Home Na czasie Innowacje w wodociągach

Innowacje w wodociągach

0
0
177

Aplikację stworzoną przez gliwicką firmę informatyczną Future Processing doceniła kapituła konkursu Architekci Innowacji.

Inżynierowie gliwickiej spółki stworzyli narzędzie we współpracy z ekspertami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. (MPWiK SA) we Wrocławiu. System automatycznie analizuje wiele parametrów pracy wodociągu i powiadamia o nieprawidłowościach. To pozwala na wykrycie awarii w jej bardzo wczesnej fazie, umożliwiając szybszą reakcję na zakłócenia w pracy sieci, co przekłada się na znaczące ograniczenie strat wody.

– Synergia wiedzy branżowej, specjalistów wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, i wiedzy technologicznej Future Processing przynosi konkretne rezultaty. Kapituła konkursu, przyznając SmartFlow wyróżnienie w kategorii „Wdrożenia innowacji”, doceniła właśnie wymierne efekty działania systemu widoczne we Wrocławiu. To powód, dla którego wyróżnienie jest dla nas szczególnie cenne – mówi Monika Brachmańska, Business Line Manager Future Processing.

 Bez strat wody

Innowacyjne rozwiązanie sprawia, że proces namierzenia i usunięcia ukrytego wycieku wody może zostać skrócony nawet do 72 godzin. To usprawnia i ułatwia pracę diagnostów sieci oraz brygad wodociągowych pracujących w terenie. Dzięki aplikacji praca sieci wodociągowej jest pod większą kontrolą. Zarządzanie siecią jest kompleksowe, a dane dotyczące jej stanu znajdują się w jednym systemie. SmartFlow wdrożony w 2016 r., obejmuje obecnie całą powierzchnię miasta.

– SmartFlow to przełomowe rozwiązanie w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. We Wrocławiu system bardzo się sprawdził. Wspomaga nas w efektywnym zarządzaniu siecią wodociągową. Pozwala łatwo i sprawnie monitorować parametry sieci. Wspiera walkę naszych brygad z ukrytymi wyciekami wody – mówi Piotr Słomianny, Dyrektor Finansowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu. – Jednym z naszych priorytetów jest walka ze stratami wody, które dzięki SmartFlow ciągle obniżamy i tym samym oszczędzamy cenne litry wody – dodaje.

Wyróżnienie w konkursie Architekci Innowacji, organizowanym przez Puls Biznesu, to nie pierwsza nagroda dla SmartFlow. Aplikacja zdobyła także Grand Prix XXVI Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. System uznano za najbardziej innowacyjne rozwiązanie najważniejszego, dedykowanego branży wodociągowo-kanalizacyjnej wydarzenia w Polsce. Również w tym roku Miasto Wrocław, podczas Smart City Expo w Chinach, otrzymało nagrodę Green & Smart City, a SmartFlow znalazł się wśród 17 projektów realizujących ideę Smart City, uwzględnionych w zgłoszeniu do konkursu. Wyróżnienie za wdrożenie systemu otrzymało także wrocławskie MPWiK, któremu w 2017 r. przyznano tytuł Lidera Informatyki w kategorii użyteczność publiczna, w konkursie organizowanym przez magazyn Computerworld.

SmartFlow docenił również Satya Nadella, CEO firmy Microsoft wskazując system jako przykład zastosowania najnowocześniejszej technologii w sektorze publicznym w celu wsparcia zarządzania siecią wodociągową.

– To [rozwiązanie jest] ilustracją z sektora publicznego w Polsce i przykładem przedsiębiorstwa zarządzającego siecią wodociągów, które stosuje technologię chmurową. Byłem bardzo zaskoczony tym, jak wykorzystują Microsoft Azure. Okazuje się, że zarządzają rurociągami o długości 3500 km we Wrocławiu. Po zdigitalizowaniu całej swojej infrastruktury technicznej, stworzeniu cyfrowych map sieci wodociągowej, dołożyli do tego system czujników, który jest w stanie wskazywać jeden z największych problemów sieci wodociągowej, jakim jest ukryty wyciek, a nawet przewidywać go, zanim się jeszcze pojawi – powiedział Satya Nadella, podczas wystąpienia na konferencji programistycznej „var Sovia = New Tech”, w marcu 2017 roku w Warszawie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco modernizuje infrastrukturę sieciową w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

Wyremontowany Oddział Transplantologii został wyposażony w nowoczesną, bezprzewodową sieć …