Home Biznes Cena a jakość obsługi domen

Cena a jakość obsługi domen

0
0
162
  

W przypadku domeny .pl cena za przedłużenie okresu użytkowania usługi wyniesie od 45 do 200 zł netto. Dolny próg najczęściej proponowany jest przez małe firmy, które dążą do pozyskania dużej liczby klientów. Przed wyborem ich oferty należy się jednak dobrze zastanowić, skąd biorą się tak kuszące ceny. Głównym rejestratorem domeny .pl i jej subdomen jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa. Bezpośrednia rejestracja domeny .pl w NASK kosztuje 200 zł. Rejestratorzy (np. serwis nazwa.pl) są jej partnerami, dzięki czemu mogą rejestrować domeny w cenach hurtowych. Rejestracja domeny .pl kosztuje partnerów niecałe 10 zł, a przedłużenie usługi 40 zł (http://www.dns.pl/porozumienie/oplatyp2009.html). Niektórzy rejestratorzy oferują przedłużenie domeny na następny okres abonamentowy w cenie 45-50 zł.

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, jaki poziom usług, można zapewnić pobierając marżę w wysokości 5-10 zł od zarejestrowanej domeny.

Koszty rejestratora

Każda firma ponosi koszty związane ze swoją działalnością. Nie inaczej jest z rejestratorami domen. Największe nakłady związane są zazwyczaj z zapewnieniem obsługi technicznej, od której zależy bezpieczeństwo świadczonych usług. Najwięksi usługodawcy pobierają zazwyczaj opłaty w rzędu 90-110 zł za obsługę domen, ale dzięki temu utrzymują wysoką  jakość świadczonych usług. Usługodawcy ci mogą zapewnić profesjonalne zaplecze techniczne oraz zapewnić skuteczną i szybką pomoc biura obsługi klienta. W przeciwieństwie do małych rejestratorów liderzy rynku kładą nacisk na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa od strony formalno – prawnej. Przejawia się to w sumiennym prowadzeniu księgowości oraz kontakcie z klientem również za pośrednictwem tradycyjnej poczty (przypominając o wygaśnięciu domeny lub przeprowadzając bezpieczną cesję, czyli zmianę Abonenta). Ponadto liderzy rynku rejestracji domen udostępniają klientom, aktualizowane i usprawniane na bieżąco, autorskie oprogramowanie, które pozwala na  sprawne i szybkie zarządzanie usługą.

Typowe 100 złotych

Oferowana przez większość usługodawców cena na poziomie 100 zł za domenę krajową jest typową na polskim rynku. Gwarantuje ona wysoki poziom świadczonych usług, nie stanowiąc jednocześnie dużego obciążenia dla użytkownika domeny. W przypadku domeny, nadmierna oszczędność może nie wyjść klientowi na dobre.

Bezpieczne transakcje na domenach

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wzrost kosztów związanych z wyciekami danych w branży medycznej. Decyzje podejmowane ad hoc mogą być kosztowne

W 2023 r. koszty wycieków danych w branży ochrony zdrowia były o ponad 53% większe niż w 2…