Home Chmura Efektywność energetyczna i bezpieczeństwo priorytetem

Efektywność energetyczna i bezpieczeństwo priorytetem

0
0
150

Polski rynek centrów danych do 2027 roku urośnie do 235,6 tys. mkw powierzchni brutto – wynika z analiz PMG. W Polsce swoją pozycję umacnia Equinix, oferując usługi o globalnym zasięgu. Co przyniesie rozpoczynający się 2023 rok oraz jakie wyzwania i trendy czekają sektor data center? Pytamy Sylwię Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce.

W jaki sposób obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna wpływa na działalność firmy w Polsce?

Sylwia Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce: Equinix, jako międzynarodowa firma zapewniająca bezpieczeństwo przechowywanych danych, przygotowała się do przezwyciężenia tych wyzwań. Energię na potrzeby naszej działalności operacyjnej kupujemy globalnie, co pozwala zoptymalizować koszty. Dodatkowo stworzyliśmy i wdrożyliśmy plany ciągłości biznesowej na wypadek hipotetycznych przerw w dostawach energii. Co więcej, centra danych Equinix są ze sobą wzajemnie połączone, co daje naszym klientom możliwość back up’u danych w sieci prawie 250 data center znajdujących się w 32 państwach na całym świecie.

Jakie trendy można zaobserwować na polskim rynku centrów danych?

 SP: W kontekście rosnących cen energii coraz ważniejszy staje się współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) mierzący zużycie energii przez centrum danych. Im wskaźnik bliższy cyfrze 1, tym większa efektywność energetyczna. Dla Equinix współczynnik PUE wynosi 1,4 – czyli z każdego 1,4 MW klient otrzymuje na swoje potrzeby 1 MW. Dla klientów, którzy przechowują dane na własnych serwerach, ten wskaźnik wynosi 3-4 PUE. Czyli na każde 3-4 MW zużytej energii tylko 1 MW jest skonsumowany na pracę serwerów, a reszta jest tracona na inne procesy. Klienci dostrzegają więc, że warto outsorcować usługę kolokacji, bo oznacza ona niższe koszty energii i większe bezpieczeństwo danych. Coraz więcej klientów oczekuje też programów związanych z zielonymi źródłami energii. Equinix już dziś globalnie konsumuje 95% energii ze źródeł odnawialnych, a do 2030 roku będzie to 100%.

W jaki sposób kolokacyjne centra danych i usługi z nimi związane mogą przyczynić się do cyfryzacji polskiej gospodarki?

 SP: Nasze centra danych są połączone bezpośrednio nieinternetową siecią Equinix Fabric. Organizacje, które mają dostęp do tej infrastruktury, jednocześnie uzyskują dostęp do łączności między firmami, a jest ich w naszej sieci ponad 10 tys. Dla polskiej gospodarki oznacza to, że zagraniczne firmy mogą łączyć się z krajowymi podmiotami, a przed polskimi przedsiębiorstwami otwiera się cały świat możliwości. W szczególności dla firm korzystających i tworzących rozwiązania chmurowe, internetowe i aplikacyjne oraz wszędzie tam, gdzie czas połączeń liczony jest w milisekundach, a cyberbezpieczeństwo oraz niezawodność są na wagę złota.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Firma LG pobiła nowy rekord, pomyślnie przesyłając i odbierając bezprzewodowo dane 6G THz na odległość 500 metrów

Firma LG Electronics ogłosiła udaną bezprzewodową transmisję i odbiór danych o częstotliwo…