Home Bezpieczeństwo Chroń swoją sieć przed usterkami w zabezpieczeniach druku!

Chroń swoją sieć przed usterkami w zabezpieczeniach druku!

5 min
0
0
87

1. Chroń sieć Wi-Fi hasłem

Gdy drukarka znajduje się w niezabezpieczonej sieci, to tak jakbyśmy zostawili otwarte „wrota” z myślą o potwornym intruzie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz warzyć skomplikowanego eliksiru, ani zbierać składników do złożenia skomplikowanego miecza na konkretne potwory – po prostu upewnij się, że sieć Wi-Fi jest chroniona hasłem.

2. Ustaw silne hasło administratora

Drukarki posiadają zazwyczaj administracyjny interfejs WWW, który umożliwia konfigurację i kontrolę urządzenia – co jest bardzo przydatne nawet w domowych warunkach. Po wstępnej konfiguracji należy ustawić nowe, silne hasło, które uchroni sprzęt przed atakami „drapieżców”, a przy tym zapewni bezpieczeństwo danym, które pozostają na styku świata analogowego i cyfrowego.

„W dobie rozwoju pracy zdalnej, warto zastanowić się nad bezpieczeństwem domowych urządzeń drukujących. Nieodpowiednie zabezpieczenie drukarki może prowadzić do wycieku wrażliwych danych nie tylko członków rodziny, ale również firmy – ponieważ podczas wykonywania obowiązków służbowych z domu część pracowników nie wypożycza z firmy drukarki, a jedynie laptop czy monitor. Dlatego szczególnie istotne jest ustawienie silnego hasła urządzenia, które zagwarantuje mu odpowiednią ochronę” – komentuje Robert Zając, Pre-Sales Specialist w Brother.

3. Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie sprzętowe

Luki w zabezpieczeniach druku można znacznie ograniczyć poprzez usuwanie błędów i „pajęczyn” internetowych. Regularnie aktualizuj oprogramowanie sprzętowe, aby mieć pewność, że masz najnowsze zabezpieczenia i funkcje.

4. Pamiętaj o ochronie firewalla sieciowego zaporze sieciowej

Ogranicz dostęp do swoich systemów za pomocą firewalla. Jest to urządzenie lub oprogramowanie, które chroni sieć użytkownika poprzez monitorowanie i blokowanie potencjalnie upiornego ruchu intruzów w Twojej sieci.

5. Przełącz urządzenie na wewnętrzny adres IP

Niektóre urządzenia drukujące są domyślnie wyposażone w zewnętrzny adres IP. Zmiana na wewnętrzny adres IP natychmiast zwiększa ochronę przed „potworami” w sieci publicznej. Zastanów się, czy nie należy jeszcze bardziej sprytnie ograniczyć dostępu do sieci lokalnych (LAN) lub podsieci, co spowoduje, że drukarki będą niedostępne z poziomu Internetu.

6. Wyłącz wszystko, co nieistotne

Urządzenia drukujące wyposażone są w wiele funkcji, które mają poprawić funkcjonalności, ale nie wszystkie będą odpowiadać Twoim potrzebom. Obrona przed intruzami może zostać wzmocniona poprzez wyłączenie wszelkich innych niż istotne usług, interfejsów, funkcji i portów fizycznych.

Jeżeli masz ochotę na spotkanie z potworami – zorganizuj wieczór Halloween lub zwyczajnie z sentymentem przypomnij sobie misje z Geraltem z Rivii i pokonaj zgraję utopców, ghuli i widm. Kontroluj jednak spotkania z tymi potwornymi, czy innymi niechcianymi gośćmi w realnym życiu dbając przy tym o bezpieczeństwo swoich danych.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Badanie Citrix ujawnia wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej

74% decydentów do spraw bezpieczeństwa w Europie i USA twierdzi, że procedury stały się ba…