Home Na czasie Firmowe spotkania świąteczne: 70% Polaków chciałoby się spotkać ze współpracownikami

Firmowe spotkania świąteczne: 70% Polaków chciałoby się spotkać ze współpracownikami

7 min
0
0
313

Co drugi polski pracownik twierdzi, że firmowe spotkania świąteczne integrują zespół, a 40% przyznaje, że są one wyrazem dbałości pracodawcy o pracownika. Mimo tęsknoty za takimi spotkaniami, w obliczu kolejnej fali pandemii, prawie 60% Polaków woli, aby w tym roku odbyły się one w kameralnym gronie.

 Rokrocznie w grudniu platforma FREE NOW notuje rekordowe liczby przejazdów taxi, głównie za sprawą firmowych imprez odbywających się w ciągu tygodnia. Z naszych wewnętrznych danych wynika, że w grudniu 2020 r., liczba przejazdów z segmentu wieczornych zamówień w dni powszednie wzrastała dwukrotnie z tygodnia na tydzień. Spodziewamy się podobnych wyników także w tym roku, jeśli w międzyczasie nie zostaną wprowadzone odgórne ograniczenia związane z pandemią – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.

Tęsknimy za spotkaniami, ale wolimy je w kameralnym gronie

Wyniki ankiety FREE NOW nie pozostawiają złudzeń, że pandemia wzmogła tęsknotę za nieformalnymi spotkaniami w firmowym gronie. 88% polskich pracowników twierdzi, że w ich firmie zazwyczaj organizowane jest spotkanie świąteczne, a 71% z nich chciałoby tego także w tym roku. Dla porównania, 60% Europejczyków wyraziło taką chęć w tej ankiecie. Badani z Polski, którzy nie są zainteresowani udziałem w świątecznej imprezie firmowej, w 34% twierdzą, że to z powodu pandemii.

Jeśli chodzi o skalę wydarzenia, aż 57% pracowników woli jednak, aby nieformalne spotkania firmowe miały kameralny charakter. Natomiast co piąty badany w ankiecie FREE NOW, chciałby mimo wszystko, by zostało zorganizowane z rozmachem, bo chce nadrobić zeszłoroczne ograniczenia. Tylko 3% polskich pracowników preferuje spotkanie świąteczne w formie online.

Polacy zapytani o to co najbardziej lubią w firmowych spotkaniach świątecznych, w 53% zwracają uwagę na możliwość integracji całego zespołu, a 30% twierdzi, że dzięki nim może lepiej poznać współpracowników rozmawiając na inne tematy niż praca. Dla 21% to także okazja do poznania osób z innych działów firmy, a 19% docenia darmowe drinki i jedzenie. Tylko 3% badanych Polaków przyznaje, że nie lubi niczego w takich imprezach.

Bezpieczne powroty jako benefit pracowniczy

Badanie FREE NOW wykazało również, że 4 na 10 Polskich pracowników zwykle zostaje na firmowej imprezie kilka godzin, a 19% wychodzi dopiero gdy wszyscy się zbierają. Wewnętrzne dane FREE NOW potwierdzają, że szczyt grudniowych zamówień w dni powszednie zaczyna się po godzinie 23.00 i trwa jeszcze nawet po północy.

Badanie wykazało, że istotnie 37% badanych Polaków przyznaje, że wraca z imprez firmowych taksówką. 35% wybiera auto prywatne (jadąc samodzielnie lub odbierani przez kogoś bliskiego), a 11% wraca ze świątecznych imprez publicznym transportem. Co ciekawe, aż 83% polskich pracodawców nie pokrywa kosztów przejazdów na świąteczną imprezę firmową dla swoich pracowników.

Bezpieczeństwo powrotów z imprez firmowych jest szczególnie ważne, zwłaszcza, że zazwyczaj takim spotkaniom towarzyszy spożywanie alkoholu. Badanie ujawniło, że tylko 18% Polaków preferuje bezalkoholowe napoje na imprezach firmowych. Co dziesiąty wybiera natomiast wysokoprocentowe drinki.

Pracodawcy, którzy zdecydują się na organizację takich spotkań, powinni zadbać o to, by ich pracownicy mieli zapewniony bezpieczny powrót. Jako platforma multimobilności, oferująca różne opcje przejazdów w jednej aplikacji, przy takich okolicznościach zdecydowanie zalecamy wybór taksówki. Nasza oferta “FREE NOW for Business” daje firmom możliwość założenia konta firmowego dla pracowników, w ramach którego mogą oni samodzielnie korzystać z naszej aplikacji do firmowych zamówień taxi. To także skuteczny benefit pracowniczy, jakim firmy mogą budować swoją pozycję jako zaufany pracodawca – podkreśla Krzysztof Urban.  

FREE NOW przypomina także o środkach bezpieczeństwa związanych z pandemią – kierowcy regularnie otrzymują wytyczne dotyczące dezynfekcji auta i konieczności noszenia maseczek. Pasażerowie także zobowiązani są do noszenia maseczek podczas przejazdu. FREE NOW zaleca też wybór opcji “Lite+Screen”, która gwarantuje przejazd autem z przesłoną ochronną. Więcej zasad dot. bezpiecznych przejazdów platforma promuje w aktualnej kampanii #SafeWithFREENOW.

[1] Ankieta została przeprowadzona na zlecenie FREE NOW w listopadzie 2021 roku, pośród 4,922 pracowników firmowych mieszkających w europejskich miastach z 10 krajów, takich jak: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Austria, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Francja, Rumunia i Polska. Grupa badanych przypadających na każdy z krajów wynosiła średnio 500 osób.

 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…