Home Maszyneria Biznes coraz bardziej telekomunikacyjny

Biznes coraz bardziej telekomunikacyjny

0
0
104

Biznes coraz intensywniej wykorzystuje nowoczesną ofertę dostawców usług telekomunikacyjnych i teletransmisyjnych.

Technologia wsparcia

Telekomunikacja zawsze była potężnym wsparciem biznesu, ale dopiero rozwój technologii szybkiego i bezpiecznego przesyłania danych dał tej dziedzinie potężny zastrzyk nowej energii. Coraz niższe ceny i kompleksowość proponowanych rozwiązań sprawiły, że nawet małe firmy mogą dzisiaj myśleć o usługach zarezerwowanych do niedawna dla największych rynkowych graczy. Firmy przyzwyczajają się do coraz większych możliwości i tworzą rozwiązania, które te możliwości wykorzystują. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu wystarczał telefon i łącze zapewniające dostęp do Internetu..

Dawniej – masa kosztów i problemów

Przedsiębiorstwa, które kilka lub kilkanaście lat temu tworzyły sieci wymiany danych pomiędzy oddziałami zlokalizowanymi w różnych częściach kraju wiedzą jak kosztowne były to inwestycje. Nie chodziło tylko o cenę łącz (chociaż te nie należały do niskich), problemem była również skala wydatków, na którą trzeba było się przygotować. Trzeba było kupić sprzęt i zatrudnić armię ludzi, której zadaniem było stworzenie sieci, konfiguracja i czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem całości. Nie trzeba dodawać, że starzejący się w zastraszającym tempie sprzęt stanowił co roku pokaźną sumę w budżecie, a pojawiające się nowe technologie spychały zastosowane w firmie rozwiązanie do technologicznego lamusa. W efekcie firma, zamiast skupić się na własnym biznesie, musiała poświęcić mnóstwo sił i środków na zaspokojenie codziennych potrzeb związanych z komunikacją.

Dzisiaj – kilka oddziałów – jedna firma.

Obecnie firmy mają dostęp do rozwiązań, które gwarantują wydajną i bezpieczną transmisję danych z wykorzystaniem publicznej sieci, spadły też ceny tego typu rozwiązań. Być może najważniejsze jest jednak coś innego: dzięki szerokiej ofercie firm telekomunikacyjnych, biznes może dzisiaj wybierać w usługach skrojonych "na miarę", dostarczanych z niezbędnym sprzętem i serwisem.

Przyszłością jest IP

Jeśli jesteś właścicielem niewielkiej, ale rozproszonej firmy możesz skorzystać z usług takich jak promowany przez TP IP VPN. Zapewnią Ci one stworzenie własnej sieci "korporacyjnej" opartej o łącza publiczne. Wszyscy pracownicy, niezależnie od tego gdzie pracują będą mieli dostęp do firmowych zasobów: dokumentów, aktualnych cenników, czy poczty elektronicznej. Korporacyjną siecią mogą bezpiecznie przemieszczać się dane księgowe, informacje z systemów zarządzania, ale również głos lub obraz. Telefonia IP staje się coraz bardziej popularna i trudno się temu dziwić. Jeśli wszystkie oddziały Twojej firmy połączone są w jedną sieć rozmowy pomiędzy pracownikami są darmowe.

Komunikacja z Klientem – bezpiecznie i wydajnie

Kompleksowość usług telekomunikacyjnych sprawia, że Klient decydując się na usługę taką jak wspomniany IP VPN, może liczyć dodatkowo na rozwiązanie problemu z bezpiecznym dostępem do Internetu. O konieczności posiadania tego ostatniego nikogo nie trzeba już chyba przekonywać. Wiele osób wyszukuje informacje lub oferty niemal tylko do globalnej sieci. Innymi słowy: jeśli Twoja firma nie istnieje w sieci – dla ogromnej rzeszy potencjalnych Klientów nie istnieje w ogóle. Problem w tym, że połączenie z Internetem może również oznaczać kłopoty: od zainfekowania wewnętrznej sieci wirusami do utraty istotnych dla firmy danych. Warto więc wybrać usługę, która będzie skalowalna (tj. pozwoli np.: na określenie innych zasad dostępu dla lokalizacji centralnej firmy, oraz oddziałów terenowych) a przede wszystkim zapewni Twojej firmie bezpieczeństwo.

Praca z dowolnego miejsca

Sprzedaż komputerów przenośnych rośnie z roku na rok, mobilne technologie przesyłania danych pozwalają na coraz szybszy transfer – wszystko to sprawia, że coraz częściej "ruszamy w teren". Nie oznacza to jednak, że opuszczamy biuro. Przeciwnie, wszędzie, gdziekolwiek się udajemy, chcemy mieć biuro w zasięgu ręki. Jeszcze kilka lat temu nie byłoby to praktycznie możliwe. Transfer danych na poziomie 56 Kb (czyli mniej więcej tyle, ile był w stanie zaoferować GPRS) był trudny do zaakceptowania nawet przy przeglądaniu stron internetowych, o dostępnie do danych trudno nawet wspominać.

Jeśli transmisja to szybko, szybciej…

Dzisiaj jednak sporo się zmieniło. Technologia HSDPA umożliwia transfer, którego prędkość dochodzi do 3,6 Mb/s. W praktyce oznacza to wygodną pracę na zasobach sieciowych firmy (takich jak chociażby systemy wspierające zarządzanie) oraz błyskawiczny dostęp do Internetu.

…i bezpiecznie

Jednak nawet tak szybki transfer byłby w praktyce bezużyteczny, gdyby usługi oferowane przez firmy telekomunikacyjne nie gwarantowały odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i poufności danych. Tutaj również z pomocą przychodzą gotowe rozwiązania telekomunikacyjne. Wspomniana wcześniej TP proponuje np. "Business Everywhere" – usługę skrojoną na potrzeby mobilnych pracowników. Ci ostatni mogą pracować w firmowej sieci niemal z dowolnego miejsca na świecie, wybierając zawsze optymalny sposób połączenia z Internetem.

Niezawodność i pewność – to podstawa

Jak widać telekomunikacja w biznesie to dzisiaj przede wszystkim usługi transmisji danych, chociaż wróżenie szybkiego końca klasycznym usługom głosowym byłoby z pewnością przedwczesne. Fakt, iż firmy coraz częściej opierają swój biznes o rozwiązania komunikacyjne sprawia, że na pierwszy plan wysuwa się kwestia dostępności, niezawodności usługi oraz profesjonalny serwis. Firmy telekomunikacyjne oferują łącza zapasowe na wypadek wystąpienia jakiejkolwiek awarii (tak dzieje się m.in. w przypadku wspomnianego IP VPN) oraz – przede wszystkim – gwarancje poziomu dostępności usługi oraz czasu usunięcia awarii.

Odbiorca czyli klient rządzi

Konkurencja na rynku usług telekomunikacyjnych sprzyja biznesowi, stale podnosząc poprzeczkę możliwości technicznych i poziomu serwisu. Tym co szczególnie powinno cieszyć właścicieli firm jest fakt, iż najwięksi gracze na rynku usług telekomunikacyjnych dawno wyszli ze skóry dostawców jedynie usług głosowych. Ich oferta to coraz częściej kompleksowe rozwiązania obejmujące również sprzęt, konfigurację i serwis. Wszystko po to, by firmy mogły skupić się na własnym biznesie. Telekomunikacja ma pomagać w pomnażaniu zysków, a nie generować koszty i kłopoty.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pięć oznak kradzieży danych personalnych

Rachunek za usługę, z której nigdy się nie skorzystało lub przeciwnie, nagła przerwa w otr…