Home Na czasie Domeny wielkiego ryzyka

Domeny wielkiego ryzyka

0
0
115

Domeny wielkiego ryzyka

Raport McAfee, firmy zajmującej się technologią bezpieczeństwa internetowego, jest przewodnikiem po domenach narodowych. Strony otrzymały kolor czerwony, żółty lub zielony, w zależności od ilości poprawnie zdanych testów.

Czerwony został zarezerwowany dla tych stron, które nie przeszły poprawnie większości z nich, czyli dla tych, które zawierają oprogramowanie szpiegowskie, spam, pop-up’y a także exploity czyli programy wykorzystujące błędy w eksploatowanym oprogramowaniu pozwalające na przejęcie kontroli nad danym procesem.

Kolor żółty przyznano stronom, które zaliczyły testy, ale zawierają elementy uciążliwe dla użytkownika (pop-up’y, linki do innych stron), które potencjalnie mogą być niebezpiecznie. Kolor zielony oznacza całkowicie bezpieczne strony internetowe.

Najbezpieczniej w Finlandii, Norwegii i Szwecji

Trzy z najbezpieczniej ocenianych pięciu adresów w badanych domenach pochodzą z krajów nordyckich. Finlandia, Norwegia i Szwecja nie przekraczają 0.25% niebezpiecznych ocen. Islandia i Irlandia zamykają piątkę z ocenami poniżej 0.2%

Rosja to bardzo niebezpieczny Internet

Rosja i Rumunia znalazły się na samym szczycie rankingu najniebezpieczniejszych stron, z wynikiem 4,5% (Rosja) i 5,6% (Rumunia). Na tych stronach znajdziemy najwięcej exploitów i programów samościągających się (drive-by-download). Aż 4,1% badanych stron otrzymało oznaczenie czerwone lub żółte.

Niebezpieczne .com i .info

Poza niektórymi domenami krajowymi, niebezpieczne są też takie rozszerzenia jak .com i .info. Zwłaszcza rozszerzenie .info okazuje się najbardziej niebezpieczna domeną gdyż blisko 7,5% stron w tym rozszerzeniu jest ocenianych jako niebezpieczne. Drugie pod względem niebezpieczeństwa jest .com wykazujące 5,5% ocen ryzykownych. Poziom zagrożenia wzrasta tu z powodu ogromnej popularności tego rozszerzenia. Prawie 90% kliknięć przypada właśnie na strony z rozszerzeniem .com a tym samym dominują tu oceny czerwone czyli niebezpieczne.

Niektóre operacje wykonywanie w sieci są bardziej niebezpieczne od innych. Jeśli np. chcemy założyć konto pocztowe na stronie o rozszerzeniu .info, jesteśmy bardziej narażeni na otrzymywanie spam’u (72,3% przypadków). Najbezpieczniejsze nadal pozostaje rozszerzenie .gov.

Rozszerzenie .pl nadal ryzykowne

Rozszerzenie .pl znalazło się na 35 miejscu rankingu zawierającego 265 krajów. O tej pozycji zdecydowała duża zawartość exploit’ów i programów typu oprogramowania szkodliwego automatycznie instalującego się na komputerze. Pod względem zawartości spamu plasujemy się na 56 miejscu, natomiast ilość exploit’ów i szkodliwych programów zapewniła nam odpowiednio 18 i 25 miejsce w rankingu.

Raport McAfee powinien być sygnałem alarmowym dla administratorów stron, które znalazły się na pierwszym miejscu rankingu. Szczególnie uważni powinni być administratorzy domen o niskich kosztach utrzymania. Słaby nadzór prowadzi do zwiększenia zagrożenia spamem i innymi atakami.

Więcej informacji:

http://www.mcafee.com.pl

http://www.mcafee.com


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wzrost kosztów związanych z wyciekami danych w branży medycznej. Decyzje podejmowane ad hoc mogą być kosztowne

W 2023 r. koszty wycieków danych w branży ochrony zdrowia były o ponad 53% większe niż w 2…