Home Na czasie Intel na TOP500

Intel na TOP500

0
0
123

Pierwszy produkt, znany pod nazwą kodową „Knights Corner”, będzie skierowany do segmentów wymagających wysokowydajnych obliczeń, takich jak prace naukowo-badawcze czy symulacje finansowe i klimatyczne.

  • Zostanie wyprodukowany w stworzonym przez firmę Intel procesie produkcyjnym 22 nm, przy wykorzystaniu tranzystorów tak małych, jak 22-miliardowa metra. Dzięki wykorzystaniu Prawa Moore’a, jego wydajność będzie skalowana do ponad 50 rdzeni obliczeniowych w pojedynczym układzie. Choć zdecydowana większość zadań wciąż będzie działać najlepiej na nagradzanych procesorach Intel Xeon, to architektura Intel MIC pomoże przyspieszyć wybrane, wysoce równoległe aplikacje.
  • Obecnie trwa wysyłka zestawów projektowo-programistycznych, znanych pod nazwą „Knights Ferry”, które trafią do wybranych twórców oprogramowania. Począwszy od drugiej połowy 2010 r. Intel rozszerzy program, prezentując szeroki wachlarz narzędzi programistycznych dla architektury Intel MIC. Narzędzia programowe i techniki optymalizacyjne wspólne dla architektury MIC oraz procesorów Intel Xeon będą obsługiwać różnorodne modele programowania, dzięki którym naukowcy, badacze i inżynierowie dostaną do dyspozycji niespotykaną wydajność. Pozwoli to zwiększyć tempo odkryć i zabezpieczyć dotychczasowe inwestycje w oprogramowanie.

TOP500

Trzydziesta piąta edycja listy TOP500, ogłoszona podczas konferencji ISC, pokazuje, że Intel pozostaje preferowaną platformą w segmencie komputerów wielkiej mocy (High Performance Computing – HPC). Aż 408 systemów z listy, czyli niemal 82 procent, wykorzystuje układy Intela. Ponad 90-procent maszyn zbudowanych z użyciem układów czterordzeniowych stosuje procesory Intela. Układy z rodziny Intel Xeon 5500 niemal podwoiły swój udział, pojawiając się w 186 systemach. Ponadto układy firmy Intel napędzają trzy systemy w czołowej 10, a także cztery spośród pięciu nowych maszyn w czołowej 30. Siedem systemów wykorzystuje niedawno zaprezentowane układy z serii Intel Xeon 5600, znane pod kodową nazwą „Westmere-EP”, zaś dwa systemy są napędzane nowymi procesorami z linii Intel Xeon 7500 o nazwie kodowej „Nehalem-EX”. Rodzina procesorów Intel Xeon 5600 była bazą do zbudowania najszybszego komputera z Chin w historii raportu Top500. System nr 2, model Dawning TC3600, znajdujący się w National Supercomputing Center (NSCS) w Szenzen, osiągnął wydajność 1,2 petaflopa w teście Linpack. NSCS to centrum badań i innowacji w Chinach.

  • Publikowana dwa razy do roku lista TOP500 superkomputerów jest dziełem Hansa Meuera z University of Mannheim, Ericha Strohmaiera i Horsta Simona z National Energy Research Scientific Computing Center w Amerykańskim Departamencie Energii, a także Jacka Dongarra z University of Tennessee. Kompletny raport jest dostępny pod adresem www.top500.org.

Nowe laboratorium klasy „exascale”

Aby sprostać rosnącym wyzwaniom, jakie wiążą się z prowadzeniem symulacji na wielką skalę z użyciem komputerów o wydajności mierzonej w petaflopach i eksaflopach, Intel, Forschungszentrum Julich (FZJ) i ParTec ogłoszą wieloletnią inicjatywę, której celem jest utworzenie ExaCluster Laboratory (ECL) w mieście Julich. Laboratorium będzie tworzyć najważniejsze technologie, narzędzia i metody służące do budowy maszyn peta- i eksaflopowych, koncentrując się na ich skalowalności i niezawodności. ECL zostanie najnowszym członkiem Intel Labs Europe, czyli sieci centrów badawczo-innowacyjnych rozsianych w całej Europie. 

Najszybszy procesor na świecie


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

TP-Link powiększa asortyment kamer CCTV z serii VIGI

TP-Link poszerza portfolio produktów VIGI o sześć nowych, atrakcyjnych cenowo kamer, ideal…