Home Na czasie CUDA, Cuda, ogłaszają…

CUDA, Cuda, ogłaszają…

0
0
133

 Stworzone w celu wyświetlania na ekranie w czasie rzeczywistym obrazów, np. wirtualnych światów z gier, GPU (procesory graficzne) to najbardziej zaawansowane urządzenia technologiczne stworzone przez człowieka. Dla porównania, najlepsze procesory posiadają sześć rdzeni (czyli mogą w tym samym czasie wykonywać sześć różnych zadań), karty graficzne z tej samej półki aż… 256! Do wykorzystania tych możliwości trzeba było tylko mieć narzędzie pozwalające na takie programowanie, aby zamiast generowania trójwymiarowej grafiki te potężne chipsety zaprząc do innych obliczeń. Udało się to firmie NVIDIA – jednemu z dwóch największych dostawców GPU na świecie. Stworzyła i udostępniła za darmo rozwiązanie o znamiennej dla Polaków nazwie CUDA. Dzięki niemu, nawet mało zaawansowany programista może CUDownie wykorzystywać kartę graficzną by radziły sobie w ciągu minut z zadaniami zajmującymi CPU godziny.

Pierwszy skok TEGRisa

Komórkę ma każdy – dzwonią w autobusach, na ulicy, uczelni, zdarza się usłyszeć dzwonek niewyłączonego w porę telefonu przenośnego w nawet w takich miejscach jak kościół czy muzeum.

Po brawurowym szturmie na kieszenie i okopaniu się na zdobytych pozycjach w świecie komórek dokonuje się ewolucja. Z urządzeń służących do komunikacji głosowej stają się z wolna sprzętem, który owszem – posiada funkcję prowadzenia rozmów – ale przede wszystkim służy do zapewniania jego posiadaczowi rozrywki. Gry, zdjęcia i filmy przystosowane do oglądania na malutkich ekranach nie są już rzadkością. Do tego dochodzi standardowa już funkcjonalność odtwarzacza plików muzycznych.

I tu pojawia się Tegra – procesor graficzny, do pracy którego potrzebna jest minimalna wręcz ilość energii, jest wielkości kapsla, a do tego radzi sobie ze wszystkimi funkcjami komunikacyjnymi i multimedialnymi. Stworzyła go firma NVIDIA znana w świecie cyfrowego 3D i udostępniła  producentom telefonów. Oparte na Tegrze urządzenia swobodnie obsługują na przykład z filmy wysokiej rozdzielczości (HD Video) czy realistyczne gra, a przy tym nie trzeba ich ładować częściej niż zwykłych komórek.  Jeśli chcielibyśmy np. tylko słuchać muzyki wystarczy że ładowarkę podłączymy raz na .. 25 dni!

Nie jesteśmy skazani na korzystanie z funkcji graficznych na kilkucalowym wyświetlaczu – dopiero po podłączeniu mikrusa do telewizora HD docenimy moc tego komputera. Komputera, bo Tegra to tak naprawdę pełnoprawny multimedialny sprzęt w rodzaju tych jakie są na naszych biurkach, tyle że w miniaturze. Ze wszystkimi jego zaletami i możliwościami. Dostępne są już np. Microsoft Zune czy netbooki.

""Wszystkimi  zaletami – a więc także i tymi, które wykraczają poza funkcje komunikacji i wyświetlania grafiki trójwymiarowej. Takimi na przykład jak obliczenia GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units), z wykorzystaniem siły przetwarzania kart graficznych. Warunkiem obliczeń w chmurze jest dostęp do sieci i niewykorzystana moc obliczeniowa. Sieciowość jest podstawową cechą komórki – tej nowoczesnej, jak Tegra już nie na poziomie kontaktu głosowego z drugim człowiekiem, ale nieustannego wpięcia do Internetu. Mimo niewielkich rozmiarów graficzna moc obliczeniowa jest na poziomie desktopa sprzed 18 miesięcy. Przez większość dnia sprzęt taki leży kieszeni lub torebce, nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać go dokładnie tak samo jak uśpione komputery liczące w Folding@home.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

10 najtańszych samochodów na abonament

Masz 10 tys. zł na wkład własny i zastanawiasz się jakie auto możesz wynająć, aby miesięcz…