Home Maszyneria Co to jest administracja serwerami i dlaczego warto z niej skorzystać?

Co to jest administracja serwerami i dlaczego warto z niej skorzystać?

0
0
166

Administrator serwera to ktoś, kto jest odpowiedzialny za serwery komputerowe firmy i zapewnia, że ​​wszystko działa sprawnie. Robi to, aktualizując oprogramowanie, utrzymując sprzęt, projektując i wdrażając nowe struktury systemowe, rozwiązując problemy techniczne, monitorując aktywność serwera i go zabezpieczając. Systemy komputerowe firmy są jedną z najważniejszych części organizacji, więc administrator musi być przygotowany na każdą potencjalną katastrofę i mieć plan naprawczy. Zakres obowiązków jednego pracownika jest bardzo szeroki, musi posiadać on wiedzę z wielu dziedzin, znać wszystkie systemy operacyjne, a przed wszystkim, być w gotowości do pracy 24 godziny na dobę. Co za tym idzie, wartość takiego pracownika jest bardzo wysoka i nie każdą firmę stać na zatrudnienie takiego specjalisty. Jak wskazują statystyki na stronie wynagrodzenia.pl – https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-administrator-serwerow średni zarobek administratora wynosi 6 252 PLN. Co drugi administrator serwerów otrzymuje pensję od 4 556 PLN do 8 364 PLN.  Dla wielu firm jest to bardzo wysoki wydatek.

Na rynku pojawiły się firmy oferujące administrowanie serwerami w ramach usług zewnętrznych dla przedsiębiorców. “Najważniejszym powodem, dla którego firmy decydują się na wybór firmy zewnętrznej do administrowania serwerów jest oszczędność. Utrzymanie pracownika na tym stanowisku jest o wiele droższe niż wykupienie abonamentu u usługodawcy. Dodatkowo, jest to rozwiązanie lepsze pod kątem bezpieczeństwa. Firmy oferujące usługę administrowania serwerami zatrudniają specjalistów w wielu dziedzinach, którzy wspólnie dbają o dany serwer. W abonamencie mamy więc specjalistę np. oddzielnie od backupu, a oddzielnie od poczty i stron www. Każdy z nich zna się na swojej dziedzinie najlepiej. Jeden administrator nie może być najlepszym specjalistą w każdej dziedzinie. W razie awarii lepiej poradzi sobie z nią grono ekspertów niż jeden człowiek “od wszystkiego” – mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl, która w swojej ofercie ma między innymi usługę administrowania serwerami.

Jakie są inne zalety skorzystania z abonamentu na administrację serwerami?

To przede wszystkim dostępność – dedykowany pracownik ma mimo wszystko ograniczone godziny pracy, zazwyczaj od 8.00 do 16.00. Dla hakerów te godziny nie są istotne. Co w przypadku, kiedy awaria nastąpi np. w godzinach nocnych? Usługodawca zadba o to, aby eksperci pracowali na zmianę – dzięki temu mamy pewność, że przez całą dobę o nasz serwer dba osoba, która w razie awarii zareaguje natychmiast.

Jeśli twierdzisz, że znasz się na wszystkim, to nie znasz się na niczym – znacie te słowa? sprawdzają się także w tym wypadku. Bez względu na to jak świetny jest administrator, nie można zakładać, że jest on alfą i omegą. W czasach, kiedy technologia postępuje z dnia na dzień, ciężko oczekiwać od jednego człowieka, aby nadążał za wszystkimi obszarami informatyki.  Tak jak pisaliśmy wcześniej – niech specjalista od backupu zajmie się backupem, a ten od sprawności serwerów – serwerami. Pamiętajmy, że bardzo często o sukcesie danego zadania decydują detale, które szybciej wyłapie ekspert danej dziedziny.

Outsorcing usług IT nie jest niczym nowym i korzystanie z takich usług stanowi o profesjonalizmie firmy. Tak samo jak firma korzysta z prawnika, tak samo może skorzystać z informatyków. Robią tak największe firmy, np. Samsung czy NASA i wychodzą na tym bardzo dobrze. – dodaje Michał Trziszka. Poza tym rynek oferuje już tak dużo usług w tym zakresie, że każda firma jest w stanie znaleźć tę najbardziej odpowiednią dla siebie. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czego Polacy oczekują od smartfona w kontekście możliwości fotograficznych?

Łatwy w obsłudze, z dobrym aparatem posiadającym intuicyjne funkcje oraz koniecznie z dużą…