Home Biznes Fala podwyżek w branży IT

Fala podwyżek w branży IT

0
0
456

Wstrzymanie wzrostu płac po wybuchu pandemii było tylko chwilowe. W 2021 roku 4-krotnie zwiększyła się liczba ekspertów z branży IT, którzy dostali podwyżkę (61%). Dla porównania w 2020 roku tylko 14% ankietowanych zadeklarowało wzrost wynagrodzenia. Co więcej apetyt płacowy rośnie, a niektórzy zarabiają nawet 30 tys. złotych miesięcznie i więcej – podaje Devire w najnowszym raporcie „Branża IT 2021/22”.

Zarobią o połowę więcej

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa wzrost wynagrodzeń w branży IT mocno wyhamował. Agata Miller z Devire, prowadząca rekrutacje dla tego sektora, podkreśla jednak, że taka sytuacja nie trwała długo – „Już jesienią 2020 roku obserwowaliśmy powrót presji płacowej, a stawki zaczęły kilkukrotnie przekraczać te sprzed pandemii”.

W momencie wybuchu pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na rozwiązania chmurowe zaczęło skokowo rosnąć i umieściło chmurę wśród wiodących technologii. W efekcie zwiększa się również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy dostarczają rozwiązania chmurowe dla biznesu oraz na analityków zbierających, opracowujących i przetwarzających dane. Na atrakcyjne oferty pracy mogą dziś również liczyć eksperci odpowiedzialni za bezpieczeństwo sieci, a także rozwój aplikacji mobilnych.

Na tych stanowiskach zarobki rosną najszybciej i sięgają nawet 30 tys. złotych miesięcznie (doświadczenie na poziomie senior). Rekrutacja nowych pracowników i sprostanie ich wymaganiom płacowym jest dziś ogromnym wyzwaniem dla pracodawców. Jak komentuje Agata Miller z Devire:

Kandydaci uczestniczą teraz w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i niektórzy otrzymują nawet kilkanaście ofert pracy w tygodniu. Często zdarza się więc, że obecny pracodawca składa pracownikowi kontrofertę. Ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkę. W roku 2021 odnotowaliśmy znaczące wzrosty wynagrodzeń w branży IT, gdzie każdy specjalista bez względu na poziom stanowiska mógł liczyć na 10-15% podwyżkę. Wynika to przede wszystkim z rosnącego popytu na polskie usługi i produkty IT. W konsekwencji pracodawcy muszą jeszcze intensywniej walczyć o pracowników, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów.

10 stanowisk, dla których odnotowano największy wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatniego roku

Prezentowane wynagrodzenia dotyczą pracowników na stanowiskach Mid/Regular. Są to najwyższe stawki oferowane dla tych ekspertów w porównaniu rok do roku, zatrudnionych w oparciu o kontrakt B2B.

 

 

Blisko 50 proc. firm ma problemy z rekrutacją ekspertów IT

Jak wynika z danych Digital Economy and Society Index, opublikowanych przez Komisję Europejską, blisko 50 proc. polskich firm ma dziś problemy z rekrutacją talentów z sektora ICT. Popyt na specjalistów od lat przewyższa podaż. Przy obecnej luce kompetencyjnej pracodawcy muszą skupić swoje działania na budowaniu lojalności u zatrudnionych już pracowników. Może to być ogromnym wyzwaniem, ponieważ dla przeważającej części ekspertów z sektora technologii informacyjnych głównym motywatorem do zmiany pracy jest wynagrodzenie – przyznaje tak 62% ankietowanych. I choć większość talentów jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia (91%), to aż 42% badanych planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Wciąż jest wielu pracodawców, którzy – choćby kosztem niższych zysków – są w stanie dopłacić za odpowiednie kompetencje. Nawet firmy posiadające sztywną politykę wynagrodzeń i podwyżek w 2021 roku „odkręcały kurek” dla zespołów IT, w obawie o utratę pracowników (a i to nie zawsze gwarantowało sukces). Pracodawcy powinni zatem dobrze zaplanować swoje budżety, bo apetyt płacowy ekspertów z branży IT rośnie. Aż 85% pracowników, którzy dostali podwyżkę w ciągu ostatniego roku, nadal ma wyższe oczekiwania finansowe – podsumuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rozszerzona rzeczywistość jako nowy stróż bezpieczeństwa na drogach

Samochody autonomiczne zaczynają pojawiać się drogach, co rodzi pytania o przyszłe bezpiec…