Home Biznes Cyfrowa transformacja w przemyśle. Po pierwsze – optymalizacja

Cyfrowa transformacja w przemyśle. Po pierwsze – optymalizacja

7 min
0
0
81

Dla 91 proc. z nich priorytetem jest budowanie procesów cyfrowych i pełna integracja IT w ramach organizacji. 67 proc. respondentów deklaruje, że dysponują klarowną strategią przemian cyfrowych, a 85 proc. z nich zamierza w najbliższych trzech latach inwestować w rozwiązania pozwalające na analizy predykcyjne.

W tegorocznym raporcie, opublikowanym przez firmę CGI, powstałym w wyniku wywiadów ze 140 menedżerami firm branży przemysłowej, najważniejszymi trendami, oprócz konieczności optymalizacji procesów, w dalszym ciągu pozostają kwestie integracji i analityki danych. Wraz ze wzrostem poziomu digitalizacji przedsiębiorstw, powstaje konieczność skupienia się także na cyberbezpieczeństwie. Ponadto, firmy, które mają ambicje stać się częścią ekosystemu zwanego Przemysłem 4.0, muszą przeorientować swoje podejście stawiając w centrum uwagi klienta i jego potrzeby, a nie swoje produkty.

– Wysiłki zmierzające do pełnego ucyfrowienia organizacji, konieczność sprostania wymaganiom dotyczącym wydajności łańcucha dostaw, integracji IT oraz coraz powszechniejszym zagrożeniom cyberbezpieczeństwa szybko zmieniają krajobraz sektora przemysłowego. Firmy dostrzegają potrzebę intensywnych działań na rzecz wejścia na wyższy poziom wydajności procesowej, która możliwa jest dzięki digitalizacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku polskich firm, które swoją przewagę konkurencyjną na europejskich rynkach opierają na taniej sile roboczej – mówi Bartłomiej Nieścierowicz, prezes CGI Polska.

Firmy powinny jak najwięcej czerpać korzyści z technologii Przemysłu 4.0, takich jak automatyzacja, sztuczna inteligencja, zaawansowana robotyka czy internet rzeczy. Co więcej, muszą także zadbać o ciągłość działania (business continuity) na wypadek blackoutów i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Jest to bardzo ważny aspekt w działaniach na rzecz digitalizacji przedsiębiorstwa.

CGI wspiera firmy sektora przemysłowego w zakresie wdrażania systemów zapewniających optymalizację i ciągłość produkcji bez przestojów. Pomaga im w zapewnieniu efektywnego łańcucha dostaw, testuje poziom bezpieczeństwa systemów, ocenia podatność na zagrożenia wg sprawdzonej metodologii ICS.

Producenci wdrażają nowoczesne technologie, aby stać się bardziej elastyczni i prowadzić swoje programy transformacji. Niemiecki producent statków Meyer Werft, postanowił zmodernizować IT w procesie produkcyjnym, wykorzystując narzędzia automatyzacji, aby zwiększyć wydajność i zapewnić stabilną i elastyczną produkcję. Stocznia, wspólnie z partnerem, CGI nie tylko optymalizuje procesy IT, lecz także realizuje inwestycje w urządzenia, maszyny i roboty. CGI wspiera firmę w budowaniu nowoczesnej infrastruktury dla nowych systemów, a także zapewnia ciągłość biznesową starszych rozwiązań, które w dużej mierze nadal są wykorzystywane w procesach operacyjnych.

Kolejną technologią, którą wdrażają menedżerowie chcący zapewnić swoim organizacjom konkurencyjność, jest uczenie maszynowe (machine learning). Ta dziedzina, ściśle związana ze sztuczną inteligencją pozwala przedsiębiorstwom m.in. przewidywać, identyfikować i zapobiegać błędom produkcyjnym, udoskonalać procesy i poprawiać rentowność spółki.

Jednym z przykładów zastosowania wyspecjalizowanych narzędzi z zakresu machine learning jest współpraca CGI ze szwedzkim producentem stalowych narzędzi przemysłowych, firmą Uddenholm. Rozwiązanie oparte na uczeniu maszynowym opracowane przez CGI pomaga Uddeholm przewidywać, identyfikować i zapobiegać błędom produkcyjnym, udoskonalać procesy i poprawiać rentowność. Więcej na ten temat znajduje się tutaj.

– Jesteśmy świadkami kolejnej, już czwartej rewolucji przemysłowej. Czas przemian w sektorze znacznie przyspieszył, a zwyciężą te organizacje, które już dziś zaczynają wdrażać nowoczesne technologie – dodaje Bartłomiej Nieścierowicz, prezes CGI Polska.[1] Badania CGI 2018-2019 Insights to Action zostały zrealizowane z udziałem ponad 1400 przedstawicieli firm z 10 obsługiwanych przez spółkę branż (finanse i bankowość, telekomunikacja, administracja publiczna, służba zdrowia, ubezpieczenia, przemysł, energetyka oraz handel, logistyka i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej). W wywiadach udział brały osoby zarówno z poziomu decydentów przez menedżerów po specjalistów w wielu organizacjach. Celem spotkań jest uzyskanie opinii na temat trendów rynkowych oraz priorytetów przedsiębiorstw względem kierunków strategicznych dla dalszego rozwoju.

 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…