Home Biznes Finanse zasilane inteligentną automatyzacją

Finanse zasilane inteligentną automatyzacją

0
0
164

Pojawiające się technologie zapewniają nowy poziom elastyczności w finansach i księgowości (F&A). Najbardziej efektywne narzędzia nie tylko stosuje się w istniejących modelach biznesowych, ale przede wszystkim są wykorzystywane do większej i szerszej ponownej oceny tego, jak same procesy mogą się zmieniać – do projektowania nowej biznesowej rzeczywistości.

Automatyzacja księgowości to termin, który wszedł już na stałe w przestrzeń finansów. Sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML) i zrobotyzowana automatyzacja procesów (RPA) – to zjawiska, które rewolucjonizują tę branżę. Krótko mówiąc, zespoły finansowe muszą dziś na nowo zaprojektować swoją przyszłość. Jeśli podejdą do automatyzacji konstruktywnie i odważnie, wykorzystując jej wprowadzenie jako okazję do ponownej oceny obecnych praktyk, dostarczą swoim organizacjom więcej, niż to było możliwe kiedykolwiek wcześniej.

Według prognoz MarketWatch, wartość automatyzacji wzrośnie do prawie 9 miliardów dolarów do 2026 r. — skumulowana roczna stopa wzrostu (CAGR) o ponad 29 proc. Wiele z tych narzędzi jest bezpośrednio ukierunkowanych na branże księgową i finansową.

Dostęp do chmury w czasie rzeczywistym, dokładne prognozy, szybki wgląd w szerokie i precyzyjne dane wspierające podejmowanie decyzji biznesowych – te wszystkie czynniki wpływają na całkowitą transformację branży finansów i księgowości. Specjalistów z tego zakresu z kolei stawiają na pozycji partnerów organizacji w planowaniu i podejmowaniu strategicznych decyzji. Rozwój fin-tech poprawia dziś funkcjonowanie wielu aspektów biznesowej rachunkowości. Mimo to, automatyzacja finansów nie wpłynie na eliminację pracy ludzkich rąk, ale znaczne ją usprawni, a obecne w branży stanowiska – dogłębnie przetransformuje.

  • Pojawienie się inteligentnej automatyzacji daje zespołom finansowym szybszy dostęp do większej ilości informacji niż kiedykolwiek wcześniej. Mowa o danych, na podstawie których oni i każda inna część organizacji mogą z zyskiem działać. Co więcej, te same narzędzia sztucznej inteligencji nie tylko uzyskują dostęp do informacji — mogą również samodzielnie na nie reagować, bez dalszej interwencji człowieka i dla dobra przedsiębiorstwa jako całości. Automatyzacja jednak wcale nie musi być zagrożeniem. W rzeczywistości może to być obietnica — zwłaszcza, gdy jest to inteligentna automatyzacja, a szczególnie, gdy ma zastosowanie do finansów i księgowości – mówi Agnieszka, Leśniak, P2P Global Process Owner w Capgemini Polska. – Kiedy rozpoczynała się moja kariera w Capgemini, miałam do czynienia z papierowymi fakturami, od tego czasu przeszliśmy już szereg transformacji. Dziś wszystko jest zautomatyzowane i po prostu łatwiejsze, choć na początku wydawało się to wyzwaniem. W tej chwili obejmując stanowisko P2P Global Process Owner jestem odpowiedzialna m.in. za koordynację prac finansowo-księgowych między centrami Capgemini zlokalizowanymi w różnych częściach świata i właśnie wdrażanie automatyzacji do projektów, by pracy manualnej było jak najmniej – dodaje Agnieszka Leśniak.

Rozwiązania technologiczne, które są dziś dostępne, są w stanie prowadzić dokładne księgi, obsługiwać rozliczenia, prognozować przychody i ostrzegać w momencie, gdy budżet może zostać przekroczony. Te narzędzia jednak nie mogłyby funkcjonować bez człowieka – polegają one bowiem na danych wyjściowych, które muszą zostać wypełnione przez zespoły finansowe. To od ludzi prowadzących proces zależy, jak wysoka będzie efektywność zautomatyzowanych rozwiązań – bez odpowiedniej adaptacji oprogramowania przez zespół, nie można mówić o dobrej automatyzacji.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Obcokrajowcy chętnie zakładają własne firmy w Polsce

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu dla obcokrajow…