Home Bezpieczeństwo Poradnik: Podstawy cyberbezpieczeństwa

Poradnik: Podstawy cyberbezpieczeństwa

1
0
1,473

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali krótki poradnik, dzięki któremu można łatwo wzmocnić bezpieczeństwo komputerowego oraz zadbać o prywatność w przestrzeni cyfrowej. Specjaliści zalecają wykonanie następujących działań:

  • Przeprowadź aktualizację oprogramowania na wszystkich urządzeniach. Wiele problemów z bezpieczeństwem można rozwiązać, instalując uaktualnione wersje oprogramowania. Według badania przeprowadzonego niedawno przez firmę Kaspersky 50% użytkowników, po otrzymaniu powiadomienia o aktualizacji, klika przycisk „przypomnij mi później”, ponieważ są zajęci innymi sprawami. Takie podejście może się zemścić, ponieważ uaktualnienia często usuwają błędy w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.
  • Zainstaluj solidne i godne zaufania rozwiązanie bezpieczeństwa i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. Dobry pakiet bezpieczeństwa rozwiąże większość problemów automatycznie i w razie potrzeby powiadomi Cię o konieczności wykonania pewnych działań.
  • Zadbaj o hasła. Warto regularnie aktualizować podstawowe hasła do poczty, platform społecznościowych oraz innych usług online. Najważniejsza zasada brzmi jednak: nie używaj tego samego hasła do wielu kont. Aby sprawdzić, jak bezpieczne jest Twoje hasło, wejdź na stronę: https://password.kaspersky.com/pl. W przypadku problemów z zapamiętaniem wszystkich haseł możesz skorzystać z niezawodnego menedżera haseł, który nie tylko pozwoli przechowywać wszystkie hasła w jednym miejscu, ale również pomoże wygenerować nowe, silne hasła.
  • Włącz uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Czekanie na kod w SMS-ie, gdy szybko chcesz otworzyć określony zasób online, może na pierwszy rzut oka wydawać się stratą czasu. Jednak uwierzytelnienie dwuskładnikowe jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi zapobiegających hakowaniu konta oraz kradzieży tożsamości online.
  • Sprawdzaj uprawnienia przyznane aplikacjom mobilnym oraz rozszerzeniom przeglądarek.
  • Regularnie twórz kopię zapasową ważnych danych. Bezpieczną opcją jest wykonanie dwóch kopii: jednej przechowywanej w chmurze, a drugiej na fizycznym nośniku (takim jak przenośny dysk twardy, karta pamięci, pendrive itd.), który nie jest na stałe podłączony do komputera. Od czasu do czasu sprawdź, czy kopia zapasowa jest sprawna.

Jeden komentarz

  1. niki

    21 grudnia 2021 w 11:40 am

    Oprogramowanie ułatwia życie i nie trzeba dzwonić co chwila do informatyka 😀 u mnie sprawdza się n vision Narzędzie do zarzadzania it o bardzo rozbudowanej funkcjonalności, przydatne dla każdego administratora sieci czy firmy. Od monitoringu sieci blokuje podejrzane ruchy na stronach,po audyt sprzętu i oprogramowania, kontroli użytkowników.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Hisense UXKQ: rewolucja w świecie telewizorów Mini LED

Rynek elektroniki użytkowej przeżywa prawdziwy renesans, dostarczając konsumentom urządzen…