Home Biznes Duży może więcej (zedrzeć z klientów)

Duży może więcej (zedrzeć z klientów)

0
0
169

Z badań przeprowadzonych przez dziennikarzy CRN na przełomie maja i czerwca wynika jednoznacznie, że hipermarkety takie jak Media Markt, Saturn czy ElectroWorld traktują swoich klientów jak „mięso armatnie” – najpierw dzięki kosztownym kampaniom reklamowym wbijają swoim „żołnierzom”, że w dużym sklepie jest najtaniej, dzięki czemu armie klientów szturmują sklepy, kończąc na „polach minowych” pseudopromocji.

Tymczasem klient, który chciałby uniknąć tego losu, powinien zachować się jak saper – najpierw sprawdzić teren, najlepiej porównując ceny w jednym z kilku działających serwisów internetowych, takich jak www.ceneo.pl czy www.kupujemy.pl

Górą najmniejsi

Tym razem dziennikarze CRN przygotowując kolejną edycję raportu cenowego skupili się na cyfrowych aparatach fotograficznych. Sezon wakacyjny to czas boomu na takie właśnie aparaty (dziś tradycyjne aparaty zdecydowanie wyszły z mody), ale cyfrówki służą nie tylko na wyjazdach wakacyjnych. Praktycznie każda mała czy średnia firma powinna mieć taki sprzęt: nic tak nie ubarwi strony internetowej jak aktualne zdjęcie, a w wielu przedsiębiorstwach cyfrówki służą do dokumentacji wykonanej pracy (na przykład w agencjach sprzedających powierzchnie na billboardach).

Wynik testu CRN przedstawia się następująco. Na osiem modeli aparatów, których ceny można było porównać, bo były oferowane w małych sklepach indywidualnych, sieciach sklepów i hipermarketach, pięć najtaniej można było kupić właśnie u najmniejszych dilerów. W dwóch przypadkach górą były hipermarkety, a tylko raz zwyciężyły sieci małych sklepów.

Autorzy raportu wskazują, że czasem nawet duże sklepy mają różne ceny w różnych miastach – na przykład za Panasonica DMC-8 trzeba zapłacić 780 zł w lubelskim Media Markcie, ale ten sam aparat kosztuje już 999 zł w Media Markt w Bielsku-Białej.

Warto też uważać na niewielkie sklepy w małych, odległych miejscowościach. W zestawieniu cenowym CRN jednym z najdroższych sklepów okazał się niewielki diler z… Zakopanego.

Nawet 150 zł oszczędności

Jeśli chcielibyśmy kupić stosunkowo popularny model Canona A530, szerokim łukiem omijajmy rynkowych gigantów. W niewielkim sklepie we Wrocławiu zapłacimy za taki aparat. 725 . Nieco więcej przyjdzie nam wyjąć z portfela jeśli zdecydujemy się na zakup w jednym ze sklepów sieci Vobis w Warszawie – 799 zł. O ile jednak jest to „normalna” różnica w cenie między Warszawą a mniejszymi miastami w Polsce (niestety, w stolicy jest zwykle najdrożej), to nic już nie tłumaczy „okazyjnej” oferty Media Marktu – 949 zł za ten sam aparat.

 

Andrzej Kaczmarek

 

Przykładowa różnice w cenach (najwyższa i najniższa)

Olympus FE-111

695 zł – Saturn, Waszawa (Janki)

529 zł – SeveNet, Gdańsk

Porównanie średnich cen (w kilkudziesięciu sklepach) Olympusa FE-140

799 zł – sieć Elektro World

794 zł – sieć Saturn

776 zł – sieć Media Markt

749 zł – indywidualne sklepy


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…