Home Po godzinach Bezpieczeństwo na odległość – Smart Home w systemach alarmowych i monitoringu

Bezpieczeństwo na odległość – Smart Home w systemach alarmowych i monitoringu

0
0
157

Czym są systemy Smart Home?

Systemy inteligentnego domu to rozwiązania, które pozwalają na stworzenie sieci komunikujących się ze sobą urządzeń zarządzających różnymi funkcjami mieszkania. W praktyce oznacza to, że mamy kontrolę nad rozmaitymi domowymi instalacjami – oświetleniowo-elektryczną, grzewczą, przeciwpożarową czy alarmową – a także nad urządzeniami audio-video, linią telefoniczną, czy specjalnymi systemami garażowymi i ogrodowymi. Za pomocą prostej aplikacji można więc m.in. zdalnie gasić światła, otwierać i zamykać rolety czy drzwi garażowe, regulować termostat, a nawet odcinać prąd w gniazdkach, kiedy np. zapomni się o wyłączeniu żelazka.

Systemy alarmowe i monitorujące w technologii Smart Home

Jedną z najbardziej popularnych funkcji inteligentnego domu są systemy alarmowe i dozoru wizyjnego. Składają się one ze zintegrowanego zestawu czujników i kamer, dzięki którym mamy stały podgląd na to, co dzieje się w mieszkaniu.

Jak mówi ekspert w dziedzinie systemów Smart Home – Tomasz Kowalewski, przedstawiciel marki EZVIZ: – Inteligentne systemy alarmowe i monitorujące dają poczucie bezpieczeństwa związane ze stałą kontrolą nad tym, co dzieje się w naszym domu. Nowoczesne czujniki reagują na bardzo wiele zmiennych, mogą odpowiadać np. na ruch, informując właścicieli o pojawieniu się kogoś na ich terenie i nagrywając zdarzenia.

Nowoczesne urządzenia umożliwiają nie tylko podgląd obrazu, ale również dwustronną komunikację za pośrednictwem wbudowanych mikrofonów i głośników. Pozwala to na ich kreatywne wykorzystanie nie tylko w systemach bezpieczeństwa, wykorzystać je można również np. do komunikacji z kurierem, który dostarczy przesyłkę podczas naszej nieobecności, jako “elektroniczną nianię” czy wideofon pozwalający zobaczyć i porozmawiać z tym, kto puka do naszych drzwi.

Dostępne na rynku kamery cechuje wysoka rozdzielczość, gwarantująca dobrą jakość obrazu. Większość z nich wyposażona jest w detekcję ruchu, która uruchamia nagrywanie w momencie, kiedy ktoś pojawi się w polu widzenia kamery. Pozwala to na oszczędność energii i miejsca na nośniku danych, na który zapisuje się obraz. Zapis ten możliwy jest nie tylko na rejestratorach zintegrowanych z systemem, niektóre kamery posiadają również możliwość lokalnej rejestracji na kartach microSD. Dodatkowo wybrać możemy urządzenia wyposażone w promienniki podczerwieni, które umożliwią nam dozór w nocy.

Systemy Smart Home – pełna kontrola w Twoim ręku

Współczesne systemy Smart Home stawiają na elastyczność rozwiązań i komfort użytkownika. Obsługa ma być prosta i intuicyjna tak, aby była możliwa dla każdego. Aplikacje mobilne umożliwiają obsługę systemu z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Możliwy jest nie tylko podgląd obrazu, ale także np. doraźne zapisanie zdjęcia lub filmu na smartfonie, sterowanie kamerami obrotowymi oraz dwukierunkowa komunikacja głosowa.

W przypadku monitoringu wewnątrz mieszkania bardzo istotny jest aspekt prywatności. Dla przykładu rozwiązania firmy EZVIZ posiadają specjalny tryb, uruchamiany z aplikacji mobilnej, zatrzymujący rejestrację dźwięku i obrazu oraz uniemożliwiający podgląd na żywo. Wszystkie transmisje w ramach systemu Smart Home EZVIZ są również szyfrowane, co uniemożliwia dostęp osobom postronnym i gwarantuje prywatność.

Monitorujące i alarmowe systemy w technologii Smart Home zapewniają komfort i bezpieczeństwo, umożliwiając stały nadzór nad domem. Dzięki intuicyjnym aplikacjom mobilnym kontrola nad urządzeniami jest niezwykle prosta i możliwa z poziomu telefonu czy tabletu. Systemy inteligentnego domu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo własne i swojego dobytku.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…