Home Biznes Czy marketing potrzebuje wirtualnych społeczności?

Czy marketing potrzebuje wirtualnych społeczności?

0
0
81

Przywiązanie do marki, czyli więź między konsumentami

Raport „The 2008 Tribalization of Business” został opracowany przez Beeline Labs, Deloitte oraz Society for New Communications Research. W świetle przeprowadzonych analiz, możliwość budowania więzi między użytkownikami o zbliżonych poglądach i zainteresowaniach wpływa znacząco na skuteczność prowadzenia działań marketingowych w serwisach społecznościowych. Wydarzenia szeroko komentowane w mediach stanowią często impuls do powstawania społeczności wirtualnych. Prowadzenie działań marketingowych w ich obrębie przynosi z reguły najlepsze efekty. Ich poziom może dodatkowo zwiększyć umiejętne animowanie wirtualnych społeczności przez zespoły nimi zarządzające.

Zachęcać, upewniać, sprzedawać

Zaletą reklamy w serwisach społecznościowych jest możliwość precyzyjnego zmierzenia jej efektywności. 49% badanych marketerów za główny wskaźnik skuteczności promocji w wirtualnych społecznościach uważa zwiększenie świadomości marki wśród konsumentów. W opinii 41% respondentów ważny jest również stały kontakt społeczności z reklamodawcą, odzew w postaci komentarzy i pomysłów. Co ciekawe, dopiero co czwarty z badanych marketerów wskazuje bezpośrednie zwiększenie sprzedaży jako podstawowy wskaźnik efektywności reklamy w serwisach społecznościowych. Może to oznaczać, że wirtualne społeczności są kanałem promocji zoptymalizowanym przede wszystkim pod kątem prowadzenia długofalowych działań. Czy tak jest rzeczywiście?

Zwiększenie świadomości marki jest w wielu przypadkach drogą do trwałego wzrostu sprzedaży. Działania promocyjne w serwisach społecznościowych mają więc charakter pro sprzedażowy” –uważa Michał Wojda, Account Director Agencji interaktywnej EURA7.

Przyszłość w jasnych barwach?

Pozyskiwanie członków wirtualnych społeczności z odpowiednio dobranych grup docelowych ma kluczowe znaczenie w późniejszym prowadzeniu promocji w serwisach społecznościowych. Od aktywności członków wirtualnych społeczności zależy efektywność podejmowanych działań marketingowych. Rozwój serwisów społecznościowych musi być stale ukierunkowany na wzmacnianie interakcji miedzy użytkownikami.

Dynamicznie zachodzące zmiany i rozwój możliwości wykorzystywania serwisów społecznościowych mogą w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do zdominowania reklamy internetowej przez promocję z wykorzystaniem e-społeczności. Zależy to jednak również od tego w jakim tempie będzie postępował rozwój marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Należy więc spodziewać się, że konkurencja na rynku reklamy internetowej będzie rosła w szybkim tempie.

Agencja interaktywna EURA7 powstała w 1999 roku. Centrala agencji znajduje się w Krakowie. Firma posiada swój oddział w Londynie.Agencja specjalizuje się w produkcjach internetowych, e-marketingu, informatyce biznesowej, multimediach.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Groźne w skutkach i trudne do wykrycia – ataki podsłuchowe to realne zagrożenie

Cyberataki bazujące na podsłuchu to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Prowadzący …