Home Maszyneria Drukarka laserowa czy atramentowa

Drukarka laserowa czy atramentowa

0
0
692

Elektroniczne wersje wielu dokumentów to z pewnością duża wygoda w obecnej sytuacji – szczególnie gdy praca hybrydowa oraz wykonywanie służbowych obowiązków na odległość z dowolnej lokalizacji zyskuje na popularności. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich nadal musi posiadać swoje papierowe odpowiedniki.

Pomimo nieustającego procesu cyfryzacji, jednym z podstawowych urządzeń biurowych nadal jest drukarka. Dlatego tak ważne jest dobranie urządzenia drukującego do indywidualnych potrzeb. Bardzo ciężko jest jednoznacznie wskazać, jaki typ drukarki jest dedykowanym rozwiązaniem do biura czy mieszkania. Zarówno modele atramentowe, jak i laserowe mają swoje grono zwolenników, ponieważ w dużym stopniu ich wybór uzależniony jest od sposobu wykorzystania i wymagań dotyczących drukowanych materiałów. Oba typy urządzeń drukujących mogą dostarczać wydruki wysokiej jakości przy zachowaniu optymalnych kosztów eksploatacji.

„Przy wyborze drukarki powinno się jasno określić jej przeznaczenie. Już na etapie zakupu warto doprecyzować czy będzie to urządzenie do wydruku zdjęć lub innych materiałów graficznych, czy raczej jego głównym zadaniem ma być wydruk dużej ilości dokumentów tekstowych. Szukając odpowiedniej drukarki, konieczne jest, aby dopasować szybkość i jakość druku do naszych potrzeb. Nie należy jednak zapominać o zweryfikowaniu kosztów eksploatacji w tym nie tylko ceny tuszy, czy tonerów, ale również uwzględnić żywotność urządzenia” – komentuje Katarzyna Idzkiewicz, Senior Marketing Coordinator w firmie Brother Polska.

Do użytku domowego, najczęściej wybieranym urządzeniem jest drukarka atramentowa, głównie ze względu na jej cenę, kompaktowe wymiary oraz łatwość wymiany czy uzupełnienia pojemników na tusz.

„Użytkownicy drukarek często narzekają na kończący się tusz wtedy, kiedy akurat drukują duże ilości dokumentów. W przypadku serii kolorowych, atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych InkBenefit Plus za sprawą przezroczystych, wbudowanych pojemników zyskujemy pełną kontrolę nad poziomem tuszu. Możemy go uzupełniać dowolnie – w zależności od aktualnej potrzeby i planowanego zużycia. Otrzymujemy w ten sposób większą kontrolę nad materiałami eksploatacyjnymi, które są niezbędnym wydatkiem w przypadku każdej drukarki” – dodaje Idzkiewicz.

Zazwyczaj drukowanie w domu kojarzy nam się z typowymi wydrukami dla rodziny, takimi jak plan zajęć, kolorowanki czy obrazki dla najmłodszych, w związku z tym te materiały nie muszą być wydrukowane w zawrotnym tempie.

Jednak jeśli mowa o korzystaniu z drukarki w przestrzeniach biurowych, znaczącym czynnikiem jest czas – czyli w tym wypadku szybkość wydruku jest kluczowa. W związku z tym, do siedziby biura, dużo lepszym wyborem będzie drukarka laserowa, która jest znacznie szybsza od atramentowej. Te urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o środowisku biurowym, wyposażone są także w rozwiązania, takie jak łączność bezprzewodowa, drukowanie mobilne czy opcjonalne akcesoria w postaci dodatkowych podajników na papier.

Urządzenie laserowe pozwala znacząco zredukować koszty druku pojedynczej strony. Jednak jeśli nasze biuro nie generuje masowych wydruków, a bardziej kładziemy nacisk na ich jakość, jak np. w przypadku szczegółowych projektów, czy konieczności odzwierciedlenia gamy kolorystycznej, warto zainwestować w nowoczesną drukarkę atramentową. Należy również zwrócić dużą uwagę na żywotność urządzeń oraz możliwość ich serwisowania i naprawy zamiast wymiany. Ważne jest więc, aby wybierając sprzęt brać pod uwagę okres gwarancji oferowanej przez producenta oraz zakres usług z nią związany. Kupując sprzęt, znanego i sprawdzonego producenta zyskujemy pewność, że unikniemy problemów związanych z codziennym użytkowaniem oraz jakością druku urządzenia.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Technologie cloud-native zyskują na popularności. Jakie korzyści dają i w jakich sektorach są wykorzystywane?

Badania pokazują, że technologie chmurowe i konteneryzacja mają coraz większe znaczenie dl…