Home Chmura Chmura bierze wszystko. Najnowsze analizy

Chmura bierze wszystko. Najnowsze analizy

0
0
88

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez analityków z instytutu Gartnera, ekspansja usług chmury publicznej przybiera na sile i w 2018 wzrośnie o 21,4 proc., osiągając wartość 186,4 miliardów dolarów. Zmiany widać również na polskim rynku, na którym chmura odgrywa coraz większe znaczenie. 

 Jak podaje Gartner, największy sukces odnotuje segment IaaS (Infrastructure as a Service), który według prognoz ma osiągnąć poziom 40,8 miliarda dolarów, co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza 35,9 proc. wzrostu. Analitycy spodziewają się, że 10 największych dostawców, którzy jeszcze w 2016 roku obsługiwali 50 proc. rynku IaaS, do 2021 roku obsłużą już prawie 70 proc.

Rosnące zainteresowanie jest zauważalne również na polskim rynku. – Coraz więcej firm decyduje się na chmurę. Model usługowy pozwala na dostęp do najnowszych rozwiązań firmom, które wcześniej nie mogły sobie na to pozwolić. Usługa eliminuje problem wyposażenia i utrzymania serwerowni oraz zastępuje koszty stałe zmiennymi – podkreśla Daniel Kaczmarczyk, Cloud Sales Director z firmy Senetic, która jest Partnerem Roku Microsoft w segmencie MŚP.

"chmura"

Sporo zmian zajdzie też na rynku SaaS, który pozostanie największym segmentem rynku usług w chmurze. Zgodnie z prognozami jego przychody wzrosną o 22,2 proc., osiągając w 2018 roku wartość 73,6 miliarda dolarów. Gartner spodziewa się, że do 2021 roku wydatki na SaaS osiągną 45 proc. kosztów na oprogramowanie.

Zgodnie z prognozami analityków w ramach PaaS (Platform as a Service) najszybciej rozwijającym się segmentem jest dbPaaS, czyli platforma bazodanowa w formie usługi, która już w 2021 roku ma osiągnąć wartość 10 miliardów dolarów.

Mimo szybszego niż pierwotnie zakładano tempa wzrostu przychodów z chmury publicznej, Gartner przewiduje ich stabilizację w 2018 roku. Ma na to wpłynąć zarówno ich upowszechnienie, jak i postępująca dojrzałość wśród innych rozwiązań IT.

– Stabilizacja rynku chmurowego jest zauważalna również na polskim rynku, jednak mimo zmian na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, przedsiębiorcy nadal podchodzą do niego z pewną ostrożnością. Właśnie dlatego rolą dostawcy jest nie tylko sprzedaż, ale przede wszystkim edukacja, uświadamianie firm, ile mogą zyskać dzięki chmurze i fachowe wsparcie. Obserwując potrzeby rynku, wprowadziliśmy support 24/7/365, dzięki któremu w każdej chwili jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom – podsumowuje Daniel Kaczmarczyk, Cloud Sales Director z firmy Senetic, Partnera Roku Microsoft w segmencie MŚP.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…