Home Biznes Koniec ery migracji za pracą? Zmiana pracy nie musi wiązać się z rewolucją!

Koniec ery migracji za pracą? Zmiana pracy nie musi wiązać się z rewolucją!

0
0
92

Amerykanie znaleźli sposób jak jej uniknąć i jak zakończyć erę migracji za stanowiskiem. Oferują pracę zdalną, w godzinach, które sami ustalamy i z dowolnego miejsca na ziemi, a pracę możemy zmienić nie wychodząc z domu – poprzez rekrutacje on-line. 

W związku z malejącą liczbą specjalistów, szczególnie w takich branżach jak IT, pracownicy stawiają coraz więcej warunków. Ci najlepsi nie chcą już emigrować za pracą, a pracodawcy znajdują coraz nowsze sposoby przyciągnięcia ich do swojej firmy. Technologie, które powstają w Polsce, są eksportowane do największych światowych firm. Dobrą markę mają również nasi programiści. Według serwisu HackerRank, który opublikował wyniki badania dotyczącego jakości programistów, polscy specjaliści ustępują tylko chińskim i rosyjskim. W języku programowania Java Polska znalazła się na pierwszym miejscu.

Praca 2.0

Najlepszym polskim pracownikom, nowe podejście do pracy chce pokazać amerykański Startup Crossover. Firma promuje pracę zdalną, w której pracownik ma stałe zatrudnienie, ale swoje obowiązki może wykonywać z każdego miejsca na ziemi. Sam decyduje o godzinach pracy i sam planuje swój tydzień, a przy zmianie pracy nie rusza się z miejsca – przechodzi rekrutacje online, zmienia szefa i zespół, ale jego życie nie zmienia się – zostaje w tym samym miejscu, korzysta z tego samego sprzętu, a pensję wypłaca mu ta sama firma. 

Osoby zatrudnione w Crossover mają szanse na prace dla największych firm z listy Fortune500. Współpraca globalna ma na celu łączyć wiedzę i doświadczenie danych specjalistów z potrzebami potencjalnych pracodawców niezależnie od miejsca przebywania pracownika czy pracodawcy. Nasi pracownicy to ludzie ze 130 krajów z całego świata. W Polsce w ten sposób pracuje już ponad 70 osób, a na całym świecie liczba wynosi 3500 osób. W tym roku zamierzamy przeprowadzić 20 turniejów online tygodniowo oraz minimum 12 turniejów w Warszawie – dla tych, którzy chcą spotkać się z nami osobiście.” – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager w firmie Crossover.

Pensja w chmurze

Jak podkreślają pracownicy ogromną zaletą takiej pracy jest też unifikacja pensji tzw. „pensja
w chmurze”. Zarobki oferowane przez startup są o ok. 30 proc. wyższe niż te oferowane przez polskich pracodawców, a pracownik niezależnie od kraju, z którego pochodzi dostaje te samą pensję. „Praca zdalna dla finansistów i programistów jest czymś nowym w Polsce. W tym modelu od poniedziałku do piątku, a jak ktoś woli w sobotę i w niedzielę, może pracować każdy, czy to w domu, czy w biurze, w Polsce, czy w Tajlandii. Może po prostu pracować z jakiego miejsca chce i sam decydować o swoim czasie.” – dodaje Markus Törnberg.

Podróże, rodzina, albo cyfrowi nomadzi

Praca zdalna to również nowy sposób zatrudnienia dla tych, dla których 2 tygodniowy wyjazd w ciągu roku to
za mało. Praca zdalna pozwala połączyć wyjazd do ciepłych krajów z wykonywaniem służbowych obowiązków. To my decydujemy czy chcemy pracować w biurze od 9 do 17, czy w ciągu dnia opalać się na plaży i surfować po oceanie, a po południu zacząć pracę i z nad komputera podziwiać jeszcze zachód słońca.

Praca zdalna to dla mnie rozwiązanie idealne. Są plusy i minusy bo do zrealizowania mamy 40 godzin w tygodniu i od nas zależy czy się zmobilizujemy i zrobimy to w 5 czy w 3 dni, czy pracujemy w dzień czy w nocy. Taka praca wymaga dużo samodyscypliny, ale plusów jest o wiele więcej.  Mam za sobą kilka fantastycznych wyjazdów:  Kenia, Bali, Wyspy Kanaryjskie… Łączyłem tam pracę z podróżowaniem i jestem żywym przykładem na to, że mając stałą i wymagającą pracę – da się. Zarządzam zespołem kilkudziesięciu osób z całego świata, ale nie zapominam o życiu prywatnym i realizacji pasji, a praca zdalna mi w tym tylko pomaga.” – mówi Tomasz Kazimierski, Software Engineering Manager, Crossover.

Jak wynika z  badania Antal i SAS Institute, dla polskich specjalistów i menedżerów z sektora IT przy wyborze pracodawcy najważniejsza jest innowacyjność firmy (22 proc. wskazań). Warunki finansowe znalazły się na czwartej pozycji (10 proc. wskazań), wyprzedzone przez styl zarządzania i kulturę organizacyjną oraz wielkość i prestiż organizacji (odpowiednio 16 i 15 proc.). To właśnie innowacyjne podejście do pracy będzie grało główną rolę w 2018 roku. Pracownicy zaczynają głośno mówić o własnych potrzebach, a praca ma pomagać im w spełnianiu prywatnych marzeń, a nie je ograniczać. Dzięki pracy zdalnej nikt nie musi już opuszczać miejsca zamieszkania, a rodzinę może zabrać na niekończące się praco-wakacje w ciepłych krajach. Brzmi jak sen, ale taki model pracy powoli staje się rzeczywistością również dla polskich pracowników. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Granty filantropijne na projektyw zakresie cyberbezpieczeństwa

Kyndryl, największy na świecie niezależny dostawca usług dla infrastruktury IT, uruchomił …