Home Na czasie Co drugi specjalista IT w wolnym czasie tworzy aplikacje lub gry.

Co drugi specjalista IT w wolnym czasie tworzy aplikacje lub gry.

0
0
77

Ponad 46% osób pracujących w sektorze IT nie rozstaje się z komputerem po pracy, tworząc w ramach zainteresowań własne gry lub aplikacje – wynika z badania “Programista po godzinach”, przeprowadzonego przez Just Join IT, największy portal pracy dla branży IT w Polsce. Specjaliści IT znajdują jednocześnie czas na szereg innych pasji, które realizują w domu lub na świeżym powietrzu. 83% z nich uprawia sport.

Branża IT kusi perspektywą atrakcyjnych zarobków i szerokim wachlarzem benefitów. Dla niektórych praca w zawodzie specjalisty IT jest pomysłem na lepsze życie, inni trafiają do niej dzięki pasji. Jak wynika z raportu Just Join IT “Programista po godzinach”, programowanie aplikacji i gier w wolnym czasie to zajęcie 46,4% ankietowanych.

Z badania motywacji do zmiany pracy, zrealizowanego we współpracy z Rocket Jobs, dowiedzieliśmy się, że jedna czwarta specjalistów IT szuka pracy związanej z pasją. Idąc krok dalej, postanowiliśmy sprawdzić, jakie są zainteresowania polskiej branży IT. Maksyma Konfucjusza ‘wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia’, w przypadku specjalistów IT zdaje się sprawdzać bardzo dobrze. Co drugi programuje w wolnym czasie. To zaledwie jeden z wielu ciekawych wniosków płynących z badania mówi Michał Fila, Community Manager w Just Join IT.

Pasje branży IT w pigułce

 • na polu zainteresowań sektora IT, nauki humanistyczne wygrywają ze ścisłymi,
 • ulubionym zajęciem domowym badanych jest gotowanie i pieczenie,
 • co druga ankietowana osoba oszczędza pieniądze, a co czwarta inwestuje na giełdzie,
 • najpopularniejszym sportem w IT jest jazda na rowerze, a ekstremalnym wspinaczka,
 • co trzecia badana osoba z branży IT w wolnym czasie majsterkuje,
 • wśród zajęć wymagających logiki królują gry planszowe,
 • najczęściej kolekcjonowane przedmioty to klocki i sprzęt komputerowy retro,
 • ulubionym zajęciem terenowym w branży IT są wędrówki z plecakiem i spacery,
 • swoją wiedzę o hobby badani czerpią głównie z internetu,
 • wśród platform najwięcej wskazuje YouTube na źródło inspiracji. 30% zdobywa wiedzę o hobby wśród znajomych
 • 63% badanych poświęca swojemu hobby 3-10 godzin tygodniowo, a 14% 10-20 godzin w tygodniu,
 • 9 na 10 osób jest otwarta na spotkania z ludźmi o podobnych pasjach,
 • najwięcej badanych pracuje w technologiach backendowych.

W badaniu wzięło udział ponad 700 osób. Pełen raport jest dostępny na stronie https://pogodzinach.justjoin.it/

Co kręci programistów?

Polska branża IT ma zróżnicowane i ciekawe zainteresowania. W kategorii nowe technologie, oprócz wspomnianego wcześniej programowania aplikacji i gier, osoby z branży IT jako swoje hobby wskazywały najczęściej elektronikę (19,7%), grafikę komputerową (11,6%) oraz druk 3D (8,3%). W obszarze nauki, języki obce i historia odnotowały razem więcej wskazań (42,2%) niż nauki ścisłe. Astronomią, fizyką, chemią i matematyką, po godzinach pracy interesuje się łącznie 36,8% badanych.

Będąc w domu, zatrudnieni w obszarze IT łapią za garnki i patelnie. Gotowanie i pieczenie to ulubione zajęcie 35,2% z nich, 21,7% opiekuje się zwierzętami, 16,3% roślinami, a 17,5% to amatorzy-bariści. Trzy na cztery osoby słuchają muzyki, co czwarty gra na instrumencie, a 12% śpiewa. Z domowych i przydomowych zajęć interesują się także majsterkowaniem, modelarstwem, stolarką oraz malarstwem.

Kiedy wychodzą na zewnątrz, specjaliści IT nie odmówią aktywności. Ponad 80% uprawia jakikolwiek sport, z czego najpopularniejsze to jazda na rowerze (36,8%), bieganie (20,6%) oraz piłka nożna (11,8%). Zdecydowanie mniej lubi oddawać się ekstremalnym wyczynom. Jedynie 11% się wspina, a 8,6% zgłębia tajniki survivalu. Z innych aktywności w terenie wygrywają wędrówki z plecakiem (18,4%). Ponad 15% osób uprawia kajakarstwo.

W kontekście pieniędzy, badani wskazują oszczędzanie i zarządzanie budżetem domowym jako obszary największego zainteresowania. Jeśli inwestują, to w giełdę (23,3%), kryptowaluty (16,6%), nieruchomości (15,9%) oraz surowce (4,8%).

Branża IT chce tworzyć społeczności

Oprócz pytań o konkretne hobby, w badaniu sprawdzono także, czy i jak polska branża IT chciałaby się integrować wokół swoich zainteresowań. Zdecydowana większość badanych jest za spotkaniami, z czego połowa chciałaby się spotykać lokalnie, a jedna trzecia najlepszą integrację wyobraża sobie na wyjeździe.

Backend z większą pasją?

W badaniu “Programista po godzinach” wzięło udział najwięcej osób z obszaru backendu (32,1%), technologie frontendowe reprezentowało 18% badanych, a 9,5% zidentyfikowało się jako testerzy oprogramowania. Czy oznacza to, że backendowcy mają więcej pasji? Niekoniecznie, ale jak widać mają więcej śmiałości, by odpowiadać na pytania z tym związane.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Technologie cloud-native zyskują na popularności. Jakie korzyści dają i w jakich sektorach są wykorzystywane?

Badania pokazują, że technologie chmurowe i konteneryzacja mają coraz większe znaczenie dl…