Home Biznes e-bankowość w badaniu TNS OBOP

e-bankowość w badaniu TNS OBOP

0
0
121

Niefrasobliwość nie jest cnotą

Niepokój budzi również możliwość kradzieży loginu i hasła (u 13% respondentów) oraz fałszywe strony banków (u 6%). Tylko 3% ankietowanych wyraziło obawę bycia podglądanym podczas korzystania z e-konta. Tyle samo osób boi się wirusów. Pytani wybierali spośród odpowiedzi zawartych w przygotowanym już zestawie. Nikt nie wskazał na obawę przed „programami szpiegującymi”. Respondenci byli również pytani o negatywny wpływ cyberprzestępczości na rozwój bankowości on-line. Czterdzieści procent wskazało na istnienie takiego związku. Jednak aż jedna piąta nie dostrzega negatywnego wpływu cyberprzestępczości na rozwój e-bankowości.
Ile jesteś skłonny płacić

Mimo obaw o bezpieczeństwo i świadomości niektórych zagrożeń, badani trudem wskazują, ile warta może być dodatkowa ochrona konta. Blisko 60% pytanych, jaką kwotę skłonni by byli zapłacić za ulepszone zabezpieczenie ich wirtualnego rachunku, nie było w stanie udzielić żadnej odpowiedzi. Nie wskazywali jednak również opcji 0 zł. Średnia kwota deklarowanych miesięcznych opłat wynosiła 7,7 zł. Najwięcej, bo ok. 13 zł miesięcznie, byliby w stanie zapłacić prywatni przedsiębiorcy.

Gdzie można bankować w sieci

Badani pytani o miejsce, w którym najczęściej korzystają z dostępu do sieci wskazywali w większości przypadków dom (prawie 70 proc.). Na kolejnym miejscu znalazła się praca – ponad 20% odpowiedzi, następnie szkoła, uczelnia czy kawiarenka internetowa. Znaczną popularnością cieszy się też korzystanie z Internetu u przyjaciół i znajomych (12%), co może być związane z dostępem zapewniającym szybsze połączenie. Warto odnotować, że aż 91% prywatnych przedsiębiorców deklaruje, iż korzysta z sieci w domu.

 Co znaczy młodość
Badania wykazały, że opinie o bankowości internetowej wiążą się z wiekiem i wykształceniem respondentów. Osoby młodsze i lepiej wykształcone, a więc również te które najprawdopodobniej sprawniej i chętniej posługują się Internetem, są w stanie w miarę realistycznie określić poziom zagrożenia, a także posiadają własne opinie dotyczące różnego rodzaju niebezpieczeństw. Z kolei osoby pracujące posiadają wyższą świadomość w zakresie bezpieczeństwa Internetu. Fakt ten należy wiązać ze stale rosnącą wiedzą przedsiębiorców i kadry zarządzającej o konieczności ochrony danych. Dziś trudno wyobrazić sobie firmę, nawet bardzo małą, która nie posiada żadnego systemu zabezpieczeń.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Podróże Europejczyków w 2024 roku – raport Mastercard Economics Institute

W 2024 roku sektor turystyczny notuje kolejne wzrosty. Według najnowszej analizy Mastercar…