inżynier ds. rozwiązań w VMware i dodaje: – Czasem same mierniki ilościowe, takie jak KPI, są niewystarczające, dlatego tak istotne są np.: konsultacje z pracownikami działów IT. Dopiero wówczas możemy stworzyć listę priorytetów i mapę zmian, która pomoże nam wdrożyć skuteczną i adekwatną strategię budowania doświadczeń deweloperskich. W innym wypadku, posługując się wyłącznie cząstkowym zbiorem informacji, z góry skazujemy się na porażkę i organizacyjny chaos.

2. Dostarcz pracownikom odpowiednie narzędzia: Brzmi banalnie? Prawda jest taka, że dzisiejsze przedsiębiorstwa nieustannie żonglują technologiami. Pracownicy muszą sprawnie lawirować pomiędzy przestarzałymi rozwiązaniami IT a kolejnymi wdrożeniami nowych technologii. I choć to ich naturalne środowisko, to po drodze mogą łatwo pogubić się w narastającej liczbie coraz to nowszych narzędzi i koncepcji.

Aż 6 na 10 respondentów badania VMware deklaruje, że złożoność technologii hamuje produktywność i pozytywne wrażenia wśród programistów. Co więcej, opóźnienia we wprowadzaniu produktów na rynek nie tylko zwiększają koszty, ale mogą również być przyczyną konfliktów w zespole i podkopywać zaufanie programistów. Do takiej sytuacji doszło np. w polskiej firmie produkującej gry CD Projekt RED, zaraz po premierze długo wyczekiwanej gry Cyberpunk 2077.

W tej sytuacji wyposażenie programistów w odpowiednie narzędzia staje się priorytetem. Chodzi o to, by mogli oni poświęcić więcej czasu na pisanie jakościowego kodu, zamiast zmagać się z mało efektywnym oprogramowaniem, które zamiast rozwiązywać ich problemy, stworzy nowe.

3. Szerszej zastosuj automatyzację: Są działania, które można i trzeba, dzięki technologiom, zautomatyzować. Automatyzacja w postaci narzędzi i możliwości DevSecOps wywarła głęboki wpływ zarówno na niezawodność oprogramowania, jak i na przywrócenie zdrowego work-life balance. Nie jest zatem zaskoczeniem, że automatyzacja wdrażania aplikacji została wymieniona w badaniu VMware jako najważniejsza cecha, która ma poprawić doświadczenia deweloperów. Jednym ze sposobów, w jaki organizacje mogą to zrobić, jest pozbycie się weekendowych wdrożeń oraz testów i zastąpienie ich automatyzacją wdrożeń. Pozwoli to na przeprowadzanie z góry zaplanowanych implementacji w dni robocze i wpłynie na szybszą realizację projektów, poprawiając tym samym komfort pracy.

4. Zapewnij dostęp do otwartych źródeł: Oprogramowanie open source było kluczową siłą napędzającą innowacje w całej branży. Niestety wraz z coraz bardziej restrykcyjnymi licencjami i ukrytymi lukami bezpieczeństwa, oprogramowanie to ulega fundamentalnym zmianom. Z tego powodu istotne jest zapewnienie deweloperom dostępu do wyselekcjonowanego zestawu produktów i narzędzi open source, którym można zaufać i które są wspierane przez silną społeczność lub producenta.

5. Użyj standardowych szablonów aplikacji, aby przyśpieszyć start. Dla wielu programistów rozpoczęcie pracy to najtrudniejszy etap przy nowym projekcie. Narzędzia low-code, schematy aplikacji do konfigurowania usług, zarządzania zależnościami lub dostęp do bibliotek, są bardzo pomocne nie tylko w rozpoczęciu pracy, ale także w obraniu właściwego kierunku. W ten sposób mogą oni szybciej tworzyć wartościowe produkty, jednocześnie automatycznie wdrażając dobre praktyki korporacyjne oraz wytyczne odnośnie zgodności i bezpieczeństwa.

Z badań VMware wynika, że 71 proc. liderów biznesowych i technologicznych jest zdania, że musi lepiej zrozumieć oraz wspierać procedurę tworzenia i dostarczania aplikacji. Taki proces edukacyjny, rozpoczynający się od wysłuchania programistów, a następnie zintegrowania odpowiednich technologii i narzędzi, jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy doświadczeń twórców aplikacji — a co za tym idzie, wygenerowania związanej z tym wartości biznesowej.

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Technologiczna rewolucja na rynku wynajmu sprzętu i maszyn budowlanych

Firma PreferRent oferuje pierwszą w Polsce aplikację umożliwiającą zautomatyzowane wyszuki…