Home Chmura Blockchain w chmurze obliczeniowej: świetny pomysł szwedzkiej Fundacji Unigrid

Blockchain w chmurze obliczeniowej: świetny pomysł szwedzkiej Fundacji Unigrid

0
0
80

Rozwiązania oparte na technologii blockchain stanowią coraz bardziej popularne narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa i transparentności w różnych dziedzinach, w tym w przechowywaniu i przetwarzaniu danych. Jedną z firm, która postawiła na wykorzystanie tej technologii w chmurze obliczeniowej, jest szwedzka Fundacja Unigrid.

Zdecentralizowana chmura

Rozwiązanie zaproponowane przez Unigrid polega na stworzeniu zdecentralizowanej chmury obliczeniowej, która wykorzystuje połączenie kilku europejskich centrów danych. Dzięki temu rozwiązaniu powstaje niemal nieograniczona przestrzeń magazynowania danych, która jest wcześniej nieużywana. Ponadto, zastosowanie technologii blockchain zapewnia niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa i trwałości przechowywanych informacji.

Jednym z największych wyzwań dla rozwoju zdecentralizowanych chmur obliczeniowych była potrzeba dużego nakładu pracy i czasu, potrzebnego na przejście na nowy system. Unigrid postanowiło jednak zastosować podejście „plug-and-switch”, które znacznie skraca czas wymagany na zmianę systemu. Wprowadzono również interfejs do AWS API Gateway, co zwiększa akceptację na obu stronach — u dostawców i klientów.

Alternatywa dla amerykańskich dostawców

Wdrożenie rozwiązania Unigrid może również przyczynić się do wytworzenia europejskiej alternatywy dla dużych amerykańskich dostawców usług chmurowych, takich jak Amazon AWS czy Google Cloud. Celem Unigrid jest stanie się alternatywą dla tych firm w długiej perspektywie czasowej.

Początkowo, w 2023 roku, firma skupi się na przechowywaniu danych, ale wkrótce planuje rozszerzyć ofertę o bardziej wymagające zastosowania, takie jak wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, strumieniowanie w jakości 8k HDR, szyfrowanie i szkolenie sztucznej inteligencji.

Warto zauważyć, że rynek usług chmurowych już obecnie osiąga roczną sprzedaż na poziomie około 600 miliardów dolarów, a wkrótce może przekroczyć wartość biliona dolarów. Unigrid widzi duży potencjał na tym rynku i nawet mała część rynku może przynieść spore zyski.

Aktualnie w ekosystemie Unigrid uczestniczy już ponad 600 węzłów, a ta liczba wkrótce wzrośnie do około 10 000. Firma ma również nie tylko wielkie korporacje, ale także mniejsze i średnie firmy, które mogą otrzymać wynagrodzenie za udostępnienie przestrzeni magazynowej.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wytrzymała technologia: składnik sukcesu europejskiego przemysłu

Wytrzymałe urządzenia nie są już tylko gadżetem dla twardzieli w kaskach, którzy chcą pocz…