Home Analizy e-PITy: szansa na duże oszczędności

e-PITy: szansa na duże oszczędności

0
0
105

System elektronicznych deklaracji podatkowych podpisywanych kwalifikowanym podpisem elektronicznym Ministerstwo Finansów wprowadziło już w zeszłym roku. Z rozwiązania tego na szeroką skalę skorzystały firmy zatrudniające powyżej 5 pracowników, czyli te które były zmuszone do rozliczeń z ZUS za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Natomiast wśród osób fizycznych akceptacja tej formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym  była prawie zerowa – właśnie ze względu na konieczność posiadania drogiego e-podpisu. Roczne zeznania podatkowe za pośrednictwem e-Deklaracji złożyło wówczas jedynie 419 osób.

W tym roku Ministerstwo Finansów w porozumieniu z MSWiA zdecydowało się na autentyczną rewolucję – przygotowało i udostępniło aplikację do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną bez e-podpisu. Zmiana ta szeroko otworzyła furtkę indywidualnym podatnikom – przez Internet swoje PIT’y wysłało aż 89 000 osób.

Oszczędzać wszyscy mogą

Z punktu widzenia podatnika korzyści są ewidentne – zaoszczędzony czas na mozolnym wypełnianiu papierowego formularza, eliminacja pomyłek i co nie mniej istotne brak stresu związanego z dojazdem, kolejkami i samym kontaktem z urzędem.

Z punktu widzenia budżetu Państwa oszczędności też mogą być niebagatelne, co można wykazać prostym rachunkiem. Jeżeli przyjmiemy, że wprowadzenie tradycyjnego papierowego formularza PIT do komputera zajmuje urzędnikowi 10 minut, to wprowadzenie 89000 dokumentów zajęłoby ponad 7 lat! Jeżeli urzędnik zarabia średnią krajową to samo wynagrodzenie wyniósłby ponad 300000 zł. Co by było gdyby wszyscy podatnicy złożyli deklaracje PIT drogą elektroniczną? Oszczędności przekroczyłyby ponad 30 milionów złotych.

O technologii – PDF, Acrobat i AIR w systemie e-Deklaracje

W swoim rozwiązaniu Ministerstwo wykorzystało technologię Adobe Acrobat do budowy aktywnych formularzy PDF. Wykorzystanie formatu PDF będącego obecnie standardem ISO podyktowane było jego dostępnością, oraz  troską  o bezpieczeństwo przesyłanych danych.  W tym roku  oprócz formularzy elektronicznych dla podatników indywidualnych Resort dostarczył  aplikację zbudowaną w oparciu o technologię AIR (Adobe Integrated Runtime), która automatyzuje proces pobierania formularzy oraz  przyjmuje komunikaty przychodzące ze strony Ministerstwa (takie jak  informacje o poprawności przesyłanych formularzy  czy Urzędowe Poświadczenia Odbioru).

Cechy zastosowanej technologii

  • Korzystanie z rozwiązań standardowych – PDF jest standardem ISO 32000
  • Bezpieczeństwo danych –  format PDF jest formatem bezpiecznym, zapewniającym pełną zgodność przesyłanych danych
  • Powszechność  – do wypełnienia i wysłania formularza potrzebne są jedynie darmowe aplikacje Acrobat Reader  i Adobe Flash, zainstalowane obecnie na ponad 90% komputerów osobistych
  • Możliwość pracy aplikacji napisanej w AIR w trzech środowiskach klienckich (Windows, MacOS, Linux)
  • Szybkość i prostota tworzenia aktywnych formularzy w technologii Acrobat
  • Szybkość i prostota tworzenia aplikacji w technologii AIR


    Dodaj komentarz

    Przeczytaj również

    Telewizor, smartfon, pecet. W ten sposób Polacy spędzą najbliższe Święta

    Wielkanoc będzie leniwa – wynika z badania online, przeprowadzonego przez firmę Komputroni…