Home Maszyneria Co to jest administracja serwerami i dlaczego warto z niej skorzystać?

Co to jest administracja serwerami i dlaczego warto z niej skorzystać?

0
0
167

Administrator serwera to ktoś, kto jest odpowiedzialny za serwery komputerowe firmy i zapewnia, że ​​wszystko działa sprawnie. Robi to, aktualizując oprogramowanie, utrzymując sprzęt, projektując i wdrażając nowe struktury systemowe, rozwiązując problemy techniczne, monitorując aktywność serwera i go zabezpieczając. Systemy komputerowe firmy są jedną z najważniejszych części organizacji, więc administrator musi być przygotowany na każdą potencjalną katastrofę i mieć plan naprawczy. Zakres obowiązków jednego pracownika jest bardzo szeroki, musi posiadać on wiedzę z wielu dziedzin, znać wszystkie systemy operacyjne, a przed wszystkim, być w gotowości do pracy 24 godziny na dobę. Co za tym idzie, wartość takiego pracownika jest bardzo wysoka i nie każdą firmę stać na zatrudnienie takiego specjalisty. Jak wskazują statystyki na stronie wynagrodzenia.pl – https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-administrator-serwerow średni zarobek administratora wynosi 6 252 PLN. Co drugi administrator serwerów otrzymuje pensję od 4 556 PLN do 8 364 PLN.  Dla wielu firm jest to bardzo wysoki wydatek.

Na rynku pojawiły się firmy oferujące administrowanie serwerami w ramach usług zewnętrznych dla przedsiębiorców. “Najważniejszym powodem, dla którego firmy decydują się na wybór firmy zewnętrznej do administrowania serwerów jest oszczędność. Utrzymanie pracownika na tym stanowisku jest o wiele droższe niż wykupienie abonamentu u usługodawcy. Dodatkowo, jest to rozwiązanie lepsze pod kątem bezpieczeństwa. Firmy oferujące usługę administrowania serwerami zatrudniają specjalistów w wielu dziedzinach, którzy wspólnie dbają o dany serwer. W abonamencie mamy więc specjalistę np. oddzielnie od backupu, a oddzielnie od poczty i stron www. Każdy z nich zna się na swojej dziedzinie najlepiej. Jeden administrator nie może być najlepszym specjalistą w każdej dziedzinie. W razie awarii lepiej poradzi sobie z nią grono ekspertów niż jeden człowiek “od wszystkiego” – mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl, która w swojej ofercie ma między innymi usługę administrowania serwerami.

Jakie są inne zalety skorzystania z abonamentu na administrację serwerami?

To przede wszystkim dostępność – dedykowany pracownik ma mimo wszystko ograniczone godziny pracy, zazwyczaj od 8.00 do 16.00. Dla hakerów te godziny nie są istotne. Co w przypadku, kiedy awaria nastąpi np. w godzinach nocnych? Usługodawca zadba o to, aby eksperci pracowali na zmianę – dzięki temu mamy pewność, że przez całą dobę o nasz serwer dba osoba, która w razie awarii zareaguje natychmiast.

Jeśli twierdzisz, że znasz się na wszystkim, to nie znasz się na niczym – znacie te słowa? sprawdzają się także w tym wypadku. Bez względu na to jak świetny jest administrator, nie można zakładać, że jest on alfą i omegą. W czasach, kiedy technologia postępuje z dnia na dzień, ciężko oczekiwać od jednego człowieka, aby nadążał za wszystkimi obszarami informatyki.  Tak jak pisaliśmy wcześniej – niech specjalista od backupu zajmie się backupem, a ten od sprawności serwerów – serwerami. Pamiętajmy, że bardzo często o sukcesie danego zadania decydują detale, które szybciej wyłapie ekspert danej dziedziny.

Outsorcing usług IT nie jest niczym nowym i korzystanie z takich usług stanowi o profesjonalizmie firmy. Tak samo jak firma korzysta z prawnika, tak samo może skorzystać z informatyków. Robią tak największe firmy, np. Samsung czy NASA i wychodzą na tym bardzo dobrze. – dodaje Michał Trziszka. Poza tym rynek oferuje już tak dużo usług w tym zakresie, że każda firma jest w stanie znaleźć tę najbardziej odpowiednią dla siebie. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pierwszy na świecie benchmark dużych modeli językowych AI. Wiesz, co wybrać!

Salesforce wprowadził pierwszy na świecie benchmark LLM, który ma pomóc firmom w ocenie sz…