Home Analizy Badanie TNS: przyszłość telewizora

Badanie TNS: przyszłość telewizora

0
0
118

Ośrodek badawczy TNS Polska zbadał zwyczaje i postawy związane z korzystaniem z telewizora. W latach 90., a także w pierwszej dekadzie XXI wieku był on centrum domowej rozrywki. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Zmiana zachowań

Rozwój nowoczesnych technologii oraz upowszechnienie urządzeń mobilnych, ułatwiających dostęp do filmów, książek oraz gier wideo zmieniają zastosowanie telewizorów. TNS Polska przyjrzał się zmianom jakie zaszły w zachowaniach i oczekiwaniach użytkowników telewizorów na przestrzeni ostatnich 25 lat. Okazało się, że choć tylko 15% badanych przez TNS Polska przyznaje, że telewizja jest ich głównym narzędziem rozrywki, to aż 70% z nich ogląda ją codziennie, z czego większość od 1 do 3 godzin w ciągu doby. Wniosek? Życie bez telewizji dla wielu osób wciąż okazuje się niemożliwe.

– Możemy dopatrywać się przyczyn takiego stanu w istotnej roli, jaką w ubiegłych dekadach odgrywał telewizor w wielu polskich gospodarstwach domowych. W latach 90., kiedy internet dopiero raczkował i nie było portali społecznościowych, telewizja była najważniejszym „oknem na świat”, a telewizory kineskopowe były obowiązkowym elementem wyposażenia wielu polskich domów. Posiadało je aż 94% respondentów – zwraca uwagę Andrzej Olękiewicz, Strategic Account Director z TNS Polska.

Ikona technologii

W ciągu ostatnich 25 lat w Polsce zmieniło się bardzo wiele. Polacy musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości gospodarczej, przystosować się do nowego ustroju i prawa, nauczyć się reguł demokracji. Telewizory Sony były dostępne w szerokiej dystrybucji na polskim rynku niemalże od pierwszych chwil po transformacji ustrojowej. Z badania wyłania się sentyment Polaków do marki telewizorów kineskopowych Sony – Trinitron. Co ciekawe, aż 70% badanych trzydziestolatków dobrze pamięta historyczną markę Sony lub posiadało taki odbiornik.

– Wyniki najnowszego badania pokazały, że ankietowani mają w pamięci również inne produkty Sony, takie jak telewizory Trinitron. Warto zwrócić uwagę na dobry wizerunek tej marki utrwalony w świadomości konsumentów. Aż 73% badanych użytkowników wspomina telewizory Trinitron jako solidny sprzęt – dodaje Andrzej Olękiewicz z TNS Polska.

  • Na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie przez badanych nowych funkcji dostępnych w najnowszych telewizorach. Cieszą się one coraz większą popularnością. Spośród ankietowanych 58% przyznało, że korzystało z aplikacji, które oferują producenci telewizorów. Warto jednak zwrócić uwagę, że aż 42% badanych w ogóle tego nie robi. 14% badanych przyznaje, że wykorzystuje aplikacje codziennie, zaś 30% uruchamia je przynajmniej raz na tydzień.
  • Nie tak dawno na dobre zadomowiły się w naszych domach technologia High Definition i telewizory Full HD, a od jakiegoś czasu na rynku pojawiają się telewizory oferujące nową, rewolucyjną rozdzielczość 4K. Charakteryzuje się ona czterokrotnie większą szczegółowością w porównaniu z powszechnym dzisiaj standardem Full HD. Okazuje się, że świadomość istnienia nowej technologii ma 38% ankietowanych przez TNS Polska posiadaczy telewizorów.
  • Intensywny rozwój technologii skłania do zmiany odbiorników na coraz lepsze i… ładniejsze. Aż 50% badanych deklaruje bowiem, że wygląd telewizora ma duże znaczenie przy wyborze nowego odbiornika. Jednak to jakość obrazu i dźwięku zostały wskazane przez 97% ankietowanych za najważniejszy czynnik przy wyborze nowego telewizora.

Badanie

Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 25-40 lat korzystających z internetu. Projekt wykonano metodą zbierania danych CAWI na panelu polskich internautów. Badanie odbyło się w dniach 23-31 lipca 2014 roku.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

10 najtańszych samochodów na abonament

Masz 10 tys. zł na wkład własny i zastanawiasz się jakie auto możesz wynająć, aby miesięcz…