Home Bezpieczeństwo Co zrobić po wycieku danych?

Co zrobić po wycieku danych?

0
0
144

Według badań firmy Surfshark dotyczących wycieków danych, Polska w 2022r. była na 19. miejscu na świecie w liczbie skompromitowanych kont mając 38. populację na świecie pod względem liczby mieszkańców. Wiedza o cyberbezpieczeństwie wciąż nie jest w naszym kraju najlepsza, a w sieci czyha wiele zagrożeń. Gdy nasze dane zostaną skradzione, w najlepszym wypadku stracimy dostęp do konta, którego i tak nie używaliśmy. W najgorszym – stracimy mnóstwo pieniędzy.

Raport Surfshark wskazuje, że osoby z Europy są narażone 3 razy bardziej na wycieki danych z kont niż reszta świata. 29,8% naruszeń to wycieki danych w Europie. Lecz oczywiście nie wszystkie kraje w tym samym stopniu są narażone na zagrożenia cybernetyczne.

Gdzie sprawdzić, czy padliśmy ofiarą wycieku danych?

Pierwsza witryna, którą powinniśmy odwiedzić to haveibeenpwned.com. Po wprowadzeniu adresu email lub numeru telefonu można dowiedzieć się czy powiązane z nimi dane wyciekły. Serwis może wskazać również zakres wycieku: czy wyciekły adresy email wraz z hasłami, czy hasła były dodatkowo zaszyfrowane oraz czy są jeszcze w bazie dane takie jak numery telefonów, miejsce zamieszkania oraz daty urodzenia. Również niektóre przeglądarki internetowe z wbudowanym menadżerem haseł mają możliwość wskazania, które z haseł pojawiły się w bazie wykradzionych danych.

Używanie unikalnych haseł w każdej usłudze to często niedoceniany bądź bagatelizowany środek ostrożności. Jednakże dzięki niemu po wycieku nie musimy zmieniać haseł w wielu serwisach. Oszczędzi nam to sporo czasu, stresu, a może nawet pieniędzy – mówi Aleksandr Valentij, Information Security Officer z Surfshark. 

Co należy zrobić, kiedy jesteśmy ofiarą wycieku danych?

Pierwszym krokiem jest zmiana hasła w każdej z usług, w których było ono używane. Jest to też dobry moment, aby dla pozostałych serwisów przez nas używanych zastosować silne, unikalne (czyli zupełnie niepodobne do siebie) hasła. Można próbować zapamiętać każde z nich, ale lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z menadżera haseł. Oprócz generowania unikalnych haseł dla każdej z usług potrafią one bezpiecznie przechowywać dane do logowania. Korzystanie z menadżera haseł wpłynie również pozytywnie na bezpieczeństwo w sieci.

Ważne jest także korzystanie z weryfikacji dwustopniowej. Może mieć ona formę kodu: wysłanego
SMS-em lub generowanego w aplikacji mobilnej. Dwuetapową weryfikację można także przeprowadzić wpinając do komputera czy smartfona niewielki, fizyczny klucz bezpieczeństwa podobny do pendrive’a lub karty płatniczej. Takie zabezpieczenie sprawi, że nikt nie skorzysta z danego serwisu, nawet gdy wycieknie nam hasło.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, których numer PESEL został wykradziony są alerty z Biura Informacji Kredytowej. Wyślą one email za każdym razem gdy: ktoś złoży wniosek o kredyt używając naszych danych, zostanie nam przydzielony kredyt oraz gdy bank sprawdza naszą historię kredytową.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…