Home Maszyneria Wi-Fi – więcej niż sieć

Wi-Fi – więcej niż sieć

0
0
132

O tym, ze istnieje coś takiego jak łączność radiowa w standardzie WiFi wie już chyba każdy, kto nawet w niewielkim stopniu interesuje się komputerami. Wiadomo, że można dzięki niej przesyłać dane, a zatem w wielu zastosowaniach (oczywiście pod różnymi warunkami) potrafi z powodzeniem zastąpić kabel.

O tym, że dzięki łączności WiFi można łatwo i wygodnie stworzyć firmową sieć pisaliśmy już w naszym serwisie. W tym artykule spróbujemy przyjrzeć się bliżej konkretnym zastosowaniom, w których kabel z powodzeniem odesłać można do lamusa.

Drukuj, skanuj…

Drukarka powinna stać w firmie w miejscu najbardziej dostępnym dla wszystkich pracowników. Jeśli Twoja firma znajduje się w domu – nie ma przeszkód, żeby to samo urządzenie służyło Twoim domownikom. Nie ma też powodu, dla którego miałbyś rezygnować z wysyłania zadań drukowania np.: z łóżka. Kabel może być w tym przypadku całkowicie zbędny.

Drukarka może być podłączona bezpośrednio do routera sieci bezprzewodowej (jeśli zdecydowałeś się np.: na rozprowadzenie w firmie lub domu internetu drogą radiową) lub mostu WiFi (urządzenia, które niemal każde „zwykłe” urządzenie potrafi przemienić w sprzęt mobilny). Możesz też zaopatrzyć się w serwer wydruku (print serwer), który będzie komunikował się z komputerami w Twojej firmie lub biurze za pomocą łączności radiowej, a z drukarką za pomocą kabla.

Jeśli jednak żadne z tych rozwiązań nie wydaje Ci się dobre – możesz kupić po prostu drukarkę obsługującą łączność WiFi. Na rynku funkcjonują też urządzenia wielofunkcyjne umożliwiające taką komunikację. Dzięki nim np. skanowane dokumentu mogą być wysyłane do komputerów bez pomocy kabla.

Magazynuj, archiwizuj.

Przestrzeń dyskowa ma jedną niedobrą cechę. Wcześniej czy później staje się zbyt mała w stosunku do Twoich potrzeb. O ile jeszcze kilka lat temu 10 GB pamięci było w zupełności wystarczające – dzisiaj, w dobie przeżywającej rozkwit fotografii cyfrowej i gromadzenia danych – dysk 40 GB zapełnia się niespodziewanie szybko. Oczywiście dane lub pliki multimedialne można magazynować na nośnikach wymienialnych takich jak płyty CD i DVD. Jest to jednak niewygodne – danych, których potrzebujemy natychmiast nigdy nie ma pod ręką.

Rozwiązaniem może być powiększanie dysków – co jednak mają powiedzieć posiadacze notebooków, w których dyski wciąż są dużo mniejsze niż w komputerach stacjonarnych, a ich wymiana to spory kłopot i koszt? Na szczęście istnieją dyski zewnętrzne, które mogą być dołączane do komputera za pomocą przewodu.

No właśnie – ale przewód, to zaprzeczenie mobilności. Może lepiej zdecydować się na dysk, który podpięty do routera bezprzewodowego będzie przechowywał dane i w razie konieczności przesyłał jej do komputerów w firmie lub biurze bezprzewodowo – za pomocą transmisji WiFi?

Dysk nie musi stać obok komputera, z którym ma współpracować – może znajdować się w innym pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie jego hałaśliwość mogłaby być uciążliwa.

Monitoruj

Montaż kamer monitorujących pomieszczenia lub teren firmy to duży wydatek. Drogi jest nie tylko sam sprzęt, ale również okablowanie do przesyłania obrazu, oraz wykonanie samej instalacji.

Na rynku znaleźć można jednak kamery monitorujące, wyposażone w łączność w standardzie WiFi. Przesyłają one obraz bez pomocy kabla, co pozwala ograniczyć koszty inwestycji i znacznie ułatwić montaż instalacji.

Prezentuj

Urządzeniem, które w istotny sposób może ułatwić życie firmy jest projektor cyfrowy. O jego użyteczności przy prezentacjach nie trzeba przekonywać. Ceny tych urządzeń w ostatnich miesiącach spadły na tyle, że mogą one liczyć również na zainteresowanie ze strony małych i średnich firm.

Niestety jednym z nielicznych ich minusów jest niewielka mobilność. Samo urządzenie nie jest duże, ale zawsze musi stać w pobliżu komputera, z którym współpracuje. Tym co łączy obie maszyny jest kabel. W efekcie bardzo często rzutnik stoi zbyt blisko ekranu lub ściany, na której wyświetlany jest obraz i hałasuje dokładnie po środku stołu, przy którym siedzą uczestnicy prezentacji.

Radiowa transmisja danych rozwiązuje ten problem. Rzutnik może stać tam, gdzie będzie zapewniał najlepszy obraz. Przesyłanie danych odbywa się za pomocą WiFi – bez użycia kłopotliwego kabla.

Pamiętaj o bezpieczeństwie.

Decydując się na korzystanie z łączności radiowej w standardzie WiFi trzeba pamiętać, że jest ona narażona na ataki niepowołanych osób. Transmisja między komputerem, a rzutnikiem, realizowana za pomocą kabla jest całkowicie bezpieczna. W przypadku łączności radiowej dostępność dla osób trzecich jest o wiele większa, dlatego w każdej sieci stworzonej w oparciu w standard WiFi i przy okazji każdej transmisji danych trzeba pamiętać o odpowiednim szyfrowaniu informacji.

WiFi nie tylko w biurze.

Urządzenia obsługujące standard radiowej transmisji danych w standardzie WiFi w coraz większej ilości pojawiają się na rynku. Sprzyja to niższym cenom i większej dostępności. W przypadku niektórych zastosowań skorzystanie z łączności radiowej daje bardzo wiele korzyści. Tak w biurze, jak i w domu.

Przykładem urządzenia, które jest przydatne szczególnie w tym drugim miejscu jest odtwarzacz DVD umożliwiający transmisję danych drogą radiową.

Dzięki niemu film znajdujący się na dysku komputera może być wyświetlany na telewizorze stojącym w drugim pokoju. Dzięki dostępowi do sieci bezprzewodowej, a za jej pośrednictwem do internetu, odtwarzacz pozwala na słuchanie internetowych stacji radiowych lub grę w sieci. A jego wbudowany dysk może służyć jako zewnętrzna pamięć dla wszystkich domowych komputerów.

Może nie powinniśmy o tym pisać, bo nie jest to sprzęt biurowy.

Ale przecież z firmy do domu jest czasem tylko jeden krok.

A dla fal radiowych jest on wyjątkowo mały.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Trend: nie kupuj auta – wynajmij i używaj

Dla wielu przedsiębiorstw samochód jest niezbędnym narzędziem do prowadzenia działalności,…